חוות כרמי הר הנגב - ראיון

חוות כרמי הר הנגב היא התגשמות חלום ישן של יוסי, שחוץ מצימרים למשפחות ולזוגות, מגדל כאן סוסים, אהבתו הגדולה. מגע ידי הזהב שלו ניכר בכל והחווה שלו היא אי פורח ומלבלב בלב המדבר


מערכת מפה | 6.11.2014
צילום: אייל טואג, מפה
צילום: אייל טואג, מפה
חוות כרמי הר הנגב

שלום יוסי. תן לנו קצת רקע. מאיפה הכל התחיל?

החווה היא חלום ילדות שלי. מגיל צעיר הייתי יושב ומצייר על הקירות סוסים וחולם על היום שבו תהיה לי חווה משלי, שבה אגדל סוסים. למצפה רמון כבר בשנות ה-80 בגלל השירות הצבאי שלי. בשנת 1998 פרסמו קול קורא להתיישבות בדרך היין בנגב. ואשתי, יהודית, ואני החלטנו שנשארים. 16 במאי 2004 הנחנו את האבן ראשונה. לא היה כאן כלום. רק חול ואבנים. בניתי את הכול בעצמי, ללא בעלי מקצוע. התכנון, התשתיות, בניית הצימרים, הגינון והחקלאות – הכול בעשר אצבעות ממש.

למה דווקא מצפה רמון?

הילדים כבר גדלו באזור ומבחינתם זה היה המשך טבעי. כל החברים כאן ויש לנו קשרים ענפים עם התושבים, כך שזה התאים לכולנו. כסף לא היה, אבל יש לנו ידיים שיכולות לפצות על זה. שמחנו שיכולנו להקים משהו ממש מאפס.

מה אנשים לא יודעים על מצפה?

שיש פה נופים משגעים. אנשים היו פה בטיולי בית ספר ושכחו שזה לא רק מקום לעצור בדרך לאילת. יש במצפה אוויר מצוין. יש שקט. זה המקום הכי טוב בארץ לצפות בו בכוכבים. הקרקע כאן נפלאה לגידולים. אנחנו מייצרים יין מצוין וזיתים שנותנים שמן משגע. יש לי גם בית בד שבו אני נותן שירות לכל החוות באזור. בחווה יש מרכז מבקרים שכולל את המוצרים שלנו: כמה סוגים של שמן זית, ריבות וליקרים שאני מכין מעצי הפרי שבחווה, ויש גם יינות ומוצרים של החברים בסביבה. אני גם מעביר סיורים מודרכים בנושא חקלאות בהר הנגב.

מה החזון שלכם? תוכניות לעתיד?

שהתיירות במצפה רמון תפרח ותהיה לנו מספיק פרנסה להביא עובדים, ושלא נצטרך לעשות הכול לבד. התחיל פה תהליך טוב. ראש המועצה רואה את מצפה רמון כבירת התיירות של המדבר ומקצה משאבים, אז אני מקווה שהוא יצליח ושהתיירות לכאן תגדל. כרגע יש לנו שני צימרים משפחתיים ושניים זוגיים, שני אוהלי אירוח ממוזגים ואתר קמפינג מסודר. התוכנית היא להגיע לשישה צימרים.

יש חוויה שזכורה לך במיוחד?

מה שהשאיר בנו חותם היה החורף של 2010. במשך כל התקופה הזאת שאנחנו כאן לא היה לנו כזה שיטפון. גשר צאלים קרס, החווה הוצפה והסוסים היו במים עד הברכיים. היינו בפאניקה. החווה נמצאת בוואדי ועבדנו קשה מאוד כדי לנסות להציל את הכול. היה גם את השלג בחורף של שנת 2006. קמנו בבוקר וכל המדבר היה לבן לגמרי. זה היה מחזה מדהים.

זו חווה עצומה, פורחת ומלבלבת שהשקעת בה עבודה רבה. בכל זאת איזה פרט בחווה אתה הכי אוהב?

הסוסים. הכול התחיל מהסוסים.

מתי כדאי לבקר אצלכם?

עונת התיירות מתחילה בראש השנה ונגמרת בשבועות. זה זמן טוב לטיולי הליכה במדבר, כשגבי המים מלאים. בחודשי הקיץ יש כמה אירועים שבשבילם כדאי להגיע כמו חג היין בט"ו באב וגשם המטאורים באוגוסט. בנובמבר זה זמן חגיגות המסיק ואפשר להגיע ולראות את תהליך ייצור השמן. אבל מצפה רמון הכי יפה במרץ אפריל – בפריחה של צבעוני הנגב ושל הריבסים.

מה הטיול היפה ביותר במצפה רמון?

אני ממליץ על טיול ממונע בג'יפים, בטרקטורונים או באופנועים, שמתחיל במעלה ערוד ובורות לוץ דרך קניון הפריזמות ומכתש רמון ועד היציאה לכביש 40.

כאנשים שחיים את המדבר יום יום, איפה תעדיפו לעשות את החופשה שלכם?

באוסטריה. אני מאוד אוהב את האלפים.

הכול על מצפה רמון באתר מפה - מסלולי טיול, אטרקציות, מסעדות ולינה
מאמרי מערכת