האירוח הדרוזי: צימרים בצפון שאתם פשוט חייבים לנסות

משהו טוב קורה לאחרונה בכפרים הדרוזיים. מסורת הכנסת האורחים המבוססת משכבר הימים, משתלבת בתודעת שירות הולכת ומתחזקת. מוסדות אירוח חדשים וותיקים מציעים מגוון של אפשרויות אירוח, מהכי משפחתית ועד הכי מבודדת ורומנטית.


טלי מאיר-צ'יזיק | 7.11.2018
הבית במטע,
יש לנו חדשות בשבילכם: הצימרים בכפרים הדרוזים הולכים ומשתכללים והם בכלל לא מה שהכרתם. בריכות צצות לצד מבני עץ יפים, ג'קוזים מקשטים את מורדות הגליל, ופינוק כבר איננה מילה גסה. רוצים לצאת לחופשה אבל לא בא לכם להוציא עליה הרבה כסף? הכפרים הדרוזים הם אולי המעוזים האחרונים בארץ שאפשר עדיין למצוא בהם צימרים איכותיים ושירות מצוין במחירים מצוינים.

חופשה שמציעה הכל

לא רחוק מירכא וממרכזי הקניות המפורסמים, שוכן הכפר הקטן ג'וליס. הוא חקלאי וציורי הרבה יותר מהכפר השכן, ובקצה הכפר אל מול הנוף המרגש של מפרץ חיפה שוכן לו הבית במטע.

הבית במטע הוא בית של ממש - מבנה אבן גדול השוכן בתוך מטע זיתים. הוא כמו קפסולה מזוקקת של כל יתרונות הביקור בכפרים הדרוזיים: אירוח פתוח ולבבי, אוכל מסורתי וטעים, בריכה וג'קוזי מודרניים ונוף מדהים שאפשר לראות רק מכפרים שהוקמו במקומות הכי גבוהים שיש.
מסעדת מלונית הבוסתן,
מסעדת מלונית הבוסתן, גילה אזולאי
הריחות קוראים לנו לבוא

העדה הדרוזית היא עדה מיוחדת. כל כך הרבה שאלות מרחפות סביבה. מאיפה הגיעה הדת הדרוזית, ואיך נבנה הקשר החזק שלהם מדינת ישראל? למה הכפרים הדרוזיים נמצאים במקומות כל כך גבוהים? איך יכול להיות שנראה כאילו כולם מארחים כל כך טובים? ומה עושה את האוכל שלהם כל כך טעים?!

לא רק שהאוכל שלהם כל כך טעים, אנחנו מבטיחים שרק מהריח שלכם כבר תרצו לטעום אותו. מיד כשנכנסים למסעדת הבוסתן בכפר עין אל אסד אפשר להריח את מטעמיה של רסמייה מתבשלים במטבח. סלטים טריים צובעים את השולחן, שורבטה, מג'דרה, מנסף וממולאים נותנים את ניחוחם לאוויר. גם הגריל מספק מנגינות משלו וביחד הסימפוניה מושלמת.
בשבתות מתקבלים כאן בברכה אורחים, עוברי אורח, מטיילים ותיירים המגיעים לראות את הנוף ההררי ולטעום מן המנות הביתיות. אבל הסוד הידוע לשוחרי האוכל הגלילי הוא שבשאר השבוע יכולים אורחי מלונית הבוסתן ליהנות מהאירוח המסור ומהניחוחות העולים מהסירים ומהתבשילים.
בחדר האוכל של המלונית מתחרה האוכל בנוף הנשקף מהחלונות. האירוח מסור ונהדר, המתחם מתאים למשפחה גדולה שמחפשת מקום מפגש שיתאים לכל הגילאים.

טיפ קטן
האוכל הדרוזי הוא חלק בלתי-נפרד מחווית האירוח. בכל מקום שאליו מוביל הסיור להכרת האירוח הדרוזי, כדאי לזכור להוסיף ארוחה מקומית לתפריט החופשה. בכל אחד מהכפרים מתגוררות נשים שמעבירות את הידע מאם לבת ועדיין לא שכחו את מתכוני סבתותיהן. בכפרים רבים פגשנו גם גברים שהפכו את שימור המסורת הקולינרית למקצוע. כדאי לשאול מי הטבחים המומלצים ולהזמין מהם ארוחת ערב, כדי שכל החושים יחוו את התרבות הייחודית הזו.
ספא בגליל,
ספא בגליל, באדיבות המקום
היסטוריה של הכנסת אורחים

כדי להכין את הכתבה הזו הסתובבנו בגליל, בגולן ובכרמל. ביקרנו בבתים, שתינו הרבה קפה, טעמנו מעדנים ובעיקר השתדלנו להקשיב. יש לנו עוד כל כך הרבה ללמוד מבני העדה הדרוזית שחיים איתנו כאן.

כל מטייל מיד שם לב לכך שגאוותם של המארחים הדרוזים היא על מסורות האירוח הנטועות עמוק בתרבות העדה. מופיד אבו-ריש, מורה דרך ומנהל הצימר ספא בגליל בירכא, מתחיל את הסיפור באוהלו של יתרו במדבר. יתרו, אביה של ציפורה (אשתו של משה רבנו) נחשב למייסד ונביא הדת הדרוזית. יתרו פתח את ביתו בפני משה, מזכיר אבו-ריש, ולכן הכנסת האורחים כל כך חשובה לנו. עוד יותר מכך, משה אף התחתן לבסוף עם ציפורה, ומכאן הקשר העמוק שבין שני העמים עוד מראשיתם.

מופיד הוא חלק מהנהלת "כפר ביקרתם", ארגון המציע סיורים, טיולים ופעילויות להיכרות עם העדה הדרוזית בישראל. בעונת המסיק (אוקטובר-נובמבר), בחופשות כמו פסח, סוכות, חנוכה ולאורך כל השנה, אפשר להיכנס לאתר של "כפר ביקרתם" או לחפש אותם בפייסבוק ולהתחבר לאחת מהפעילויות המוצעות. חלק מהסיורים היוצאים ממרכזי הכפרים מכונים סל"ת והם סיורים ללא תשלום. כל הסיורים מבוצעים על ידי מורי-דרך מוסמכים ובעלי ידע רב.

בקתות הר הלל,
בקתות הר הלל, באדיבות המקום

תחושת בטחון וחיבור אנושי

בבית ג'ן התרשמנו עמוקות מרמתן של בקתות הר הלל. סמאר ואוסאמה מצליחים לנהל זוג בקתות עץ וחצר קטנה אל מול הנוף המקסים של הר הלל, למרות שזה לא העיסוק המרכזי שלהם. סמאר היא מורה, ואוסאמה מקדיש את רוב שעותיו לעבודתו כשוטר, כמו רבים מבני העדה, גם אוסאמה רואה בשירותו במשטרה מקור לגאווה עצומה.

חשבנו לבוא, לראות וללכת. להפריע כמה שפחות. חשבנו שלא יהיה להם פנאי, אבל במקום זאת קיבלנו אירוח שלם הכולל קפה, מטעמים מתוקים ומלוחים ושיחה מלב אל לב. זה לא היה הצימר היחיד, התארחנו אצל שוטרים, רס"רים, אנשי משטרת הגבול וקצינים. בביתם אפשר בהחלט לישון בשקט ובבטחה.

הכפר היפה בית ג'ן הוא גם מקום מושבו של הבית העתיק, מרכז להכרת המורשת הדרוזית. ביקור בבית העתיק הוא הזדמנות לשאול את נידאל, מנהל המוזיאון, על השמועות אודות גלגולי נשמות, על המסתורין של הדת הדרוזית ולשמוע מאגר חדש ומרענן של סיפורים מקרוב ומרחוק.
אפשר לשבת עם נידאל בבית האירוח על קפה, או לצאת לטייל בסמטאות הכפר העתיקות.

ההמלצות הכי הכי חשובות

* היצע הלינה בכפרים הדרוזים מגוון מאוד - חפשו את התמהיל המתאים לכם של מספר חדרים, סוג המתקנים והמחיר. אם לא מצאתם - חפשו עוד קצת.

* קחו ארוחה דרוזית. שווה להוסיף קצת למחיר ולהזמין סעודה מקומית, מקבלים שפע של אוכל נהדר ומוסיפים עוד חוש לחוויה.

* קחו סיור - בין אם תבחרו בסיור דרך "כפר ביקרתם", או במורה דרך פרטי - המגזר הדרוזי מציע שפע של מדריכים מקצועיים וידענים. התרבות הדרוזית מרתקת ומעניינת, יש מה ללמוד.

מהאוכל שטעמנו, דרך ההיסטוריה שריתקה אותנו ועד האנשים הנהדרים שפגשנו בדרך - המקום לחפש בו את החופשה הבאה הוא הכפרים הדרוזיים שטרם הכרתם.


תוכן מומלץ לעיון: צימרים בגולן, צימרים באמירים, צימרים ברמות, צימרים בראש פינה
מאמרי מערכת