ליאת דרור וניר בן גל - האנגר אדמה

להקת המחול התל אביבית רצתה לפרוץ גבולות ומצאה עצמה יום אחד באמצע שומקום. מה שהחל כהתאהבות לא הגיונית הפך לסיפור אהבה, והשקט המדברי עשה רעש גדול בעולם המחול


עדי אלון | 5.5.2014

ניר בן גל - האנגר אדמה
בעלי העסק: ניר בן גל וליאת דרור
איפה? מצפה רמון

מה הביא אתכם להקים מרכז מחול ומתחם אירוח במצפה רמון?
היינו להקת מחול תל אביבית שמאוד הצליחה בעולם. אחרי עשרים שנות פעילות, רצינו להקים מקום שנוכל להעמיק בו את העבודה. אני טענתי שאי אפשר לעשות דבר כזה בארץ אבל ליאת, בת זוגי ומנהלת הלהקה, אמרה שלא יכול להיות. אחרי סדרת הופעות בפריז נסענו כדי לנוח ותכננו להמשיך משם לפורטוגל כדי לקנות אדמה ולממש את החלום שלנו שם. בדרך חזרה מסיני, ליאת הציעה שניסע הביתה דרך מצפה רמון. רצה הגורל והיה פאנצ'ר באוטו שהביא אותנו להיכנס לעיר ולחפש פאנצ'ר מאכער (שאין עד היום, דרך אגב). ראינו את ההאנגרים הענקיים שעמדו ריקים והחלטנו שפה אנחנו נשארים. שלושה חודשים אחר כך עברנו לכאן עם כל הלהקה. זו היתה התאהבות לא הגיונית לחלוטין. התחלנו לרקוד בחוץ ולהופיע על שפת המכתש והמקומיים קיבלו אותנו בזרועות פתוחות. תוך חודש הגיעו להאנגר אלפי אנשים מהארץ ומהעולם.

מה נותן לכם השראה ליצירה ומה מניע אתכם?
מצפה רמון הוא מקום מאוד מיוחד - מצד אחד זה מקום רוחני ומצד שני זו עיירת פיתוח פשוטה. השילוב הזה עושה משהו ליצירה. מחול קורה בעיקר בערים גדולות ואנשים לא נוסעים שעתיים וחצי כדי לראות מופע. כדי להפוך את החיסרון הזה ליתרון, חיפשנו פתרון יצירתי והחלטנו להביא את הקהל לכמה ימים - לאכול פה, לישון פה ולהשתתף בסדנאות. פתאום הפכנו להיות תיירנים והפכנו לאטרקציה. היום מגיעים אלינו 2,000 איש בחודש, בהם אנשים מבוגרים, אנשים שלא רוקדים, ילדים נכים, נגמלים מסמים ומנהלי בנקים. המפגש שלנו עם קהל הוא כל כך מגוון שזה פי עשר מקהל שהיה מגיע לתל אביב.

במהלך השנים שהאנגר אדמה קיים, יש חוויות ואנשים הזכורים לך במיוחד?
שלושה דתיים, שלא היו באים לישון כאן באופן טבעי, נתקעו ונשארו לישון כאן. הם קמו בבוקר וראו את בית הספר והלהקה עובדים. הם ישבו ארבע שעות, הסתכלו על הרקדנים והיו בהלם. הרגשתי שבזה שנתנו להם לישון כאן, נפתחה להם דלת והם ראו שריקוד זה משהו שלא מוקצה מחמת מיאוס.

עד כמה אתם קשובים לביקורות או הצעות ייעול של הלקוחות? האם שיניתם משהו בעקבותיהם?
מעצם היותנו אנשים שעובדים עם אנשים, אז אנחנו מקשיבים. אנחנו מקיימים כאן שלוש פעמים בשנה פסטיבלים גדולים. היו תקופות שלא סמכנו על עצמנו ורצינו להביא זמרים חשובים ובמשובים שקיבלנו מהקהל הבנו שהם קנו כרטיסים בגלל השקט והעומק של היצירה ולא בגלל המוזיקאים. הפסקנו עם זה ובאופן מפתיע כמות הנרשמים שלנו עלתה. אז אנחנו מקשיבים כשזה מתאים לנו.

יש לכם המלצות לפעילויות אחרות באזור?
חץ בשקט, חוות האלפקות כמובן וכל בור מים בסביבה מדהים.

מה מתוכנן לעתיד והאם יש דור המשך?
אנחנו כל הזמן משפרים ומשתכללים. לאחרונה הוספנו כיפה גיאודזית בחצר והחצר עכשיו היא גן פורח. כל הזמן המקום מתחדש ומתעדכן. לגבי דור המשך - יש לנו ארבעה ילדים, שניים מהם מחוברים למחול, רוקדים ורוצים לראות הופעות והשניים האחרים לא רוצים לשמוע מזה.

לעוד אטרקציות, מקומות לינה, מסעדות וטיולים במצפה רמון ובמכתש
מאמרי מערכת