תרבות במצפה רמון

מצפה רמון אולי אינה המקום הראשון שתחשבו עליו כשאתם מחפשים אירועי תרבות. אבל אם תסיקו מכך שאין כאן כאלה, טעות גדולה בידכם


מערכת מפה | 15.5.2014


אם תעצרו למשל באחד מבתי הקפה הרבים בתל אביב בהם מחולק המגזין כביש 40 – מגזין תרבות נהדר העוסק המוקדש רובו ככולו למצפה רמון - ותציצו בלוח האירועים החודשי בעיירה הדרומית הזו, צפויה לכם הפתעה גדולה.

למרות גודלה הצנוע ומיקומה המרוחק, הפכה מצפה רמון בשנים האחרונות למוקד משיכה תרבותי גם לעכברי הערים הגדולות. כן, גם לציניים שבהם, אלו שלפעמים נדמה להם שראו הכל. חלקם אפילו עבר לגור כאן. אז לכל מי שעדיין חושב שמצפה רמון היא רק מקום לשתות בו קפה בדרך למכתש או לאילת, כדאי לכם לחשוב שוב.

חובבי האסטרונומיה מכירים כבר בוודאי את ליל המטאורים שבו מגיעים לכאן בכל שנה באמצע אוגוסט אלפי משוגעים לדבר ומחכים עד אמצע הלילה בכדי לראות בתנאים מושלמים את מטר המטאורים השנתי. בין הם בוחרים לשכב על הדשא באצטדיון הכדורגל המקומי, או לטפס אל מצפה הכוכבים בהרים הסמוכים, ליל המטאורים הוא אכן חוויה יוצאת דופן, שיגרום גם למי שבטוח שליבו חסין בפני התרגשויות מהסוג הזה, לשנות את דעתו.

האנגר אדמה של ליאת דרור וניר בן גל – זוג הכוריאוגרפים המפורסם שהעתיק את מושבו מן המרכז למצפה רמון - הוקם כבר בשנת 2000 והוא כיום אחד ממוקדי התרבות המפורסמים ביותר של מצפה רמון. כיום הוא לא רק ביתה של להקת המחול של בני הזוג, כמו גם בית ספר פעיל המציע קורסים שונים לריקוד, תנועה, אמנות ונשימות אלא אבן שואבת למטיילים באזור. בין אם הם בוחרים להשתתף בסדנאות המרוכזת של תנועה או התבוננות במדבר או סתם לעצור לכמה שעות באחד משלל האירועים שהאנגר אדמה מציע. שיאם של אירועי התרבות כאן הוא כמובן פסטיבל אדמה המתקיים בו בסוכות ובפסח בו מתארחים אמנים שונים מרחבי העולם, פסטיבל האקרובטיקה שנערך בשבועות.

עוד פסטיבל המסתמן כבר כמסורת מבורכת של תרבות ומוזיקה במצפה רמון הוא פסטיבל אינטימדבר שהתקיים כבר פעמיים עד היום. בקיץ 2013 התארחו כאן למשל עלמה זוהר, להקת בום פם שאירוחה את טריפונס ויהודה קיסר, יאיר דלאל, אל.סי אולמר – מוזיקאי הבלוז ממיסיסיפי וכמובן אנשי הלהקה של ליאת דרור וניר בן גל. נותר רק לחכות ולראות את מי תצליח המועצה המקומית לגייס לפסטיבל הקרוב.

לא רחוק מהאנגר אדמה, ברובע דרכי הבשמים שהוא בעצם לב התרבות המקומי, ממוקם גם מועדון הג'אז הקטן והמקסים של מצפה. בפסח 2014 התארחו בו למשל עמוס צימרמן, לוס כפרוס, אביבה דסה ואחרים.

בפורים אפשר להשתתף כאן בפסטיבל הרוח והמיסטיקה המציע שלל אירועים בנושאי תקשור, אסטרולוגיה, קלפי טארוט, גלגול נשמות, מדיטציה, יוגה ועוד.

במלון ibike שהוא סוג של מקדש מעט לרוכבי האופניים באשר הם, אפשר למצוא לא מעט תערוכות צילום מרתקות.

ואם כל זה לא מספיק, בקרוב יערכו כאן סופי שבוע מרוכזים מגוונים ובהם סוף שבוע קולינרי, סוף שבוע של בתים פתוחים, סוף שבוע אקולגי, סוף שבוע של ספורט ואופניים, סוף שבוע של תרבויות ומיסטיקה וסוף שבוע אקדמי בנושא תרבויות עתיקות עם דגש על התרבות הנבטית העתיקה.

מטיילים במצפה רמון - המדריך המלא

מסעדות במצפה רמון

לישון במצפה רמון
מאמרי מערכת