הסוד שלא גילו לכם: עמק המעיינות בחורף הוא אחד המקומות היפים בישראל

החורף הוא העונה היפה ביותר של עמק המעיינות: היסטוריה, טבע, טיולים וסדנאות - עמק המעיינות הוא עמק שיש בו הכל. איך יוצאים לחופשה חורפית בצפון בלי לחזור קפואים מקור?


טלי מאיר-צ'יזיק | 1.1.2017
שחפים בבריכות הדגים,
לפעמים נדמה כאילו מתיחת הפנים שעשו לעמק המעיינות לפני כמעט עשור שינתה הרבה יותר מרק את שמו. לפני כעשרים וחמש שנים החסידות היו השליטות על שמי העמק. בעונות הנדידה, בסתיו ובאביב, היו עופות הענק השחורים-לבנים הללו מקננים בראש עמודים, עפים בשמי העמק וממלאים את העצים לעת ערב. אך בשנים האחרונות נראה שהשקנאים מחליפים את החסידות וממלאים את בריכות הדגים הרבות.

עד 2008 האזור נקרא בכלל 'עמק בית שאן', והוא מתפרש ממנחמיה, על גבול עמק הירדן, ועד קיבוץ מירב על הגלבוע. העמק כולל את הגן הלאומי 'כוכב הירדן', מעיינות רבים (מוסדרים ונסתרים) וטבע נהדר. העמק השופע מציע מעיינות נעימים ומזמינים בקיץ, אבל הנוף מרגש כאן באמת בעונת החורף. העונה הגשומה היא הזמן בו העמק נובט כולו ומזג-האוויר נעים לטיולים. האוויר צלול, הרי הגלבוע והגלעד מתהדרים ביופיים, מגאון הירדן ועד רום הגלבוע - אין יפה כמו עמק המעיינות בחורף.
גאון הירדן בחורף,
גאון הירדן בחורף, צילום: מערכת מפה
הצפרים, אותם אלה שרודפים אחרי הציפורים עם משקפות ומחברת לסמן בה את מיקום הזנים השונים שנצפו, מציפים את העמק במיוחד בעונות הנדידה. הם מנפנפים בידם ודוחים טענות אנשי העמק. החסידות לא נעלמו, הן פשוט נמצאות על קווי ההשקיה ועמודי החשמל. לצידן אפשר לגלות את השלדגים הקטנים, האנפות המלכותיות, להקות הזרזירים מבצעות ריקודים באוויר, הקורמורנים שמגיעים כיחידים, להקות אדירות של דיות דורסות והעגורים שקריאותיהם הרעשניות נשמעות מרחוק רחוק. חורף בעמק

במעבר מהסתיו אל החורף רוב להקות הציפורים ממשיכות בדרכן הארוכה דרומה, אך חלק מהציפורים הנודדות נשארות בעמק, ובצדק. החורף הוא שעתו היפה של עמק המעיינות. קר, אבל לא קר מדי, מדי פעם תוקף גשם, אך השמש שולחת קרניים מנחמות. השדות מוריקים והגבעות ממהרות להשלים פערים של לבלוב בזכות הגשם. הכל מוריק, ובקרוב מאוד אף פורח.

זו העת לארוז את המשקפות וללכת לבקר את דוד גלזנר במרכז הצפרות "מקור החסידה". גלזנר, מורה ומנהל בית ספר בעברו, הפך את אזור בריכות הדגים של קיבוצו לאחד ממרכזי הצפרות השוקקים בישראל. ביחד עם צוות של מדריכים, מציע גלזנר הרצאות והדרכות על ציפורי האיזור, על הנדידה ועל התהליך של הטבעת ציפורים. משכימי הקום זוכים לתצוגת תכלית של הטבעה ואף יכולים לזכות ולשחרר ציפור מוטבעת בחזרה אל הטבע.

>> לחצו כאן למידע נוסף על סיורי ציפורים וטבע בעמק המעיינות

מקור החסידה הוא גם שמו של האירוח הכפרי בכפר-רופין. החדרים פשוטים, כמו מה שפעם היו חדרי אירוח קיבוצי, אך נקיים ונוחים. על הגבול השקט עם ירדן ועם תצפית מקסימה להרי הגלעד. בימים של מזג-אוויר צלול היופי נשקף מכאן לכל עבר.
חסידות נודדות נחות על קוי מים בשדה,
חסידות נודדות נחות על קוי מים בשדה, דוד גלזנר
אחרי שלומדים על עופות השמיים המופלאים בשמורת הטבע של גלזנר, ממשיכים בשביל המתפתל בין השדות אל בריכות הדגים של טירת צבי. תמצאו כאן ספסלים וסככות הפזורים בין הבריכות, ומאפשרים לעוברי אורח לשבת בשקט ולצפות בנחת בציפורים. שלוש נקודות טובות במיוחד יש לצפייה בציפורים המגיעות לבריכות העמק: הספסלים באמצע בריכות הדגים של טירת צבי, המצפה בבריכות הדגים של קיבוץ מעוז חיים ומצפה צפרות מיוחד אליו מטפסים במדרגות, הנמצא בשטח בריכות הדגים של קיבוץ מסילות.

אחרי ימים של גשם, דרכי הגישה בשדות עלולות להיות בוציות, אבל בריכות הדגים הדרכים סלולות לרוב בכורכר ונגישות למדי אף לרכבים פרטיים. הדרכים בבריכות הדגים של טירת צבי הן הנגישות ביותר ומתאימות אף למעבר של אוטובוס. בבריכות הדגים של מעוז חיים ושל מסילות סוגרים לעיתים את השערים, לכן כדאי להגיע בשעות העבודה. מה-גם שאם מאבדים את הדרך - תמיד אפשר לשאול דייג.

גם בשביל החוצה את בריכות הדגים של ניר דוד, במקביל לנחל עמל, יש מצפה צפרות שאסור לפספס. עוד מעט ניסע לשם, אבל קודם - כמה נקודות חמד מעניינות בצד הזה של העמק.
סדנת גילוף עם יוסי שמואלי,
סדנת גילוף עם יוסי שמואלי, צילום: טלי מאיר-צ'יזיק
גילופים ותמרים

בטירת צבי, בין הטרקטורים הגדולים לדשא הרחב, נמצאת סדנא קטנה לגילוף והכנת מזוזות בעבודת יד. אם כבר מגיעים לעמק, ובמיוחד אם מחפשים פעילות ייחודית שיכולה להתקיים גם במקום סגור, כדאי להתקשר ליוסי שמואלי (050-7952698), מגלף המזוזות. יוסי ישמח להסביר על עבודות הגילוף שלו, לקחת קבוצות בכל גיל לחתוך כמה ענפים ולגלף ביחד יצירות למופת. לא נדיר לראות את יוסי מטייל בשבילי העמק עם מקל וסכין, מייצר עבודת אמנות חדשה. רבים הם הילדים שנפלו בעקבותיו ברשת הגילוף.

קיבוץ טירת-צבי גם הוא בית לחדרי האירוח הכפרי גן בעדן. כאן מותאמים החדרים במיוחד לאירוח של קבוצות ומשפחות דתיות. בקיבוץ בית כנסת, חדר אוכל כשר והחדרים מאובזרים במיחמים ובפלטות של שבת.

כביש היציאה מטירת צבי עובר ליד המפעל המפורסם לנקניקים ופסטרמות. סוד מקומי הוא שהמוצר הטעים ביותר בחנות המפעל נמצא דווקא במקפיא ואינו קשור כלל לבשר. מדובר בתמרים הלחים הנפלאים של העמק. מי שחי באיזור משופע בדקלים יודע שאין טעם המשתווה לטעם של תמר טרי, כזה שנגדד מהעץ בעודו צהוב-אדום נוטה לחום. אחד שלא יבש עדיין. למרבה הצער, התמרים מבשילים מהר בסוף הקיץ, וקשה לתפוס את הרגע המדויק בו טעמם גן-עדן. לכן, הדקלאים בעמק מקפידים לגדוד חלק קטן מהתמרים עוד לפני שהתייבשו, ולשמור אותם בהקפאה.
אלה התמרים שקשה להשיג ואותם שווה לחפש במקפיאים של חנות המפעל בטיב טירת צבי. כדאי לשמור מקום לאוכל אמיתי, כי מכאן ממשיכים לקיבוץ האורגני הראשון בישראל, מרחק של חמש דקות נסיעה לאורך חורשות האקליפטוס.
מריו לוי, מייסד החקלאות האורגנית בעמק,
מריו לוי, מייסד החקלאות האורגנית בישראל, מקיבוץ שדה אליהו
אי של חקלאות מתחשבת

הקיבוץ השיתופי-דתי שדה אליהו הוא שדה מחקר מרתק לחוקרים רבים. מסתבר ששדה אליהו נודע בזכות תוחלת החיים של ותיקיו – יש כאן את ריכוז המבוגרים הגבוה ביותר בארץ, רובם במצב צלילות מדהים. מחקרים בנושא מנסים להבין מה מיוחד בקיבוץ הזה, ואולי בעמק כולו - כי ניר דוד הסמוך גם חונן באחוז דומה.
בקיבוץ הזה צמחו זה לצד זה מוסדות חשובים שמקדמים את החקלאות הסביבתית בישראל. ביניהם - הגינה האורגנית של מריו לוי, השדה האורגני הראשון בארץ; ביו-בי, מפעל ההדברה הביולוגית הידוע; מפעל לתבלינים אורגניים ובית קפה קטן וחמוד.

המפעל המקומי "ביו בי" התפרסם בתחילה כשייסד את פרויקט ביו-תות, פרויקט ישראלי שהביא להפחתת הריסוסים בשדות התותים בארץ. המפעל מגדל מגוון חרקים המשמשים להדברה ולהאבקה. בעזרת החרקים אפשר למנוע חלק מהריסוסים בשדות ולהביא אל הצרכנים מוצרי מזון נקיים ובריאים יותר.

כל משפחה או קבוצה יכולה להזמין ולהתאים לצרכיה סיור בקיבוץ באמצעות מרכז הסיורים המאורגן של הקיבוץ - ביו-תור. הסיורים מתחילים בקיבוץ, כי מאוד מעניין לגלות איך מתנהלת קהילה שיתופית דתית בשנת 2017. אפשר לבקר בחדר-האוכל, במכבסה, בבית כנסת ועוד. הסיור ממשיך לשדה האורגני שהקים לוי, אבי החקלאות האורגנית בישראל.

בשדה פוגשים מחזה מיוחד ביותר: תיבות קינון לתנשמות אשר מיועדות לפרוייקט ההדברה באמצעות תנשמות. הפרוייקט החל לפני שלושים שנה בשדה אליהו, וכיום כבר התפשט מעבר לגבולות הארץ. מהשדה ממשיכים למטע התמרים, שם מבקרים עדר חמורים וכבשים ששומרים על המטעים ובריאות העצים. הסיורים מסתיימים במרכז מבקרים קטן עם דבורת הבומבוס המאביקה, זבוב הפירטת הים-תיכוני ועוד חרקים מועילים רבים אותם מגדלים בביו בי בשדה אליהו.

סיור בביו תור יכול להתחיל או להסתיים בבית הקפה החמוד של הקיבוץ. תפאורה קיבוצית ותמונות עם סצינות של חקלאות מקומית, מארחים לארוחות טעימות ומספקות. בתפריט ארוחות בוקר, פסטות, מרקים, לחמים ומתוקים שנאפים להם על המקום. בית הקפה מארח חנות קטנה ומקסימה עם ספרים המספרים את סיפורו של העמק, מוצרי מזון בריאים ואורגניים, תבלינים ממפעל התבלינים האורגני של הקיבוץ ומתנות באווירה המכבדת את הסביבה.
28 מעלות כל השנה, הסחנה,
28 מעלות כל השנה, הסחנה, תמונה באדיבות המקום
ונחל זורם ביניהם

העמק מלא מעיינות, אך רובם קרים מדי בשביל החורף הנעים באיזור. הסחנה המפורסם נובע לאורך כל השנה באותה טמפרטורה של 28 מעלות, וכך האמיצים יכולים לפשוט את הבגדים ולקפוץ אל הבריכה הראשונה בגן הלאומי "גן השלושה" וליהנות מהמים הנעימים תמיד. גן השלושה מוקף מסלולי טיול רבים ואטרקציות מעניינות. מאחורי הסחנה, מאגד פארק המעיינות ארבעה מעיינות – עין מודע, עין שוקק, עין חומה ועין מגדל. בקיץ כדאי לצאת מכאן לטיול מים בנחל הקיבוצים, אך בחורף יותר נעים לשכור רכב חשמלי, לעצור ליד המעיינות וליהנות ממראה הציפורים סביב.

הגבעות הקטנות שעוטפות את האזור הן תלים, הרים קטנים שנאספו מבוץ ואדמה של החיים הקודמים שהיו. העמק איננו משופע במשאבי אבן או עצים, לכן לאורך ההיסטוריה הבנייה נעשתה כאן בבוץ. אדמה היא משאב הבנייה המקומי של עמק המעיינות. ככל שהשנים עברו הבתים קרסו ובתים אחרים נבנו מעליהם. כל תל שכזה הוא מקום ישוב לשעבר. ילדי העמק מטיילים במעלה התלים ומוצאים באדמה חרסים מן התקופות השונות, מזכירים את החיים שהתקיימו פעם. את הארכיאולוגים זה משגע.
אתר השחזור "חומה ומגדל
אתר השחזור "חומה ומגדל", באדיבות המקום

בתוך גן השלושה עצמו שוכנים להם מוזיאון ארכיאולוגיה ואתר "חומה ומגדל" משוחזר. במוזיאון לארכיאולוגיה קופצים להיסטוריה האזורית מהתקופה הפרה-היסטורית ועד תקופת האימפריה המוסלמית, ואילו אתר חומה ומגדל מציע הצצה לחיי החלוצים שהקימו את ישובי העמק. ביחד מקבלים המטיילים תמונה של האיזור המורכב הזה שהיה מיושב לאורך רוב ההיסטוריה האנושית.

קראו עוד על סיורים במוזיאונים לכבוד שבוע המורשת.

המים הנובעים בסחנה עושים את דרכם הלאה וחולפים בתוך קיבוץ ניר דוד. שדות הנחל המטופחים הן מקום נהדרים לפיקניק, וגם בעונה החורפית אין חוויה נעימה מפיקניק בשדה ליד הנחל. ניר דוד גם הוא בית לאירוח קיבוצי. הצימרים של ניר-דוד הם למעשה אירוח כפרי משודרג והם מהטובים בעמק. בקתות עץ עם ג'קוזי בין מדשאות ומדרכות כמעט מייצרות לעצמן כפר קטן משלהן בתוך הקיבוץ, ליד הנחל. הכל נקי ומתוחזק היטב. מדובר בלינה נעימה בקיבוץ יפהפה. הלינה בניר-דוד כוללת ארוחת בוקר ומעניקה הנחות למכלול הפעילויות בסביבה.

שקיעה מעל הגלבוע בתצפית מנווה-איתן,
שקיעה מעל הגלבוע בתצפית מנווה-איתן, טלי מאיר-צ'יזיק

החורף של עמק המעיינות הוא עונה מופלאה של צבעים בהירים, לבלוב ומזג אוויר מצוחצח. רק שעה וחצי מהמרכז שוכן לו העמק הזה, עכשו שהוא התכבד בתחנת רכבת משלו – זה הזמן לחקור אותו לעומק.
מאמרי מערכת