אתי ברית שחם - אסתר דברים מבית טוב

אתי הגיעה למצפה רמון לפני 6 שנים ופתחה חנות קטנה לבגדי יד שנייה בביתה. מהר מאוד החנות התרחבה ואחרי כמה גלגולים נפתחה החנות אסתר - דברים מבית טוב במרכז התיירותי של היישוב. אתי מודה שהיא מאוהבת במצפה רמון אך גם שיצר הנדודים לא נפרד ממנה ומאחלת למצפה שאנשיה יתפרנסו בכבוד


ענת סורקין | 2.6.2014
אסתר - דברים מבית טוב, צילום: אייל טואג
אסתר - דברים מבית טוב, צילום: אייל טואג
אסתר דברים מבית טוב
בעלת העסק: אתי ברית שחם
איפה? מצפה רמון


הבנתי שהגעת למצפה רמון אחרי שבילית כמה שנים בלונדון, ניו יורק וגם תל אביב 'הקטנה'. מה הביא אותך לעבור למצפה רמון, יישוב מרוחק עם תדמית שבעבר לא הייתה כל כך טובה?
הגעתי למצפה רמון לאחר שרוויתי מהחיים בעיר הגדולה וחיפשתי מקום חדש שיתאים לי. דרך עבודתי הקודמת נוצר לי קשר עם ליאת דרור וניר בן גל ודרכם הכרתי את האנגר אדמה ומצפה רמון. הוקסמתי מהרגע הראשון ולאחר מספר חודשים, בעקבות הצעת עבודה קונקרטית שניר וליאת הציעו לי - עשיתי את הצעד ועברתי ("רק לניסיון"). עבדתי איתם שנה ואז יצאתי לדרך עצמאית. החנות כוללת בגדים שאני מביאה משווקים בעולם. הם עוברים סינון קפדני, כביסה, גיהוץ ונתלים בחנות באהבה. מלבד זאת אני מביאה לחנות חפצים יפים, משחקים שניתן להחליף תמורת משחקים ישנים או לקנות במחיר סמלי, יש מכונת קפה ועוגיות טובות וניתן גם לערוך כאן אירועים קטנים.

האם הציפיות מהמקום התממשו? האם היישוב מצפה רמון והמגורים בו הפתיעו אותך באיזשהו אופן ששונה ממה שציפית?
כשרק חשבתי לפתוח את החנות, אמרו לי כל מיני אנשים מהמקום שאין פה מספיק קהל יעד שיחזיק אותי כלכלית ושלא כדאי לפתוח חנות קבועה אלא לעשות מכירות נקודתיות. למזלי, תחושת הבטן שלי אמרה אחרת ולאט לאט החנות תפסה את מקומה בתודעה הציבורית ואנשים רבים מהישוב קונים את בגדיהם אצלי עונה אחרי עונה. אני זוכה לפרגון בלתי נגמר מהרגע שפתחתי את החנות לראשונה, דרך כל גלגוליה ועד מקום מושבה הנוכחי. אני מלאת אמון ביזמות מקומית ובכוח התושבים לצרוך אותה. כמובן שתיירות החוץ עוזרת לנו בפרנסה, אך עדיין המצב הקיים הוא שהמקומיים הם הצרכנים הראשיים.

מה הקסם של "אסתר דברים מבית טוב" לדעתך? מה גורם לאנשים להיכנס בדלת?
שאלת מיליון הדולר... לא יודעת בוודאות, אבל נראה לי שיותר מהכל זו האווירה הביתית של החנות בשילוב עם החפצים שנאספים בקפידה, הבגדים הנקיים והמדוייקים והיחס האישי שגורמים לאנשים שנכנסים להרגיש שייכים ונינוחים.

מי הם האנשים שמגיעים לחנות?
יש את הקהל הקבוע שמורכב מהרבה חברים מהיישוב שאוהבים לשתות את הקפה היומי שלהם אצלי, ולהתעדכן מה חדש על המדפים. יש את חברי הקהילה הדתית של היישוב שמגיעים בעיקר לפני החגים הגדולים כדי להתחדש. בנוסף, יש את התיירות המזדמנת לרובע, אותה קבוצה (קטנה מדי) של אנשים שסטו רגע מכביש 40 ומהדרך לאילת ונכנסו לראות מה קורה במצפה רמון. יש הרבה הפתעה ופרגון ורבים מהם שמחים למצוא מקום כזה, חלקם אף הופכים ללקוחות קבועים וחוזרים שנה אחרי שנה.

האם ישנן תוכניות נוספות לחנות?
כדי למשיך ןלהתקיים במקום כל כך קטן ומבודד יש צורך לעשות, לפעול, לשדרג ולדייק את המקום כל הזמן. אני רוצה להרחיב את תחום החפצים והריהוט מיד שנייה כי זה מה שמדליק אותי בימים אלה ויש לזה צורך לא פחות מבגדים. כמו כן, אני מחפשת מישהו שייקח על עצמו את בית הקפה והחצר ויממש את הפוטנציאל הגלום במקום. אני פשוט לא מצליחה להשתלט על הכל... אז הנה, זרקתי כפפה :)

אם לא היית מפעילה את החנות, מה את חושבת שהיית עושה? לאן היו מובילים אותך החיים?
וואו, איזו שאלה... אני מעולם לא הייתי טובה בלתכנן קדימה ולראות את העתיד, מצד שני גם מעולם לא חלמתי להיות בעלת חנות יד שנייה ואני מאמינה שארצה לעשות עוד דברים בחיי. אבל אני מניחה שהייתי נעה על הציר של הפקת ארועים בשטח ועבודה עם קבוצות. כרגע אני במצפה רמון, אהובת ליבי הנוכחית, אבל יש לי לב של נוודית ואיני יודעת היכן אהיה עוד כמה שנים.

האם העיסוק באופנה ויד שנייה קשה יותר במקום כמו מצפה רמון מאשר בערים גדולות בעולם?
אני לא חושבת. אנשים אוהבים להתלבש ולהתחדש באשר הם, רק סגנון הלבוש משתנה ממקום למקום וכמובן הסכום שהם מוכנים להוציא על אופנה. במצפה חיים צנוע ולכן אני לא מתעשרת, אלא מתפרנסת. דווקא כאן אין לי בעצם שום תחרות, מי שרוצה בגדים או נעליים צריך לנסוע לקניון בבאר שבע ולהוציא פי ארבע או להכנס אלי ולמצוא את שחיפש.

איזה עוד שאיפות את מעוניינת להגשים?
הייתי שמחה לקדם את חיי האישיים ולמצוא סוף סוף את בן הזוג המתאים לי, ולהקים משפחה קטנה משלי. שאיפות נוספות קשורות תמיד בנדודים... יש המון מקומות שהייתי רוצה לבקר בהם. עכשיו הודו מדליקה לי את הלב...

ולסיום, מה את מאחלת ליישוב מצפה רמון בהמשך?
אני מאחלת למצפה רמון שהיישוב ידע לגדול ולהתפתח נכון מבחינה דמוגרפית, שהאיזון העדין בין הקהילות השונות לא יופר ושימשיכו להגיע לכאן אנשים אמיתיים שהלב שלהם במקום הנכון, שמוכנים להשקיע וליזום ולא להכביד על המערכת, אלא לחזק אותה, שמצפה תתחזק במעמדה כפנינת טבע חד פעמית ויוצאת דופן ושכולנו נתפרנס בשפע ובכבוד.

מאמרי מערכת