יש לי גלידה הכי טובה: 5 הגלידריות הלוהטות לקיץ הקרוב

גלידה – אותו מאכל מופלא, שמיוצר במעשה אלכימיה אמיתי – הוא מה שעוזר לנו לעבור את הקיץ שפויים יותר, טובים יותר ובעיקר שמחים יותר. גביע גלידה בשיא הקיץ יכול בשקט להחליף ארוחה, להרגיע ילדים מייללים, לשמח אהובות נרגזות, לפייס את כל מי שהחום והלחות מעבירים אותו על דעתו. התחרות כאן קשה, אבל אין ברירה. קבלו את החמישייה הפותחת של הגלידריות המצטיינות.


מוראג רובננקו-דיין | 7.7.2016
גלידה לג'נדה,
פעם עולם הגלידות המקומי היה צחיח ועם טעם לוואי של צמקאו. אמנם מלווים את הימים האלו זכרונות מתוקים של ילדות: מוכר הגלידות בים, אוטו גלידה שהזניק את כולנו לרחוב, גלידוניות שהיינו אוכלים אצל סבתא... ידה ידה ידה. איזה מזל שהמצב היום טעים בהרבה. גלידה איטלקית הפכה לסטנדרט וכולם משתמשים רק בפירות טריים, חומרי גלם מובחרים המוטסים מרחבי תבל, אלכוהול איכותי, קפה משובח - בקיצור, הפכנו לעם של פיינשמקערים סנובים. וטוב שכך! כי בתור מי שסובלים את חודשי האימה הנקראים "יולי-אוגוסט", הרווחנו ביושר את הזכות להתענג על גביע מלא בגלידה משובחה.

משמחת במיוחד העובדה שלא מעט גלידריות מעולות הפכו לרשתות בפריסה רחבה, כך שבמהלך שיטוטינו ברחבי הארץ, אנחנו לא נאלצים להתפשר על פחות ממצוין. הנה ארבע רשתות כאלו ועוד נציגות ירושלמית יחידה ומיוחדה, כראוי לירושלים:

לג'נדה
רשת הגלידות הצפונית הזאת התחילה לפני כ-16 שנים בחיפה, ומאז פרשה זרועות לכל רחבי הארץ. כיום לג'נדה מונה 12 סניפים, מנהריה ועד ירושלים. שיטת הייצור היא איטלקית, חומרי הגלם מיובאים מאיטליה, והדגש פה הוא על מבחר טעמים. לעתים עד 80 טעמים, שמתחלפים תדיר! לא נדיר לפגוש בכל סניף בין 30 ל-40 טעמים בביקור אחד. בהחלט לא מקום פשוט למתלבטים. יש כאן גלידות סורבה, גלידות חלביות עם 5% שומן, אבל גולת הכותרת היא גלידת השמנת הכבדה במרקמה. כי אם כבר מתענגים על טעמים מושחתים כמו: שוקולד וחמאת בוטנים, קרמל מלוח חלבה ושוקולד, מוטב שיהיה בסיס איתן לסחוב את כל האושר הזה.
רשת לג'נדה

וניליה
כבר למעלה מ-14 שנה שהאחים לבית רוגוזינסקי מייצרים גלידות מופלאות מתוך כבוד אמיתי למקצוע. באתר של רשת וניליה נכתב כך: "המוטו העיקרי שלנו הוא לתרגם תוצרת חקלאית משובחת לגלידה טרייה ואיכותית, במינימום התערבות ותהליכים, על מנת לתת ביטוי לאותנטיות החומרים". אחחח... שירה לאוזניה של כל חובבת גלידה. הטעמים שלהם מבריקים, מקוריים, ביזאריים במידה ואף פעם לא משעממים. תמיד יהיו את הקלאסיקות: מלאגה – הביצוע המופתי של רום-צימוקים האלמותי; 10 תבלינים – השנוי במחלוקת, אבל מי שאוהב לא מוותר עליו; הפיסטוק האלוהי... אולי מוטב לחדול. תצוין לטובה גם הגלידה הטבעונית, שהם היחידים שמצליחים לעשות אותה כמו שצריך. עם 19 סניפים – מבאר שבע ועד נתניה – הם מבטיחים שלא נאלץ להסתפק בארטיק משומן צמחי במהלך שיטוטינו ברחבי הארץ המלוהטת.
רשת וניליה
גלידת וניליה,
גלידת וניליה, צילום: איל טואג
בוזה
בוזה ("גלידה" בערבית) הוא מיזם משותף של שני צעירים שהתשוקה לגלידה מחברת ביניהם. אדם זיו, יליד קיבוץ סאסא טייל בעולם וחלם לעשות גלידה. הוא עבד בייצור גלידות בגלידריות ברחבי העולם ולבסוף התמקצע בייצור גלידה בכפר קטן ליד פירנצה. כשפגש את עלאא סוויטאת – הבעלים של מסעדת "אלומה" בתרשיחא, החליטו השניים לצאת יחד לדרך חדשה ומתוקה.

בגלידרייה שלהם בתרשיחא הם מתייחסים לגלידה בחרדת הקודש הראויה. חומרי הגלם מקומיים ומשובחים: מערק של משפחת חדיד ועד טחינת אל ארז, וכמובן פירות מעולים וטריים ואפילו אגוזי לוז שמגיעים מפיאמונטה שבאיטליה. הגלידות מיוצרות מדי בוקר, נשמרות במיכלי נירוסטה, השומרים על הטריות והטעם, והן לא פחות מאלוהיות. קשיופאה, למשל – המשלב בתבונה את טעמי המתוק והמלוח של הקשיו, כבר הפך לאגדה, או גלידת חלבה שעושה שימוש נדיב בטחינת אל ארז, וכנראה לוקחת את המקום הראשון בתחרות גלידות החלבה הארצית. גם הסורבה, לחובבי הז'אנר, מצטיינים כאן, ומורגשת בהם טריות הפירות ואיכותם.
בוזה תרשיחא
בוזה צומת גומא
בוזה תל אביב
גלידת בוזה,
גלידת בוזה, צילום: חיים יוסף
גלידת מוסלין
גלידה ירושלמית, כמו כל דבר ירושלמי, היא פרשנות מעודנת ואנינה, עם שמץ של טעם לא מכאן. הגלידרייה הזאת, על שמה העדין וההולם את טעמיה, אינה שייכת לזרם האיטלקי, כי אם לזה הצרפתי. הידע המקצועי נרכש בבית הספר הפריזאי Lenotre, ואת הגלידה מייצרים כאן על פי מתכון צרפתי קלאסי: חלב, שמנת, אבקת קקאו צרפתית, שוקולד בלגי, מקלות וניל ממדגסקר ואספרסו ערביקה משובח. חלק מהפירות מגיעים ישירות מהחקלאים וכולם נקלפים, נחתכים, נטחנים ומסוננים במקום, ביד אוהבת ומוקפדת.

תמצאו כאן טעמים קלאסיים ופשוטים יחסית, אך נפלאים בטעמם, כמו טונקה, קרמל ושמן זית – המפתיעה ממש. אבל השמחה הגדולה כאן תהיה של חובבי הסורבה, שכן הסורבטים שלהם מצוינים ויש בהם הפתעות משמחות, תלויות עונה, כמובן, כגון: אוסנה (פטל שחור), גויאבה, רימונים ושרבט שקדים חלבי ונהדר.
גלידת מוסלין
גלידת מוסלין,
גלידת מוסלין, צילום: איל טואג
אייסברג
זכות ראשונים שמורה לאנשי אייסברג, דלית ואילן בר, שנסעו לאיטליה בעקבות חלום הגלידה שלהם וחזרו לארץ כחלוצים בתחום. הרבה מים זרמו בירקון מאז, והרבה גלידריות-עלית נפתחו והפכו לרשת, אבל אייסברג – כבודה במקומה מונח. הם היו הראשונים להציע קינוחים מבוססי גלידה, ועשו זאת היטב עם טעמים מקוריים שהיו מרעישים במקוריותם.

היום מונה הרשת 10 סניפים, וקולקציית הטעמים שלה עדיין מעניינת ומגוונת. תמצאו כאן את הקלאסיקות כמו גלידת הטופי, שבזמנו גרמה לנו להתאהבות גורפת, וגלידת אספרסו-הל שהפכה את עולמנו, אי אז בימים, ואילו כיום מלחשים הטבעונים שהגלידות הטבעוניות שמציעה הרשת הן מהמצטיינות בתחומן.
רשת אייסברג
מאמרי מערכת