הסופר מון מגיע: הירח הגדול ביותר מאז 1948 מגיע ואסור לכם לפספס אותו

פתחו יומנים ותרשמו: ביום שני הקרוב חוזר הסופר מון, הירח הגדול ביותר הבהיר ביותר והיפה ביותר שהיה פה ב-70 השנים האחרונות. הוא לא ישאר הרבה זמן ולא ישוב לגודל הזה עד שנת 2035.


שי יגל | 20.11.2017
ירח מלא
משחר ההיסטוריה היה הירח המלא מוקד לעניין. האווירה המיסטית שהוא מעניק לשמי הלילה הפכו אותו לחלק בכל הדתות, התנים מייללים אליו, הערפדים יוצאים צדים לאורו, ואנשים אפילו הפכו לזאבים בהשראתו. אבל הסופר מון הוא הרבה יותר מסתם ירח מלא שרואים בכל חודש. הסופר מון מתרחש מספר פעמים בשנה, וכנראה יצא לכם לראות ירח גדול במיוחד במהלך חייכם. זה קורה בגלל שהירח מגיע לנקודה קרובה לכדור הארץ, ובשנת 2016 צפויים להתרחש שלושה סופר-מונים. אבל אף אחד מהם לא דומה לסופר מון של יום שני הקרוב.

הירח של ה-14 בנובמבר יהיה יחיד ומיוחד. אנו נראה אותו בכ-14 אחוזים גדול יותר מירח מלא רגיל, ו-30 אחוזים יותר בהיר. למעשה, הירח יהיה הגדול ביותר והבהיר ביותר בשמיים מאז 1948. אם תפספסו אותו תצטרכו לחכות עד שנת 2034 בשביל לראות אותו בגודל דומה.

מדובר באירוע שיכול להיות מרשים ומיוחד, אפילו בעיר, וכמובן בטבע, במקום חשוך מצד אחד, וכזה שמאפשר להנות מאורו הבוהק של הירח מהצד השני. יציאה לטבע בלילה של ירח מלא ובמיוחד כמו זה הצפוי לנו ביום שני הקרוב, יכולה להיות חוויה כמעט רוחנית. בין אם תבחרו ללכת לאורו בטיול אור ירח, ובין אם תבחרו בצפיה תוך ארוחת ערב רומנטית. עם ירח כל כך בהיר, מי שיבחר ללכת יגלה שבמסלולי הליכה מסוימים אין כלל צורך בפנסים.
ירח בין העננים,
ירח בין העננים, צילום: Pexels
צפייה בירח אפשרית כמעט בכל מקום. בניגוד לכוכבים או לגשמי מטאורים הזקוקים למקום מאוד חשוך כדי להראות בצורה טובה, את הסופר ירח אפשר לראות אפילו בתל אביב. בחלק מהמקרים דווקא בעיר יהיה אפשר להתרשם בצורה הטובה ביותר מגודל הירח, כאשר הבניינים הגבוהים יכולים לעניק קנה מידה לגודלו החריג.
חווית הירח בעיר תיהיה אומנם יפה, אבל בהחלט חסרה את השילוב עם הטבע. למרות שמדובר באמצע השבוע אנו מציעים להשקיע ולהגיע לטיול לאור ירח מדברי, או לתצפית יפה עם בקבוק יין ושמיכה.

לאן לנסוע?

טיולי אור ירח הם דבר נפלא, אבל כמו כל דבר שנעשה בלילה הם מורכבים יותר מטיולי יום ולכן יש להתכונן בהתאם. כאשר מטיילים במקום בו הקרקע לבנה חוזר אור הירח ומאפשר טיול במה שנדמה לפעמים כאור יום. קרקע לבנה במיוחד נמצאת בסלע מסוג ״חאוור״, ששמו מעיד על צבעו. מסלולי חווארים בלילה אפשר למצוא במספר מקומות בנגב, והמסלולים הטובים ביותר נמצאים סמוך מצדה, באזור הנקרא ״חווארי מצדה״, ובנחל חווארים הסמוך לשדה בוקר.

אפשרויות נוספת הן באזורי חולות כמו הדיונה הגדולה שבאזור שבטה. חשוב להזכיר כי לא כל מסלול מותר להליכה בירח מלא או בלילה בכלל. הליכה בלילה בשמורת טבע אסורה, וזאת כדי למנוע הפרעה לבעלי חיים.
גם בצפון תוכלו להנות מהירח, במיוחד עם תצפיות טובות מזרחה כמו באזור רכס רמים שמעל קרית שמונה, הגלבוע והרי השמרון.
סלע חאוור לבן במיוחד,
סלע חאוור לבן במיוחד, צילום: מערכת מפה
מאור בקל, מנהל בית ספר שדה הר הנגב, מספר לנו מעט על החוויה הלילית שאנו עומדים לצאת אליה: "הזמן הכי טוב לראות את הירח יהיה בזמן הזריחה, כאשר הוא עוד נוגע באופק. המצב הזה יוצר אפקט מרשים במיוחד, כך שכל תצפית טובה לכיוון מזרח, תוכל להיות מקום נהדר לראות את הירח". בית ספר שדה הר הנגב מקיים ארוע שכולל צפייה בירח בעזרת טלסקופים, והדרכה לגמרי בחינם.

מצפה רמון שבה נמצא בית הספר שדה הר הנגב, הפכה בשנים האחרונות לבירת האסטורונמיה הבלתי רישמית של ישראל, עם עשרות ארועים בשנה, ושפע של מדריכים בתחום, כאשר אפילו מצפה כוכבים אמיתי יש פה. אם אתם מפחדים לחזור ממצפה רמון באמצע הלילה, אתם יכולים גם להשאר לישון בוילה היפה בנחל פארן 32 ולצפות על הירח ממנה.
זריחת הירח במדבר, צילום:
זריחת הירח במדבר, צילום: שאטרסטוק
מתי בדיוק זה קורה?

השיא יהיה ביום שני בלילה ה-14 בנובמבר. השמש תשקע בשעה 16:40 והירח יגיע לשיאו מעט אחרי השעה 17:55. למי שרוצה לטייל מומלץ להמתין שהירח יעלה אל השמים ואורו הבהיר יוחזר מהסלעים הלבנים סביב השעה 19:30.

ביום שלישי יהיה הירח עדין מלא ומרשים כמעט באותה המידה, שימו לב שזריחת הירח ביום שלישי תיהיה כשעה מאוחר יותר בערך בשעה 19:00, כך שזמן מומלץ לצאת לטיול לאור הירח יהיה רק ב20:30.
מאמרי מערכת