להתפנק ביחד: מלונות בוטיק בירושלים שיעשו לכם חשק להישאר בחדר כל היום

הנוף לעיר העתיקה של ירושלים, התחושה האינטימית והאווירה האירופאית. בחרנו את מלונות הבוטיק היפים בירושלים שכדאי לכם להגיע אליהם ולא לצאת אף פעם.


טלי מאיר-צ'יזיק | 27.11.2016
ארקדיה במושבה היוונית,
כדי לגלות את מלונות הבוטיק היפים ביותר בירושלים, צריך קודם כל לדעת מה מחפשים. מהי אותה בוטיקיות חמקמקה שיכולה להפוך חופשה לחוויה חד פעמית של ממש? ובכן, יש צירוף סמיכות אחד שמאגד בתוכו את מלוא המשמעות לבחינת מידת הבוטיקיות של מלון. כל מלון. ההבדל בין מתקני אירוח שיזכו לשם מלון, לבין אלה שיוכלו להוסיף לעצמם בצדק את התואר הנחשק "בוטיק" הוא – תשומת לב.

תשומת לב לאורחים, תשומת לב למראה ולעיצוב, תשומת לב לנוחות, תשומת לב למבנה ושימוש שמביא את אלמנט האירוח לתוך מבנה קיים מבלי להרוס את תבנית נוף מולדתו. ירושלים היא מקום נפלא למצוא בו מלונות כאלה, שהרי רבים בה המבנים העתיקים, המבקשים שיעשו בהם שימוש נבון, שיעניקו להם תשומת לב.
ירושלים היא כר פורה ונרחב לסמטאות צרות, בתי אבן ישנים, רחובות מתפתלים והמון שאר רוח. זו האווירה שהיא משרה גם על מלונות הבוטיק שלה, הם לא מעוצבים במודרניות כמו אלה של תל-אביב, או צופים אל הים כמו מלונות הבוטיק של חיפה. כאן אפילו הבוטיק לוקח את עצמו ברצינות רבה.
חצר מלון אלגרה בעין כרם,
חצר מלון אלגרה בעין כרם, מערכת מפה
הרומנטי

ראש וראשון במעלה למלונות הבוטיק הירושלמיים הוא מלון אלגרה הוותיק בשכונת עין כרם. כל מה שצריך נמצא כאן – סמטאות אבן ירושלמית מתפלות לפתח המלון, בוטיק שוקולד קטן בכניסה לרחוב, כנסיות מכל עבר ומסלולי טיול יפיפיים ביער.

המבנה עצמו הוקם בשנת 1930 כביתם של פרנסיס ואלגרה, שהתאהבה בבחור הנוצרי והמירה את דתה עבורו. המבנה שוקם ושופץ לצורך הקמת המלון, אבל שמר על ניחוחות הרומנטיקה מהעבר.

לאחר שאלגרה הוסיף אליו גם את המבנה של מלון מונטנה מעבר לסמטה הקטנה, הוחלט להכין את הסוויטות המרוחקות יותר כדי להכיל גם משפחות. אבל אלגרה נשאר מלון בוטיק רומנטי שמתאים בעיקר לזוגות. הזמנה למשפחות תצטרך להיות בטלפון בלבד, ותתואם בהתאם לתפוסה הקיימת במלון. באתר אפשר להזמין רק למבוגרים.

הסוויטות מרווחות, החללים הציבוריים מעוצבים בטעם ומשדרים אהבה ושלווה. המתקנים העיקריים הם ספא ומסעדת שף. בספא מוצעים שלל עיסויים ליחיד/ה או לזוג ומולץ להזמין מקום מראש. המסעדה מציעה מטעמים מורכבים בתפריט עשיר, שמבקש להתמקד במרכיבים מקומיים.

הבוטיק הרומנטי: אלגרה, דרך האחיות 13, ירושלים
הכניסה האדומה למלון ארתור,
הכניסה האדומה למלון ארתור, נתן דביר
הקולוניאלי

זה הגדול מבין מלונות הבוטיק שבחרנו בירושלים - 54 חדרים. עבור כל מלון אחר היינו אומרים שזה גבולי בשביל תחושת הבוטיקיות האופיינית, אבל בזכות עיצוב נבון וניהול נכון ארתור מצליח להעניק תשומת לב אישית ותחושה אינטימית לאורחיו.

רשת מלונות אטלס אוצרת מלונות בוטיק בכל הארץ, מחיפה ועד אילת, עם התמקדות מיוחדת באיזור המרכז. מלון ארתור של הרשת בירושלים הוא פנינה קטנה בלב העיר, ממש בין מדרחוב בין יהודה לרחוב הלל.

ארתור הוא ג'יימס בלפור, שהיה שר החוץ הבריטי שחתם על הצהרת בלפור בשנת 1917. בשלבים שונים של הקריירה פעל הלורד בלפור בתפקידים שונים בממשלה הבריטית, והמלון מבקש לתפוס את הרוח הקולוניאלית של הנוכחות הבריטית בעולם באותה תקופה.
עיצוב המלון עושה שימוש באלמנטים מזרחיים ומערביים כאחד, אבל השילוב יוצא מוצלח ונעים לעין. גם החדרים (הלא גדולים) מעוצבים בטוב טעים והתחושה היא של פאר בריטי מאופק, עם תזכורת לנטייתם של הקולוניאליסטים לנכס לעצמם את שכיות החמדה של העולם.
האוכל גם הוא שומר על רמה גבוהה עם ארוחת בוקר מצוינת ו-Happy Hour בלובי בשעות בין הערביים.

הבוטיק הקולוניאלי: ארתור, דורות ראשונים 13, ירושלים
מלון ארקדיה במושבה,
מלון ארקדיה במושבה, אייל טואג
המפנק

בין שכונת המושבה היוונית לבין המושבה הגרמנית, במבנה לשימור כיאה לכל מלון בוטיק שמכבד את עצמו - שוכן מלון ארקדיה במושבה. בין המלון לבין תחנת הרכבת הראשונה של ירושלים נמתח רחוב עמק רפאים, עמוס חנויות, בתי קפה, גלריות ופעילות.

קווי אוטובוס מצטלבים על הרחובות הסמוכים וישאו אתכם לכל שחפצה נפשכם לאורכה ולרוחבה של העיר. המלון מעמיד לרשותת אורחיו אופניים, בעזרתם תוכלו לחקור את פארק הרכבת הנאה ולהגיע עד למסעדות ולדוכנים בתחנה הראשונה. אם תחפצו בהדרכה, מדי יום יוצאים מהלובי סיורים לתור את הבירה וגם את סביבותיה.

אבל לא בטוח שתרצו לצאת מהמלון. לאחר הארוחה הנדיבה והעשירה המוגשת בשעות הבוקר, מחכים במלון חדרי ספא מאוישים, אליהם מגיעים אף תושבי העיר הותיקים להתפנק. בשעות אחר-הצהרים נפתחת בלובי Happy Hour, למי שבחרו להישאר.
כך או כך, אל תוותרו על טיול לעת ערב ברחובות הסמוכים, שמגלמים את כל היופי שיש באבנים הירושלמיות ובבנייה ההיסטורית.

הבוטיק המפנק: ארקדיה במושבה, יהושע בן-נון 13, ירושלים
הקומה ה-21,
הקומה ה-21, איתי סיקולסקי
הבוטיק המודרני

אחרי שהתפייטנו על מלונות הבוטיק שמדגישים את יופיה הקדום והעתיק של ירושלים הבירה, ברור שלכל כלל חייב להיות יוצא מן הכלל.
מלון יוצא מן הכלל שכזה הוא מלון הקומה ה-21, המרוהט כולו בעיצוב מודרני לגמרי. המלון הזה הוא כולו אוונגרד של חדשנות נוצצת ופאר בלי להתנצל.

ללא חללים ציבוריים כמו לובי או טרקלין הסבה, המלון הוא כולו קומה אחת (הקומה ה-21) ובה 14 סוויטות בגדלים שונים - מ-55 ועד 90 מ"ר. הסוויטות מתפרשות על פני שתי קומות (המדרגות הן חלק מהסוויטה) מתוך כוונה לתת לכל אורח הזדמנות ליהנות מהנוף הירושלמי במיקום הגבוה.

ההצהרה של המלון היא כי מטרתו הוא ליצור חבילה שתתאים לסוג החופשה שמבקשים האורחים. לכן מושקע מאמץ ניכר בהתאמת חבילות שונות הכוללות סיורים בירושלים, טיפולי ספא בסוויטה ועוד. בתוספת תשלום, כמובן. ארוחות הבוקר מוגשות במלון לב ירושלים הסמוך והן אולי פחות מתאימות לפאר ולהידור שמוגשים בסוויטות של הקומה ה-21. אך הדירות מאובזרות לחלוטין במטבח מלא ולמעשה אפשר גם להסתדר לבד, או ללכת לאחת מהמסעדות המצוינות של ירושלים שנמצאות במרחק הליכה.

הבוטיק המודרני: מלון הקומה ה-21, אליעזר וחמדה בן יהודה 34, ירושלים
מאמרי מערכת