לישון בחברותא - שבט אחים

לטובת מי שמזדהה בפסח עם בני ישראל הנודדים, הנה הזדמנות להתחבר לשורשים, למשפחתיות ולאדמה - לינה במתחם אירוח לא שגרתי בעליל, שהאביב הוא ה-עונה לגלות אותו. מסביב שפע של מסלולי טיול יפים ומעניינים, וברוח הזבחים של החג - המלצה על מסעדה בשרית שלא נס ליחה


מערכת מפה | 18.3.2014
שבט אחים. צילום: באדיבות המקום
שבט אחים. צילום: באדיבות המקום
לישון

שבט אחים הוא מתחם אירוח שהקימו אירית ויזהר גוריון בחצר ביתם בכפר הבדואי חלף טבש. אל תרגישו נבוכים אם לא שמעתם על המקום, הוא ממוקם בקצהו המערבי של הגליל התחתון, בין בית לחם הגלילית לקיבוץ אלונים. הזוג התאהב במקום והתקבל בזרועות פתוחות כחלק מהשבט כבר למעלה מ-15 שנה.

במתחם תמצאו מבחר אפשרויות אירוח מזמינות ולא שגרתיות: מאהל האירוח יכול להלין עד 35 לנים. רצפתו בטון יצוק ועליה שטיחים, מחצלות ומזרונים. יש בו מטבחון הכולל מקרר, כיריים לבישול, כיור וכלי בישול; אפשרות אקזוטית במיוחד היא קרון רכבת בריטי משוחזר משנת 1937, שהוסב למעין צימר מקסים ויוצא דופן. הוא מתאים לזוג עם שלושה ילדים ויש בו מיטה זוגית, מטבח קטן ומזגן; כמו כן ישנו אוהל טיפי שיתאים לזוג עם ילד ונהנה מתצפית אל עבר נחל ציפורי בואכה הים; לבסוף, ישנה אפשרות להקים עד 10 אוהלים בחצר.

לטובת אורחי המתחם עומד מבנה שירותים ומקלחת ובו מים חמים ללא הגבלה, וכן פינות זולה ובהן מחצלות עם מזרונים ושולחנות בהסבה נמוכה, פינות מנגל ומדורה וכמובן טבע מלוא החופן, כולל שמורת אלונים ועצי זית - נוף גלילי במיטבו.

לטייל

כשיוצאים מכפרי הבדואים ערב אל כעביה כדי לטייל באזור הדבר הראשון שנתקלים בו הוא נחל ציפורי. לפעמים הוא עמוס בג'יפים וטרקטורונים אבל יש לו את היופי שלו, ואת יתרון הקירבה. אפשר לנוע בנחל באופניים, אפשר ברכב רגיל וכמובן להצטרף לחגיגה עם רכב שטח.

בגן לאומי ציפורי זה כבר סיפור אחר. שם לא עובר נחל אלא אמת מים ובמקום צמחיית גדות, צמחה לה עיר לפני למעלה מאלפיים שנה. שרידיה מציגים את מקבץ הפסיפסים העתיקים היפה ביותר שנמצא בארץ ישראל. ואיך זה קשור לפסח? קשור ועוד איך. הסנהדרין היהודי בנדודיו ישב בציפורי ואף חתם בה את המשנה. התנאים, חכמינו שחיו בתקופת המשנה (מחורבן בית שני במאה ה-1 לספירה ועד תחילת המאה ה-3), מצוטטים רבות בהגדה של פסח ודיוניהם על סיפור יציאת מצרים ופרשנותו מרכיבים את עיקר ההגדה. כשאתם הולכים ברחובות העיר הרומית-ביזנטית ציפורי, או נמצאים בבית הכנסת העתיק, תחשבו על רבי יהודה הנשיא שאולי אירח את רבי טרפון מבני ברק לאיזו קריאת שמע של שחרית. כשאתם נכנסים לוילה הרומית המפוארת בראש התל דמיינו את המשתה הרומי שוודאי התרחש בו פעמים רבות. סעודת סדר הפסח היא כנראה מעין חיקוי של משתה זה.

קרוב מאוד למאהל שבט אחים נמצאים אתרי תיירות שהם כמעט הפכים תרבותיים ונופיים לכפרים הבדואיים של הגליל. בית לחם הגלילית ואלוני אבא היו ביתם של גרמנים טמפלרים החל מסוף המאה ה-19 ועד למחצית המאה ה-20. את בתי האבן האירופאיים של הטמפלרים, חברי כת ההיכל, אפשר לראות בטיול בבית לחם הגלילית או בביקור באלוני אבא. הטמפלרים שאפו לקיים כאן, בגליל התחתון, חברה כפרית שחיה חיים צנועים ושומרת באדיקות על ערכי מוסר וקהילה. הרבה מאווירה כפרית-קהילתית זו נשמרה בשני היישובים האלה עד היום. אם כבר הגעתם עד לכאן, אל תפספסו את יער האגדות של שמורת אלוני אבא. פשוט להאבד בין העצים, אך לשים לב שיודעים את הדרך חזרה...
מי שרוצה לשלב את כל הטיולים גם יחד יוכל לעקוב אחר ההנחיות ביום טיול אזורי.

לאכול

אנשי שבט אחים ישמחו להכין לכם ארוחת פויקה או בשרים מעושנים, בהזמנה מראש. אך מי שרוצה להחליף אווירה, או לחילופין לנצל את ההזדמנות ולהגיע למסעדה שהפכה לשם דבר בקרב חובבי בשר שמכבדים את עצמם, שייסע כרבע שעה לרמת ישי ויתייצב בלימוזין. המסעדה קרויה על שם גזע של בקר משובח, שבעלי המסעדה מגדלים בעצמם. כל תהליך הפירוק, היישון ובחירת הנתחים מתרחש באטליז הסמוך למסעדה. במקום מוגשות אומצות עסיסיות וגדולות מימדים, והחסרון היחידי הוא במחירן, שאינו זול כלל וכלל.
מאמרי מערכת