הסוד האפל של ים המלח: אחת ממערות המלח הארוכות בעולם נמצאת בישראל ואתם חייבים לטייל בה

במרחק קצר ממלונות ים המלח מסתתר סוד אפל במיוחד ומדהים לא פחות, בליבו של הר מלח מסתתרת רשת אדירה של מערות עם כמה מתופעות הטבע היפות ביותר בישראל.


שי יגל | 3.11.2016
נטיפי מלח
את ים המלח אין צורך להציג, אחד מפלאי עולם לא רק בשל היותו המקום הנמוך ביותר בעולם, אלא גם בגלל כמויות המלח האדירות שבו. כמויות מלח שלא מאפשרות חיים בתוכו, ויוצרות נוף יחודי בקנה מידה עולמי.

פחות אנשים מכירים את הר סדום הסמוך לים המלח. למעשה, מדובר בהר שליבו הוא גוש גדול ואדיר של מלח שרק ראשו מבצבץ מעל פני האדמה. מעטים יותר מכירים את רשת המערות הסבוכה שיצרו המים בהמיסם את המלח בתוך ההר. אלפי מטרים של ערוצי זרימה תת קרקעים שיצרו את אחת ממערות המלח הארוכות ביותר בעולם.
לא תמצאו פה זקיפים ונטיפים כמו במערות אחרות, אלא צורות מרהיבות של נטיפי מלח, גבישי מלח, ובעצם כל מה ששילוב בין מלח ובין מים יכול ליצור. מתחת לפני האדמה תוכלו למצוא פה אפילו אגמים תת קרקעים המשקפים את גבישי המלח אלא מול אלומת האור של פנסי הראש. חובבי ההרפתקאות ימצאו פה גן משחקים שלא נגמר, עם מאות חללים, פירים, ומחילות. הכניסה לרוב המערות מתבצעת מחלקו העליון של ההר בעזרת גלישת חבלים עוצרת נשימה, אל חללים בעומק של יותר מ-50 מטרים. תלויים בין שמים למלח, צוללים אל עומק המערה עד השלב שבו אור פנסי הראש הוא הזיכרון היחיד לחיים שמחוץ למערה.
גבישי מלח,
גבישי מלח, צילום: יואב נגב
אזור דרום ים המלח שהר סדום נמצא בו הוא מרחב נהדר הנמצא בתפר שבין מדבר יהודה לנגב. ערוצים מרשימים מתחתרים בהר ויורדים אל ים המלח בכמה מהקניונים היפים ביותר שיש בארץ. המפורסם שבהם הוא כמובן נחל אשלים עם גבי המים שבו. זהו מרחב של טבע פראי מצד אחד, ועדות אילמת להשפעה ההרסנית של פעילות האדם מהצד השני. מפעלי ים המלח הם חלק בלתי נפרד מהנוף יחד עם דרום ים המלח שאינו עוד ים, אלא רצף של בריכות אידוי. הר סדום נמצא במרכזו של קונפליקט הטבע אלא מול הפיתוח, ומערת המלח שבו הן עוד סיבה לשמור בקנאות על מעט הטבע שנשאר לנו.
מטייל במערה,
מטייל במערה, צילום: יואב נגב
במרכזו של ההר נמצאת מערת "המלח"ם" על שם המרכז לחקר מערות של האוניברסיטה העברית. המערה היא הארוכה ביתר בישראל, ואחת ממערות המלח הארוכות העולם, שניה רק למערת מלח באירן. אורכה של המערה הוא יותר מ5 ק"מ של מחילות מלח, והיא כוללת נטיפים וזקיפים העשוים מלח טהור.

בהר סדום נמצאות עוד מערות רבות, חלקן מפורסמות יותר כמו מערת הקולונל וארובת השועל וחלקן מפורסמות פחות. הכל נשמע פשוט מושלם, לבוא לטייל ולהתפעל, אבל למעשה הדברים לא כל כך פשוטים. חלק מהמערות סובלות מסכנת קריסה חמורה, וקריסה כזאת בתוך מערה יכולה להיות קטלנית. בנוסף, הניווט בתוך המערות מורכב וסכנת אובדן הדרך גדולה.

לא מומלץ להיכנס למערות ללא ההדרכה מקצועית, של מדריך שמכיר היטב את האזור ויודע לזהות את המקומות המסוכנים ולהמנע מהם. על מנת להבין את קצב ההשתנות של המערות צריך להבין שהמערה העתיקה ביותר בסדום היא בסך הכל בת 7000 שנה. ישנן דוגמאות של מערות שמופו לפני 30 שנה והמיפוי אינו רלוונטי היום. סלע המלח מסיס פי 3 מסלע גיר, וכל שיטפון שעובר דרך מערה משנה אותה.
מטייל לצד גבישי מלח,
מטייל לצד גבישי מלח, צילום: יואב נגב
לפני מספר חודשים יצאו כמה מטיילים אל מערות המלח. הם התכוונו לגלוש אל מערת סדום דרך הפתוח העליון שלה, כניסה המכונה "ארבות השועל". זהו פתח כניסה בדמות פיר אנכי בגובה 55 מטר. בתחתית נמצא מה שהיה בעבר נהר תת קרקעי, והיום הוא מחילה אופקית ארוכה ויפה. קבוצת המטיילים גלשה במורד הפיר והחלה את הטיול במערה. התוכנית המקורית הייתה לצאת מבסיס המערה הסמוך לכביש 90, וכך לסיים את הטיול. המטיילים לא ידעו שהתמוטטות חסמה את פתח היציאה מהמערה, וגילו זאת רק כאשר הגיעו אל הפתח החסום.

אל מול הפתח החסום הם עמוד כמעט חסרי אונים. הפתח ממנו נכנסו נמצא עשרות מטרים מעליהם, מכשירי הטלפון שלהם חסרי תועלת, והם תלויים לחלוטין בפנסים כדי לראות. מזלם העיקרי היה עירנות של מספר חברים. לאחר שהתעכבו בתוך המערה זמן רב, הזעיקו חבריהם את יחידת החילוץ ערד. אנשי יחידת החילוץ הגיעו אל מוצא המערה הסמוך לכביש, ובעבודה מורכבת הצליחו לפעור פתח בין הסלעים שחסמו את המעבר ולחלץ את הלכודים.
זחילה במערה,
זחילה במערה, צילום: יואב נגב
יציאה לשטח מורכב כמו הרים גבוהים או מערות מורכבת כדוגמאת מערות המלח כולל אלמנט של סכנה. אין הדבר דומה לטיול רגיל בטבע, השטח נתון לשינויים ואפשרויות היציאה מוגבלות. אך אין זה אומר שצריך לוותר על חוויה בטבע פראי ויחודי. יש להתכונן בהתאם ולהבין ששטח מורכב דורש הכנה מדויקת יותר. חברות הדרכה רבות מציעות טיולים מודרכים לאזור, כך שכל אחד שרוצה יוכל לבקר במערות ללא חשש, כאשר מדריך מקצועי דואג לכל הבטיחות ומוסיף על זה הדרכה מקצועית על התופעה הגאולוגית המופלאה הזו.
מטייל לצד נטיפי מלח,
מטייל לצד נטיפי מלח, צילום: יואב נגב
גלעד שדה מwild-trails סיפר לנו קצת על האפשרויות הגלומות בהר: "יש מגוון אפשרויות לטיול במערות סדום. החל מטיולים הכוללים גלישה אתגרית דרך אחד הפתחי המערות הצרים, דרך טיולים לאור ירח המשלבים את נופו עוצר הנשימה של הר סדום בלילה, שילוב מעולה בין אור הירח לאור הפנסים, וגם טיולים סולידיים יותר, שלא דורשים גלישה".

לעניין הסכנות מדגיש שדה את הצורך בהדרכה. "בהר סדום יש יותר מ-150 מערות, חלקן בסכנת קריסה חמורה וחלקן בטוחות. רק מדריך שחי את השטח יוכל לזהות את המקומות הבעייתים יותר". חווית הטיול במערות המלח של הר סדום היא חד פעמית, אין הרבה דברים שיש רק לנו פה בארץ, והר סדום הוא אחד מהם. אבל אסור להתעלם מהסכנות. דבר כזה יכול להוביל לאסון.

מערות המלח הן נכס תיירותי ונופם הוא מהמיוחדים שיש לנו בישראל. למרות זאת, לא מתבצע שום מאמץ לבצע הסדרה של המערות כמקובל במקומות רבים בעולם, שתכלול גם אמצעי בטיחות וגם הנגשה. בכך מאבד האזור אטרקציה נהדרת שתוכל ללא ספק למשוך מטיילים רבים. עד שמישהו יבין איזה אוצר יש לו ביד ויהפוך את המערות לאתר תיירות איכותי ומוסדר, תרימו טלפון לאחת החברות שמציעות טיולים במערות ותזכו בחוויה שתלך איתכם עוד שנים רבות.
מאמרי מערכת