טיולים בגלבוע

סוף מרץ תחילת אפריל הוא הזמן לעלות לרכס הגלבוע, הבעיה היא שכל עם ישראל יודע את זה. שעה לפני שחם מדי כדי לטייל במדרונות החשופים של הגלבוע ודקה לפני שפריחת האירוס המפורסם מסתיימת, עולים להר ציידי פרחים, צועדים מנוסים, שועלי פיקניקים וגם ג'יפאים ורוכבי אופניים מאובזרים. כולם באים ליהנות מהר פורח שיורד בדרמטיות בעברו האחד לעמק חרוד ומשתפל במתינות בעברו השני בין כפרי השומרון


יאיר זיידנר | 25.3.2014
צילומים:  שמעון לב
צילומים: שמעון לב
אירוסים ומסלולים חדשים
לא נאמר נואש. גם אם המונים ישוטטו על הגלבוע בסופי השבוע הקרובים, יש מספיק מסלולים מומלצים לבחור מהם, חלקם לא מוכרים. אתר האירוסים הפופולרי ביותר הוא הר ברקן וחניון האירוסים. אירוסי גלבוע תוכלו לראות גם ליד מלכישוע, ומשם להמשיך למסלול מיטיבי לכת בהר אבנר וחורבת נר. מסלול זה חדש באתר ולכן נשמח שאם תבחרו בו תספרו לנו איך היה לכם באמצעות דירוג. גם המסלול בנחל צביה ומתלול אבינדב הוא חדש באתר. בגלל מעברי הסלע ותלילות המדרון גם הוא שייך למועדון מיטיבי הלכת.

מסלולים קלאסיים בגלבוע
קיימים כמה מסלולים פופולאריים יותר שנשארו יפים ומקסימים כשהיו. הטיול אל העמק הנעלם הוא מסלול מגוון שיש בו גם הליכה מתונה בשביל וגם ירידות סלע עם יתדות. יש בו פריחה משגעת ותצפיות אין קץ אל העמק וההר, וגם היסטוריה ומורשת תמצאו בו. נחל יצפור המפתיע יוריד אתכם מההר, בין הסלעים והנקיקים, בדרך יחסית קלה למסלולים המאתגרים האחרים שההר מציע. הר ברקן עודנו נקודת תצפית פנורמית על כל הסביבה הגיאוגרפית, בראייה מקראית, היסטורית וגיאו-פוליטית. בהר שאול יש שביל קצר נגיש לנכים ואם יהיה לכם מזל תוכלו לראות מצנחי הרחיפה בפעולה. בטיול רכב בדרך הנוף של הגלבוע, שהיא למעשה הכביש החוצה את הרכס, אפשר לראות את המיטב בלי להתאמץ יותר מדי. אך אליה וקוץ בה כי זו הדרך הנפוצה ביותר לטייל בהר, כך שכנראה יהיה לכם המון זמן להתרשם מהנוף בכביש הפקוק.

עמק המעיינות
חם בטבריה וחם בעמקים ובגלבוע, כבר עכשיו. אם אתם נופלים על יום חם אולי כדאי לשנות כיוון ובמקום לעלות על ההר לרדת אל העמק, שלא סתם מכונה עמק המעיינות. עמק בית שאן, הממשיך את עמק חרוד התברך בשפע מעיינות עם מים טובים. קפיצה לסח'נה או לאחד מהמעיינות של פארק המעיינות (עין שוקק ועין מודע) יכול שינוי מרענן בתוכניות. התנועה בתוך הפארק היא ברגל, או באופניים ורכבים חשמליים שאפשר לשכור במבואה. הדרך הכלכלית ביותר היא להשתמש בשאטל שעובר בין כל נקודות העניין של הפארק. הילדים, וגם המבוגרים למען האמת, יעריכו מאוד את הבחירה בנחל קיבוצים. במסלול מים זה חייבים להירטב ואי אפשר להחליט להישאר על גדת הבריכה, כמו במקרים אחרים.

הפנינג אביבי בגן השלושה

צעדת הגלבוע
לאלו מבינכם שאוהבים לטייל באופן מאורגן ולא רוצים לבזבז זמן ואנרגיה בתכנון הטיול קיימת הדרך האולטימטיבית לטייל בגלבוע. צעדת הגלבוע ה-48 מתרחשת השנה במהלך סוף השבוע של ה-4-5/4/14. כל אחד ימצא מסלול שמתאים ליכולתו ולגילו כמו מסלול לקטנטנים, מסלול משפחתי, מסלול עממי ומסלול בינלאומי למיטיבי לכת. מי שעדיין לא היה בצעדה חייב לפחות פעם בחיים לעלות לרגל אל הגלבוע, ויפה שנה-שנתיים לפני שהצעדה חוגגת יובל.

אפשרויות לינה באזור הגלבוע
מאמרי מערכת