האטרקציות החדשות והמבטיחות של 2014

ברחבי הארץ נפתחו השנה מגוון אטרקציות מעניינות – לילדים, למבוגרים, לחובבי טבע, היסטוריה ואמנות ולחובבי פינוקים. הנה כמה שכדאי לכן לבקר בהן


ארז לילה | 6.11.2018
אתר אבן רוח מים במכתש רמון
אתר החולות הצבעוניים במכתש רמון, לא רחוק ממצפה רמון על הכביש החוצה את המכתש, הוא כבר אטרקציה אהובה ומוכרת. הילדים אוהבים לאסוף חול במגוון צבעים ובקבוקים, ובחורפים עתירי גשם נוצרות כאן בריכות קטנות, שמספקות הזדמנות לרחצה בלב המדבר למעוניינים בכך. ממש בסמוך נפתח בספטמבר השנה אתר אבן רוח מים, שהוא קודם כל נקודה מצוינת לעצור בה בלב המכתש, להביט סביב, לקחת נשימה ולהתרשם מהפלא הטבעי הזה. האתר צופה על מחצבות הקאולין שאינן פעילות ואפשר ללמוד בו על היווצרות המכתש, על הסלעים השונים באזור ועל המחצבות הישנות שהביאו לכאן את ראשוני המתיישבים במצפה רמון. ממש מן העבר השני של הכביש נמצאת נקודת תצפית על תחנת האכלת הנשרים שגם היא שווה ביקור.

מתחם שרונה ומרכז המבקרים
מתחם שרונה בתל אביב פרץ השנה לחיינו בסערה, כפי שמעידים פקקי התנועה במקום בשבת אחר הצהריים, והותיר מעט מאוד אנשים אדישים. המתנגדים טוענים שמדובר בעוד שלב בדרך למסחור המרחב העירוני בתל אביב ובאתר נוסף של חגיגת קניות לא מרוסנת. אנחנו מעדיפים להסתכל דווקא על חצי הכוס המלאה. אמנם כשהבטנו בתמונות שצילמנו במתחם לפני כמה שנים חשנו צביטה של געגוע לימים השקטים ההם, אבל המתחם של היום הוא מקום שכדאי מאוד להגיע אליו ויותר מפעם אחת, ורצוי שלפחות אחת מהן תהיה עם מדריך שמכיר את המקום ואת ההיסטוריה שלו. הבתים המשוחזרים של הטמפלרים יפהפיים, המדשאות רחבות, השבילים נאים (במיוחד בשעות אחר הצהריים) והמקום יכול להכיל קהל רב בלי תחושת מחנק. כדאי להשקיע 10 שקלים ולהיכנס למיצג הקצר והמושקע בבית הבד, וכמובן לפקוד את מרכז המבקרים שיספק הצצה חווייתית לעבר הטמפלרי והישראלי של המושבה.

בית הכלא ובית המצורעים נפתחו לקהל
אתר היסטורי נוסף שנפתח השנה הוא המבנה הידוע בשם "הקישלה" במצודת מגדל דוד, שהוקם במאה ה-19 ומאז שימש כבית כלא טורקי ואנגלי, כמתחם צבאי וכתחנת משטרה. בין הקירות האלה נכלאו בין היתר אסירי האצ"ל, אבל החפירות כאן גילו שרידים מתקופות קדומות הרבה יותר. אפשר לצאת לסיורים מודרכים של כשעה ורבע בחפיר ובמבנה עצמו הכלולים במחיר הכניסה למוזיאון מגדל דוד.

מתחם נוסף שנפתח השנה באופן רשמי לקהל, למרות שכבר מספר שנים מתקיימים בו אירועי תרבות מגוונים, הוא בית הנסן היפהפה שהיה ידוע במשך עשרות שנים כ"בית המצורעים" והפחיד את ילדי האזור והוריהם. תערוכת הקבע הוותיקה במקום מתעדת את חייהם של החולים ומנפצת כמה מהסטיגמות המלוות את מחלת הנסן, הלא היא הצרעת. אבל עיקר העניין המחודש במקום נובע מהפיכתו למרכז תרבות פעיל, עם הקרנות סרטים, תערוכות ושלל אירועים למבוגרים ולילדים הן בין כתלי המבנה המשופץ והן בגינה רחבת הידיים שלו, שהיא מקום חביב במיוחד בערב ירושלמי קיצי.

תאילנד בתל אביב
אשת העסקים נאם פיטקרקססרי פתחה באביב 2014 ספא תאילנדי יוקרתי בשם שבע באכסניה יוקרתית לא פחות – מלון הילטון בתל אביב. גם הטיפולים במקום, באופן טבעי, יקרים למדי – אבל אם מדובר באירוע מיוחד שווה לשקול את ההשקעה, כי מדובר בטיפולי מגע מהטובים שתוכלו לקבל בארץ ובאווירה מפנקת באמת. כשתצאו מכאן אל גן העצמאות והנוף לים תרגישו כאילו נולדתם מחדש לעולם הרבה יותר נעים.

יפי הבלורית והתואר
מצודת כ"ח או מצודת ישע הוקמה על ידי שלטון המנדט הבריטי בתקופת המרד הערבי והייתה מוקד קרבות קשים במלחמת העצמאות. השנה נפתח במצודה מוזיאון הרעות לזכרם של 28 לוחמי הפלמ"ח שנפלו בקרב על המצודה. המוזיאון משחזר באמצעי מולטימדיה מתקדמים את ההיסטוריה של המצודה ואת הקרב על כיבושה, וכבונוס תוכלו ליהנות כאן מתצפית נפלאה לעמק החולה.

משחקייה אמנותית
ארטלנד, מקום שהוא הרבה יותר מסתם משחקייה, כבר מוכרת להורים ולילדים שפוקדים את מתחם נמל תל אביב ויריד המזרח מפעילותה בקיץ האחרון וזה שלפניו. החל מסתיו 2014 פתוחה ארטלנד באופן קבוע לאורך כל השנה ומציעה שלל פעילויות מודרכות שכולן עוסקות בצבע, עם המון יצירה בחומרים שונים. כדאי להגיע, ועל זה יעידו ילדיהם של חברי המערכת שביקרו במקום לאחרונה.

הפלשתים מתבססים באשדוד
המוזאון לתרבות הפלשתים, היחיד מסוגו בעולם, אמנם נפתח מחדש כבר ב-2013, אבל השנה החל לפעול בהיקף נרחב יותר. בנוסף לתצוגת הקבע שמשלבת ממצאים נדירים ואמצעי מולטימדיה, נפתחה במוזאון לאחרונה תערוכה מקסימה שעוסקת בבישול וכלי מטבח מעדות שונות בישראל, ויש כאן אפילו אוכל פלשתי (!). מעניין מה היה אומר על זה שמשון הגיבור.

טרקטורונים בשמיים ואופניים בשפלת יהודה
חובבי האקשן שביניכם ישמחו לשמוע על עוד שתי אפשרויות חדשות לבילוי שטח נמרץ, שתיהן נפתחו כבר ב-2013, אבל אף פעם לא מאוחר לכתוב עליהן. אורי טישלר והחברים מנקודת מוצא משכירים אופניים לכל רמות הרכיבה, מספקים מידע על מסלולים בדרכים היפות של חבל עדולם, בין שדות מוריקים, חורבות עתיקות, גבעות וחורשות, וכמובן גם ישמחו להדריך אתכם בעצמם אם תתאמו מראש. חוויה קצת פחות מחוברת לאדמה תמצאו באקסטרים ישראל שמציעים טיסות בטרקטורון מעופף, כלי פתוח כמעט לגמרי שמאפשר יחד עם זאת מגוון סוגי טיסה, מרגוע עד אקסטרימי, קרוב לאדמה או יחד עם הציפורים.

הקטר יוצא לדרך
כתבנו עליו כבר בסוף השנה שעברה, אבל רק לקראת סוף 2014 נפתח סוף סוף מתחם הקטר בבאר שבע, שיכולה עכשיו להתהדר בתחנת רכבת עתיקה משלה. ההצלחה של המתחם בתקופת ההרצה מלמדת כנראה על הצלחה בטוחה גם בשנה הקרובה. נשמח לשמוע מה דעתכם על המקום. עוד אטרקציה באר שבעית שחודשה לגמרי לקראת סוף 2013 היא מרכז המבקרים באר אברהם שמוקדש לאביו של העם היהודי ושהותו בנגב.

עוד אטרקציות בבאר שבע

בארות בנגב
בתפר בין 2013 ל-2014 נפתחו שני אתרים בנגב המערבי שסוקרים את ראשיתה של ההתיישבות היהודית באזור, לפני 70 שנה. אחד מהם הוא אתר המשחזר את קיבוץ בארות יצחק, ששוכן כיום סמוך ליהוד לאחר שפונה במלחמת השחרור. סמוך לשם, בקיבוץ עלומים, תמצאו את מרכז מבקרים בארות בנגב שמספר את סיפורה של ההתיישבות באזור בשנות ה-40.

הדפס בכרמל
מוזיאון הרמן שטרוק שנפתח לקראת סוף 2013 עושה כבוד גדול הן לאמנות ההדפס והן לבעל הבית המקורי, שהיה אחד מהאמנים המובילים בתחומו במחצית הראשונה של המאה ה-20. הבית היפה בהדר הכרמל שוחזר ושופץ והיום מוצגות בו יצירות מופת של שטרוק עצמו לצד תערוכות מתחלפות מרתקות – בימים אלו, למשל, מוצגת שם תערוכות עבודות של פרנסיסקו גויה מאוסף מוזיאון ישראל, ותערוכה של אמנים ישראלים בעקבות גויה.

תוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת