וופינג: איך יוצאים לחופשה בלי לשלם אפילו שקל אחד?!

בשביל הרבה אנשים לצאת לחופש זו הוצאה גדולה יותר. במיוחד אם אתם סטודנטים תפרנים או הורים צעירים. אז איך אפשר לצאת לחופשה, לשמוע את ציוץ הציפורים בבוקר ולא לשלם על כל זה אפילו שקל אחד?


טלי מאיר-צ'יזיק | 4.9.2016
מנוחה אחרי העבודה בחווה
חופשת הקיץ (והסמסטר) מספקת אינסוף הזדמנויות למסיבות, לשבת על החול החם בחוף הים, להנות באילת או בכינרת, זמן עם האהובים שלנו, משקאות קרירים, והמון הזדמנויות להוציא כסף. המון כסף. לא זול לחיות כאן, ולצאת לחופשה אפילו יקר יותר. אז איך אפשר להנות מהחופשה בלי לשלם על זה? מסתבר שיש עבודה שעושים בשביל כסף ויש עבודות שעושים בשביל הנשמה.

הכי מומלץ לעבוד, אבל בסוף הכנסנו גם המלצה לחוויה חקלאית בצימר. למי שאוהבים רק להסתכל.

עובדים בחווה,
עובדים בחווה, באדיבות ארגון WWOOF
כשנעמה ויובל רצו לעזוב את הכל ולנסוע ליפן עם שתי בנותיהם (בת שנה ובת שלוש), הם היו צריכים למצוא מקור מימון לטיול היקר. אמנם יובל עבד בהייטק, אבל לעזוב את העבודה ולקחת 4 נפשות לאחד המקומות היקרים בעולם זה לא עניין של מה בכך. נעמה מספרת שבדיוק סיימה קורס פרמקלצ'ר וכך עלה הרעיון להצטרף לרשת WWOOF, רשת מתנדבים בינלאומית הפעילה גם בישראל. "מעבר להפחתת עלויות", היא מספרת, "זאת היתה דרך מצוינת (ואולי הדרך היחידה) לראות את החיים כמו שהם, להכיר אנשים ואת דרך החיים שלהם לעומק ולא רק לראות אתרים כמו תיירים".

אירוח מסוג אחר

נעמה מספרת שבשיטת ה"וופינג" למארח יש אחריות מסוימת כלפי המתארח - לא רק להלין ולכלכל אלא גם לדאוג שיהיה לו נחמד. גם המארחים מבינים שמדובר באורחים שבוחרים להתנדב בתקופת החופשה שלהם, אז הם מראים להם את הסביבה ואת החיים בכפר.
משפחת האגר-אברמזון בעבודה,
משפחת האגר-אברמזון בעבודה, מאוסף התמונות המשפחתי
התנדבות משפחתית

מכיוון שמדובר כאן במשפחה, הילדות היו עוד גורם במשוואה. מי שהסכימו לקבל את נעמה ויובל כמתנדבים ידעו שהם מקבלים עסקת חבילה - משפחה עם ילדות קטנות. היה להם ברור שלא יהיו שם שני מבוגרים שנותנים את השש שעות היומיות שלהם בחווה. במקרים רבים הסידור היה שאחד ההורים הלך לעבוד במה שנדרש והשני נשאר ועזר בעבודות הבית, טיפול בכל הילדים וכיוב'. (מסתבר שכביסה בבית ביפן זה עסק מעניין. נעמה אומרת ששם הם למדו את הדרך הטובה ביותר לקפל תחתונים). מעבר לזה הם דאגו לתרום ככל שניתן.

לצאת לחופשת התנדבות כמשפחה זה אפשרי, אבל הרבה יותר קל לקחת את הצעד הזה אל הלא-נודע כשאתם בלי ילדים, וכך אכן עושים צעירים רבים.

עובדים בחווה,
עובדים בחווה, באדיבות ארגון WWOOF
רוצים לנסות גם: איך מתחילים?

הדרך הנוחה והקלה ביותר היא להירשם לאתר wwoof ישראל. הרשת הרחבה של הארגון מאפשרת מפגש מעניין עם סוגים רבים של חקלאות באיזורים שונים בארץ, וכמובן מפגש עם מתנדבים מהעולם.
כמו שנעמה מספרת – התנדבות דרך הארגון מספקת גם מזון ולינה וגם אירוח על ידי החווה, שכולל הסברים, סיורים בסביבה ועוד... הכל תלוי באופי המארחים והאיזור. עם זאת, חשוב לדעת שמדובר בהרשמה בתשלום – 160 ₪ ליחיד/ה או 270 ₪ לזוג.

אם אתם לא בטוחים ועוד לא החלטתם להתחייב לדמי מנוי, הנה כמה הצעות שלא מצריכות לעבור את חומת התשלום של אתר WWOOF.

עבודה בחווה,
עבודה בחווה, באדיבות ארגון WWOOF
שלווה ושקט במדבר

ביישוב המבודד עזוז, ברמת הנגב סמוך לגבול עם מצרים, מגדלים תמר ואבי אראזוני טרסות של ירקות ועצי פרי בשיטה ייחודית. כל הגידולים אורגניים וההשקייה מתבצעת בעיקר בהצפה ממי השטפונות בתקופת החורף. מדובר בפירות הטעימים ביותר שאפשר, הכי קרוב למה שכולנו זוכרים כ'טעם של פעם' או 'הטעם האמיתי' של הפירות.
כל היישוב עזוז מונה מעט משפחות ונחשב למקום יישוב זמני, עד העלייה על הקרקע. אבל הזמני הזה נמשך כבר מעל עשור. משפחת אראזוני מתגוררת בסדרה של קרונות רכבת שיוצרת איזור מגורים מאוד מיוחד ושונה. קרונות המגורים פתוחים אל נוף המדבר ואל האוויר, שאפילו בקיץ מתקרר בלילות הנעימים. ליד בתי המגורים יש גם דיר עזים ולול תרנגולות, אבל עיקר העבודה הוא בטרסות הפרי ובבתי הרשת המוצלים של הירקות.
ארבעת ילדיהם בגרו והם מחפשים אחר מקומם בעולם, הבוסתן ממשיך לפרוח ולבלב, חלקות חדשות של ירקות מצטרפות והצורך בידיים עובדות גדל. מתנדבים שאוהבים את המקום, כאלה שרוצים ללמוד על סוג החקלאות הנדיר הזה ואחרים שרוצים זמן להתבודד, באים לכאן ומקבלים מקום ללון בו ושלוש ארוחות בתמורה לימים של עבודה מאתגרת.
מייל arazuniavi@gmail.com

איפה? בוסתן עזוז
מה הסידור? עבודה בבוסתן בתמורה לארוחות, לינה בקרון רכבת והרבה שקט ומרחק.
טיול מדהים באיזור: העיר העתיקה בשיבטה

לעבוד בעזוז ולטייל במדבר, צילום:
לעבוד בעזוז ולטייל במדבר, צילום: אליזוב99
הצעירים העובדים

רענן וגל הקימו בישוב כליל גינה אורגנית, ממנה הם משווקים תוצרת טרייה ועונתית. ביישוב כליל כל מבנה וחלקה מרוחקים מאוד אלה מאלה, מה שיוצר תחושה של בתים מפוזרים על הגבעות, יותר מאשר של יישוב. החברים מציעים לבוא להתארח בגינה האורגנית, לעזור בעבודה ולהרוויח זמן למחשבות, הרהורים ותהיות שמגיעות עם הפסקה בשטף החיים.

איפה? הגינה האורגנית בכליל
מה הסידור? לינה באוהל-קבע שממוקם במקום. מתאים למתדנב/ת אחת/ד או שניים.
טיול מדהים באיזור: ממבצר יחיעם לכליל, דרך הנחל


חוות הנמורה, צילום:
חוות הנמורה, צילום: באדיבות המקום
חוויה בחווה בלי לכלך את הידיים

בחוות הנמורה, על הר ספסוף בין צבעון לגוש חלב, גדלות גפנים ליין, צומח גן ירק אורגני ועדרי הבקר והעזים מנקדים את האחו. מתנדבים מוזמנים לעזור בשמחה בתמורה ללינה ואוכל מצוין, אך כאן יש גם בקתות עץ ואבן וכן אוהל מונגולי בהם אפשר לנפוש בשיטה הרגילה – בתמורה לתשלום במקום לעבוד במקום. גם האורחים המשלמים חשוב שיזכרו שמגיעים לכאן כדי לחוות את הטבע וכי מדובר בחווה. זבובים ונמלים יבקרו אתכם ככל הנראה והטבע נוכח בכל פינה.
אם אתם מאלה שמסתדרים היטב עם החיים האמיתיים שטומן הירוק המפתה חובו – חוות הנמורה היא מקום טוב להתקרב הכי שאפשר אל החווה אפילו בלי ללכלך את הידיים.

איפה? חוות הנמורה למרגלות הר מירון,
מה הסידור? אפשר להתנדב בתמורה ללינה ואוכל, ויש גם צימרים בתשלום.
טיול מגניב באיזור: מהר מירון לנחל מירון בעקבות שביל ישראל

מתנדבים בחוות מתנת המדבר,
מתנדבים בחוות מתנת המדבר, תמונה באדיבות המקום

מול נופי המדבר

ליד צומת טללים נחה לה חוות בודדים בעלת השם הציורי - מתנת המדבר. החווה של לילך וגבי מורכבת מטראסות בסטייל נבטי, עליהן גידולים חקלאיים שונים וכרמי יין. בחווה יחידת אירוח אחת וכן מסעדה צנועה עם אוכל פשוט ומשביע.
החווה מציעה גם מגורי מתנדבים בקראוון נפרד, מאובזר וממוזג. המתנדבים נהנים מארוחות עם המשפחה. העבודה כוללת עזרה בכל מה שצריך לפי עונות השנה: גן ירק, עשביה, קטיף זעפרן, אריזת תבלינים, קטיף ענבים ועוד... שבע שעות עבודה ביום. הובטח לנו כי כל המתנדבים יוצאים מרוצים ומסופקים.
איפה? מתנת המדבר סמוך לצומת טללים
מה הסידור? אפשר להתנדב בתמורה ללינה ואוכל, ויש גם צימר בתשלום.
טיול מגניב באיזור: אל בורות חצץ ונחל דרוך, למיטיבי לכת

מאמרי מערכת