אוויר פסגות: מסלולי העליות המאתגרים ביותר בישראל

זוכרים את הטיול בתנועת הנוער או בטיול השנתי שחשבתם שהעלייה הזאת לא תגמר אף פעם? זוכרים את האושר שהציף אותכם מול הנוף כשהיא נגמרה? שי יגל יצא לשטח ובחר עבורכם את העליות הקשות ביותר בישראל


שי יגל | 24.11.2018
נוף בקצה העליה הקשה
טיולי הליכה הם לא רק יציאה לטבע ואל נופיה של הארץ, אלא גם פעילות גופנית בריאה במיוחד. בעולם גילו בשנים האחרונות את האפשרות הגלומות בשילוב של טיול עם פעילות ספורטיבית. בישראל עדיין לא תראו הרבה טיילים שמסתכלים על הטיול כספורט. אצני שטח ורוכבי אופניים כן, אבל הולכי רגל כמעט ולא יוצאים לשטח למטרות ספורט. אם בשביל ספורט ואם בשביל ההליכה הקשה, אספנו לכם 4 מסלולים מאתגרים במיוחד, שכוללים אתגר פיזי לא פשוט, לצד נופי בראשית, מקצה החרמון ועד הרי אילת.טיפ מהרלב"ד: הגעתם ליעד? חכו בסבלנות
- לעיתים, כשמגיעים ליעד הטיול הרצוי יכול להשתרך תור ארוך שמגיע עד לכביש הראש. לכן, כשמגיעים מומלץ להיצמד כמה שיוצר לימין ולא לנסות לעקוף או לייצר נתיב נוסף שחוסם את התנועה
לפרטים נוספים לחצו כאן

הארוך - מעמק החולה לחרמון

המסע מעמק החולה אל חלקו העליון של החרמון, הוא ללא ספק מסלול הליכה מאתגר במיוחד, לא מספיק שהוא עולה אל ההר הגבוה ביותר בארץ, הדרך עצמה ובמיוחד חלקה הראשון בנחל גובתה כולל דילוג מתיש במיוחד בין בולדר לבודר. כאמור ההליכה מתחילה בנחל גובתה בחלק הסמוך למקורות הבניאס, עם הנחל עולה הנתיב אל הישוב נווה אטי״ב, עליה מתאתגרת שלעצמה. במיוחד שכאן רק מתחילה המשימה: טיפוס קשוח אל הר כחל מביא את המסלול אל נופי החרמון היחודים. נחל שיאון והר דב הם תפאורה נהדרת להמשך האתגר. מסלול הר כחל יביאו אותנו אל תחתית אתר החרמון, ממש אל קופות הכניסה לאתר. כבר אפשר להרגיש את הסוף, אבל לא לפני שעולים בעליה התלולה אל הר חבושית ולמעשה לראש אתר החרמון המקום הגובה יותר שאזרחים יוכלים להגיע אליו בישראל. כומתות אומנם לא חלקים פה אבל נוף הארץ הפרוס לרגליכם שווה לא פחות, תרשו לעצמכם לרדת ברכבל חזרה אל הכניסה לאתר החרמון.
הנוף הנשקף ממרומי החרמון, צילום:
הנוף הנשקף ממרומי החרמון, צילום: חנן ישכר
התלול - מקרית שמונה אל ראש מצוק רמים

העובדה שבעלייה אל ראש מצוק רמים יש רכבל רק מחזקת את ההבנה שיש פה אתגר משמעותי. לא בהרבה מקומות בארץ תוכלו למצוא רכבל ללא אטרקציה יחודית כדוגמאת מצדה או ראש הנקרה. מצוק שעולה לגובה של כמעט 1000 מ׳ על טווח של 2-3 ק״מ הוא בהחלט אחד האתגרים המעניינים ביותר שיש להרי הארץ להציע.
רוכבי האקסטרים גילו את הפטנציאל שבמתלול כבר לפני שנים, והחלו דוהרים במורד בכמה שבילים תלולים במיוחד. רק המחשבה על ירידה בהם ברגל גורמת לברכיים לרעוד ממאמץ. מי שיחליט לקבל על עצמו את האתגר הטיפוס, ימצא את הדבר הכי קרוב שיש לנו לעליות אלפיניות, ולכן המתלול הפך בשנים האחרונות למסלול אימונים לקראת יציאה לטרקים קשוחים במיוחד באירופה, שכוללים עליה של 1,000 מטר כדבר שבשיגרה. למי שרוצים לקחת את הטיפוס ברגוע מוזמנים לנסות את תוואי שביל ישראל המתחיל באזור כפר גלעדי ומטפס בצורה מתונה יחסית אל מצודת כוח שעל ראש הרכס.
עליות באזור כפר גלעדי, צילום:
עליות באזור כפר גלעדי, צילום: חנן ישכר
הW - אתגר שלושת העליות

במשך שנים התפתח אתגר ה-W, והפך לאחד המרגשים ביותר במדבר יהודה. שמו נגזר מצורת המסלול שכוללת שלוש עליות מתאגרות במיוחד בתוספת שלוש ירידות מתאגרות בפני עצמן. המסלול דורש כושר גופני טוב, יציאה מוקדמת בבוקר, ומזג אויר מתאים. אין להקל ראש באתגר המדברי הזה.
העליה הראשונה מתחילה מבית ספר שדה עין גדי, כאשר המדקדקים מתחיל ללכת מתחילת הכביש העולה לבית ספר, אל ראש מעלה ישי, מסלול שהוא בפני עצמו אתגר חביב. ממעלה ישי יורדים דרך נחל דוד אל תחילת מעלה עין גדי, מעלה יפיפה שנבנה לפני אלפי שנים תוך ניצול מקסימלי של תוואי השטח. לאחר הטיפוס המעלה העתיק מגיעה הירידה השניה ממעלה עין גדי אל נחל ערוגות שהיא עניין מאתגר בפני עצמו, ומתבצעת דרך מעלי בני המושבים הידוע לשימצה ככזה ֿשבניגוד לעמיתיו העתיקים בחר לא להחשב כלל בתוואי השטח. הירידה לנחל ערוגות מזכה את המתמידים במקלחת צוננת במי הנחל הקרירים הזורמים כל השנה, זה בדיוק הזמן לקרר קצת את הרגלים לקראת האתגר האחרון טיפוס אל הר צרויה דרך מעלה האיסים, שבדומה למעלה עין גדי נבנה ביד אומן לפני שנים רבות. העמידה בראש הר צרויה בסיום היא מופת של הרגשת סיפוק ועמידה באתגר, הנוף החד פעמי של ים המלח, הרי מואב, ואדום הוא הדובדבן שבקצפת.
מתקררים במעיין עין גדי, צילום:
מתקררים במעיין עין גדי, צילום: Eyalsh
הדרומי - מתמנע אל ראש הר ברך דרך מעלה ברך

אתגר חורפי במיוחד, פשוט כי שום עונה אחרת מלבד החורף אינה מתאימה לטיול הזה. שילוב של טיפוס אימתני עם החום הכבד של הרי אילת עלול להיות קטלני, ולכן החורף הוא התקופה הטובה ביותר להתמודד עם המעלה הכי קשה בהרי אילת. כשעומדים למטה בפארק תמנע ובכלל בערבה נראות האנטנות שעל ראש הר ברך, קרובות כמעט במרחק נגיעה. אך האמת היא שבין פארק תמנע לבין הפיסגה הנכספת מפרידה עליה מאתגרת המיוחד. המהדרין יתחילו בכניסה לפארק תמנע ויחממו את השרירים בעליה זריזה אל הר תמנע וירידה זריזה לא פחות דרך עמודי שלמה אל לב הפארק. מנוחה קצרה בדמות הליכה בחלק המישורי יחסית שבין עמודי שלמה לתחילת מעלה ברך. זהו הגעתם לאתגר האמיתי, טיפוס דרך המצוק המרשים המפריד בין הערבה לבין הרי אילת. תתחילו לאט, צעד אחרי צעד, אין סיבה למהר. זה מעלה שכיבושו דורש סבלנות, מעבר המצוק יסמן את סוף החלק התלול אך לא את הפיסגה שהדרך אליה עוד ארוכה. הכל ישתלם כשתגיעו אל הנוף המדברי שבראש הר ברך. אפילו תמונה לא יכולה לתאר אותו בלי לגרוע ממנו.
נוף מהר ברך, צילום:
נוף מהר ברך, צילום: goodlifeתוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת