כוס אחת ביום: סיור יקבים

סיורי יקבים חושפים את היינן בעבודתו, מגלים לנו מה קורה מאחורי הקלעים, ובעיקר - מאפשרים לנו לטעום כוס (או יותר) מיינות מיוחדים.


מערכת מפה | 1.6.2016
יקב צרעה
אנחנו מזמינים אותך להנות מעולם שלם של חופש באמצע השבוע - שער אמצע השבוע של "מפה": תכניס את החופש לחיים שלך

יקב צרעה
רוני ג'יימס, היינן המיתולוגי של יקב צרעה, הלך לעולמו בראשית שנת 2008. רוני היה נביא הטרואר (terroir) הישראלי . קשה לתרגם את המילה הכל כך צרפתית הזו, טרואר, אבל מדובר בסך כל המרכיבים הסביבתיים של הכרם, שבה גדלה הגפן, הנותנת את הענב, שיוצר בתורו את היין. את דרכו של ג'יימס ממשיך עכשיו היינן הצעיר והמוכשר ערן פיק.

מה יש כאן: חנות יפה, שמוכרים בה לצד היין שמן זית וגבינות. אפשר לרכוש שם יינות בכל ימות השבוע חוץ משבת, ואף לזכות בטעימה מודרכת בתשלום סמלי.
יינות מומלצים: גבעת החלוקים, שורש, נווה אילן.

יקב צרעה
יקב צרעה צילום: אייל טואג
יקב יתיר
על הר עמשא הקירח שבלב המדבר מזדקר יער יתיר היפהפה, ומתוכו מבצבצים מטעי דובדבנים, שפע גתות עתיקות וכרמים קטנים ונאים. בין הכרמים מסתובב לו בחור בשם ערן גולדווסר, איש צעיר וגבוה עם עיניים שקטות וכחולות, ומתבונן. בסתיו הוא יורד משם עם ענביו ליקב המודרני ונטול הזוהר שלו במישור של תל ערד, ומייצר יין ענק, תוך שהוא מקים לתחייה אזור יין בן אלפי שנים.

מה יש כאן: אפשר לבקר, לטעום ולקנות, גם אם לא זול כאן, ושווה לשאול על אפשרות לסיור מרתק בכרמים.
יין מומלץ: קברנה סוביניון, 2005

יין אדום
יין אדום צילום: Savyon


יקב הר אודם
מיכאל אלפסי, מראשוני מושב אודם והאיש שמגדל את ענבי כרם אודם עבור יקבי רמת הגולן, חלם על יקב שיקים בחו"ל. אבל המשפחה הטילה וטו מוחלט ומיכאל פיצה את עצמו ביקב משלו שהקים במבנה יפהפה במושב. את הענבים מקבל היקב דווקא מכרם בן 15 דונם במושב שעל הסמוך ומהכרם האורגני של מעלה צבייה.

מה יש כאן: מרכז המבקרים מרשים, אולם טעימות יין, חנות יינות וגבינות ועוד.
יינות מומלצים: סדרת הר אודם

מרתף יינות
מרתף יינות צילום: מערכת מפה
מאמרי מערכת