טיולים מומלצים 2016

האמת היא שאנחנו אוהבים את כל מסלולי הטיול המופיעים באתר מפה - ברגל, באופניים, ברכב שטח או במכונית רגילה. אבל אם צריך לבחור מתוכם, נתמקד בפריחות שמתרחשות עכשיו בעיצומו של החורף ועתידות להאיר את הימים הקשים שבדרך, וגם בטיולים שמבטיחים תצפית אזורית בלתי נשכחת. הרי מי שחי כאן מספיק שנים יודע שדווקא החורף הוא הזמן הטוב ביותר לראות מה שקורה סביב. התמונה שבוקעת מבין העננים היא צלולה, חדה, ובאתרי פריחה גם צבעונית


יאיר זיידנר | 14.1.2016
רקפות
גבעת הרקפות ליד קיבוץ גלעד ברמת מנשה קיבלה את כינויה בזכות ולא בחסד. כדי לראות את מרבדי הרקפות מומלץ להגיע באמצע השבוע או מקסימום ביום שישי. אתרים מתחרים ולא פחות טובים הם גבעת הרקפות ליד טל שחר ויער המגינים, הנמצאים בשפלת יהודה, ויער שריד הנמצא בעמק יזרעאל.

צילום: גלית טרגר
כלניות טיולים מומלצים 2016
כלניות
במקביל, האתר מספר 1 לראות כלניות, כפי שיעידו הפקקים בכניסה אליו, הוא מנחת מגידו. בחורשת האיקליפטוס שליד המנחת מתחולל מדי חורף מפגן צבעוני של כלניות עד לא ידע. אדום, לבן, סגול, ורוד בערבוביה מענגת. וכדי לא לקפח את הדרומיים נזכיר גם את יער שוקדה בנגב המערבי. כאן, בסוף ינואר תחילת פברואר רק האדום יעלה אבל בכמות ועוז שאין רבים כדוגמתם.

למפת מומלצי מפה לשנת 2016 לחצו כאן

אירוסים
במקביל, במהלך פברואר צצים בקבוצות איכות הפרחים האציליים ביותר – אירוסי ההיכל. מה לעשות שהמקומות הכי מוכרים הם לפעמים גם הכי יפים. שמורת האירוסים בנתניה היא באמת משהו מיוחד, אבל יש גם את זאת של הגבעה בנס ציונה, ומפתיעה במיוחד הפריחה בחוף פולג, שם אפשר לראות גם מראה נדיר של רקפות שפורחות בחולות. כולם אירוס ארגמן. אם תעקבו אחר תחזית הפריחה תוכלו לתפוס בחודש מרץ את האירוס הנצרתי הלבן במדרונות גבעת המורה, ועל הדרך להרוויח טיול שווה. לא רחוק משם, אבל רחוק מאוד לנסיעה במכונית יש מפגן בלתי ייאמן של אירוס הגלבוע במסלול הלא מוכר בהר אבנר, שנמצא כצפוי על רכס הגלבוע. ושוב לא נקפח את הדרומיים. גם להם שמורה יפהפיה משלהם שמוקדשת לאירוסים. שמורת אירוס ירוחם מציגה אירוסים שנעים בטווח הצבעים המיוחד שבין ארגמן לזהב.

תצפיות בצפון
נסיעה בדרך העולה לפסגת הר תבור היא כשלעצמה טיול בדרך נוף. הפסיפס החקלאי של בקעת כסולות ועמק יזרעאל נראה גם במהלך הסיבוב הרגלי סביב פסגת ההר. עדיין בגליל התחתון, איך אפשר בלי התצפית מראש מצוק הארבל לעבר הכינרת ובקעת גינוסר. אם כבר עלינו עד לכאן אסור לוותר על המסלול המעגלי בשמורת הארבל. המסלול בנחל ראש פינה, אחד האתרים היפים לראות את עצי השקד בפריחתם, מסתיים בתצפית היפה שהוקמה לזכר נמרוד שגב במעלה המושבה. מערבה משם - הנסיעה בכביש 864 מחוסן, דרך פקיעין, ועד לכפר ראמה היא מנת עירוי של נופי הרי הגליל העליון, הישר לווריד. ואיך אפשר בלי תצפית לחרמון? אפשר בקלילות בנסיעה על רכס רמות נפתלי עד משגב עם, או לעשות טיול שמתאים לכל המשפחה וכולל עלייה ממונעת לתצפית מקרן נפתלי והתוודעות לשביל החידות בנחל קדש. ואפשר גם להשקיע, ולהיטיב לכת בשביל ישראל, במקטע מרהיב שעולה תחילה לתצפית מקרן נפתלי ויורד לנחל דישון.

תצפיות בדרום - ציפור מדבר
לעבר מדבר יהודה אנחנו הכי אוהבים לצפות ממצפה מואב, וההתלהבות יכולה לשאת אותנו הלאה אל המדבר כדי להשלים את המסלול בנחל כידוד. כדי לראות מכתש שלם מזווית אחת צריך לעשות את הדרך הקצרצרה למצפור המכתש הקטן. משולי מכתש רמון אפשר לעלות לתצפית חד פעמית בגבעת חרוט ולטפס לרמת סהרונים במסלול הנפלא בנחל ארדון. על הפסגות המשוננות והכהות של הרי אילת כדאי מאוד לצפות ממסלול נחל גשרון.

טיולים של גולשים
מאגר הטיולים המומלצים של אתר מפה מועשר כל הזמן על ידי טיולים שמעלים הגולשים עצמם, ולאחר שעוברים אי אלו התאמות ועריכות מוצגים באתר עם סיפור דרך ומפה מקצועיים לכל דבר. הגולש briza העלה לאתר שני מסלולים מדבריים חשובים. האחד הוא מסלול מעגלי בנחל צאלים והשני הוא טיול בנחל צפית עליון. מסלול מדברי נהדר נוסף, הסנפיר הגדול ברכס חתירה, עלה על ידי הגולשת galiavu. הגולש shamirt העלה מסלול אופניים מקסים בגבעות השפלה שמתחיל בסינגל עינב ליד מושב עגור ומסתיים ביער חרובית.
מאמרי מערכת