הצוקים של הטבע

כולנו תקווה שמבצע צוק איתן יסתיים מהר ובכמה שפחות נפגעים, אך יש צוקים איתנים שאנחנו יודעים שיישארו איתנו הרבה זמן, וטוב שכך. אלה הם צוקי הסלע שנמצאים בטבע ומעניקים לנוף בצפון הארץ דרמטיות חיובית. מראש הצוק מרגישים על הגובה, צופים לכל עבר, וגם מתנתקים לכמה רגעים מהמציאות המלחיצה. טיול אחר הצהריים אל ראש הצוק יכול לספק מחזה שקיעה משגע ואם מכינים קפה או תה זו בכלל חוויה עילית ועילאית. במקרה של התקפת טילים ניתן למצוא מחסה במערה הקרובה שבדרך כלל קיימת בקרבת מקום.


יאיר זיידנר | 15.7.2014
צוקים מפורסמים
אולי המפורסם והיפה ביותר בצוקי ארצנו הוא הארבל. גם אם לא עושים את המסלול המעגלי המצוין, אך החשוף לשמש, מומלץ לעשות הליכה קצרה הלוך ושוב לאחת התצפיות היפות בארץ. הנוף עשיר מאוד וכולל את הכינרת ובקעת גינוסר, הגולן, וחלקים מהגליל העליון והתחתון.

צוק מפורסם לא פחות הוא צוק מנרה. הוא מגיע לגובה כ-850 מטר מעל פני הים ולמרגלותיו נפרס עמק החולה, מולו רמת הגולן, ובתווך שדות חקלאיים, יישוביים וציפורים בשמיים. כאן לא יהיה לכם משעמם כי האתר המסודר מציע פעילויות אתגר לילדים ולמבוגרים בתשלום. אומגה, סנפלינג, קיר טיפוס, וקרוניות הרים הם רק חלק מהרשימה. כאן גם לא תצטרכו להתאמץ ולעלות בהליכה הרכבל יעלה אתכם למעלה.

צוקי עכברה בגליל העליון מזכירים במראה את מצוקי הארבל. בקיץ הכי פשוט להשקיף על סלעי עכברה מצדי הגשר הגבוה שעליו עובר כביש 89 בדרכו לצפת. בעונות אחרות כדאי להשקיף עליהם בזמן הליכה בערוץ נחל עכברה. המערות הרבות הפעורות בסלע הגיר הקשה שלו הן הבסיס למסורת יהודית על אוצר כלי קודש מבית המקדש החבוי באחת מהן. מערות המצוק הפכו ליעד לכל מיני אינדיאנה ג'ונסים, ואפילו נפוליאון במהלך מסע המלחמה שלו בארץ ישראל ב-1799 שלח פלוגה שתחפש את המטמון במצוק עכברה. אוצר לא מצאו אבל השאירו למזכרת דרדרת סלעים בתחתית המצוק.

צוקים עלומים
צוקי גיתה בגליל המערבי נישאים בגובה רב מעל ערוץ נחל בית העמק. המסלול המלא אינו מתאים להליכה בקיץ אבל אפשר להגיע מירכא בכביש עם רכב פרטי עד לערוץ הנחל. משם אפשר לעשות הליכה לאורך ערוץ הנחל כדי לצפות מעלה אל הצוקים שעליהם יושב הכפר גיתה. הכביש ממשיך ועולה לכפר ג'ת. לפני הצומת עם הכביש המחבר את ג'ת וגיתה אפשר לפרוש מזרחה בדרך רכב המסומנת שחור ולרדת עד לתצפית מראש הצוקים.

צוקי נחל דלתון נראים היטב מדרך הנוף של יער ביריה שחוצה את ראש נחל דלתון. הצוקים חביבים על מטפסי צוקים, ומהם תצפית יפה על עמק החולה. במקרה הזה הנוף יפה לאורך כל הדרך והטיול הוא בנסיעה במזגן.

צוקי נחל אביב, בהם פעורים פתחיה של מערת אביב, מתאימים לביקור באמת באביב אבל אפשר לבקר בהם גם בשעות אחר הצהריים של יום קיצי. לא רחוק מהם נמצאים הצוקים המרשימים בגדת נחל דישון שבכוכים והחורים שבהם מקננים מגוון ציפורים וקופצים שפני סלע. למרגלות צוקי נחל דישון עובר שביל ישראל.

בקו התפר בין הגליל התחתון לגליל העליון נמצאים צוקי הגיר שבהם נפערו מערות יונים. מסלול ההליכה העולה להר גמל ומערת יונים הוא מסלול קצר שיתאים לטיול שקיעה לפנות ערב. מן האוכף שצורתו כגבו של גמל דו-דבשתי מתקבל מבט נאה לבקעת בית הכרם, שלוחות הגליל התחתון והגליל המערבי, הכרמל וחוף הים התיכון. אחר כך מגיעים לפתח מערת יונים שבתוכה התגלו שרידים מגוונים של האדם הקדמון שחי במצוקים כאן לפני כ-100 אלף שנים. מי שירצה להאריך את המסלול יוכל לנסוע בדרך הנוף של יער אחיהוד ממנה מתחיל המסלול.

צוקים בכרמל
מערות האדם הקדמון המפורסמות ביותר בארץ הן אלו שנמצאות גבוה מעל נחל מערות בכרמל. במסגרת הביקור בשמורת הטבע עולים אל צוקי הגיר והמערות ושומעים על כמה תרבויות קדומות שחיו כאן במקביל. מצוק מגדים שניצב מעל נחל ספונים מספק תצפית יפה למישור חוף הכרמל. לקראת שקיעה מובטח מחזה מרהיב, רק צריך לקחת בחשבון את הזמן שלוקח לרדת מהמצוק כדי לא להתקע בחשיכה.

השביל הירוק והשביל האדום בפארק רמת הנדיב מובילים לצוקים שמעטרים את קצהו הדרומי של הר הכרמל. מחוטם הכרמל, כך נקרא המקום, מתקבלת תצפית חד פעמית לבקעת כבארה, נחל תנינים, בריכות הדגים של מעגן מיכאל, והים התיכון מחוף דור ועד קיסריה. לאורך המסלול פוגשים בשרידים של חווה חקלאית עתיקה, או בכלוב לאקלום נשרים שנמצא על המצוק.

מצוק כורכר שאינו איתן
ולסיום דווקא צוק שאינו איתן כלל, צוק מתפרק ומתפורר. כאן הסיפור אחר לגמרי, במקום סלע גיר קשה מרכיב את הרכס סלע כורכר שאינו עמיד בפני רוחות ונתזי מי ים, ולכן מתפורר. מצוק מסוג זה אפשר למצוא לאורך כל השרון אך המקום היפה ביותר לראות אותו הוא בגן לאומי חוף השרון. שם, בזהירות הראויה, נחשפים לתמונה בלתי נתפסת של רצועת חוף השרון, רכס הכורכר, הים והשמים, שבכל חלק של היום נראים אחרת. מיותר לציין שהשקיעה כאן היא משהו יוצא דופן גם כן.

מקווים לחזור במהרה להתעסק בצוקים ובתהומות של הטבע במקום להשתמש בהם כדימויים לעניינים אחרים שהם הרבה פחות יפים ומהנים.
מאמרי מערכת