זורמים בגולן: טיולי המפלים היפים ביותר לחורף 2017

בימי החורף הגשומים הופכת רמת הגולן לגן עדן לחובבי המים. כל ערוץ הופך לנחל, כל נחל הופך לנהר וכל סלע חשוף למפל שוצף. קחו מטריה קחו מעיל וצאו לטיול בחורף אמיתי: קר גשום ומלא מים זורמים.


שי יגל | 5.1.2017
מפל סער, צילום:
אחרי חודשי סתיו יבשים במיוחד, הגיע הפיצוי בדמות חודש דצמבר 2016. כמות הגשמים שירדו בחודש האחרון הן הגדולות ביותר ב-24 השנים האחרונות. הפעם האחרונה שירד כל כך הרבה גשם בחודש דצמבר הייתה אי שם בחורף המיתולוגי של שנת 1992, אז אפילו תל אביב זכתה לשלג. למעשה ירד כל כך הרבה גשם בחודש האחרון, שכבר הכפלנו את ממוצע הגשמים העונתי, וזה לאחר סתיו שהיה יבש במיוחד.

רגע אחרי חודש גשום זה בדיוק הזמן לנסוע לצפון ולראות קצת זרימות חורפיות. מפלים קוצפים, מים זורמים והרבה הרבה בוץ מובטחים. חלק מהמקומות זורמים רק ממש אחרי הגשם, וחלקם זורמים בעצומה עוד ימים רבים אחרי שהגשם כבר נרגע. לפי התחזיות עוד ממתינים לנו ימי גשם רבים, כך שתוכלו למצוא את התזמון הנכון בשבילכםכדי לטייל בארץ עם מזג אוויר וכמויות מים אירופאיות.

נחל סער - הנחל של חורף

בקו התפר שבין סלעי הבזלת השחורים של רמת הגולן לסלעי הגיר הלבנים של רכס החרמון, מתחתר לו נחל סער. זהו נחל קצר, אורכו לא עולה על 11 ק"מ, ובימי הקיץ הוא פשוט למראה. אפשר לומר כמעט עזוב. שכנו הקרוב נחל הבניאס זורם לו בשצף קצף כל ימות השנה, ואלפי מבקרים פוקדים את בריכותיות ומפליו. לעומתו, נחל סער יבש במשך הקיץ, ואיש אינו פוקד את ערוצו. אך בימי החורף הגשומים במיוחד הופך הברווזון הזה לברבור נפלא. לאורך 4 ק"מ מהכפר הדרוזי מסעדה ועד הכפר עין קניא הופך נחל סער לחגיגה של מפלים מרשימים עם זרימה אדירה. יחד עם המים מגיעים גם האנשים, וכאשר קורה המקרה שהנחל זורם בסוף שבוע מגיעים רבים לחזות בפלא. כמקובל בשנים האחרונות מתמלאת הרשת מאות צילומי סלפי על רקע מפליו. ארוחה טובה באחד הכפרים, טיול בקור העז אל מול המפלים, וחסכתם כרטיס טיסה לגיאורגיה.
מפל נחל סער בשיא החורף
מפל נחל סער בשיא החורף sagi44
מפל עייט - לא צריך לעבוד קשה

יש מקומות יפים שכדי להגיע אליהם צריך לעבוד קשה. הליכה מרובה, טיפוס קשה או ירידה מאתגרת. אבל לפעמים הדברים הכי יפים נמצאים ממש קרוב, כל כך קרוב שרק צריך לצאת מהרכב ואתם כבר שם. זה בדיוק הסיפור עם מפל נחל עייט. עם בוא הגשמים הופך המפל הצנוע לחגיגה גדולה של מים ורעש מפלים מחריש אוזניים. כל הטוב הזה צמוד לציר המפלים שברמת הגולן. ירידה מהרכב, ואתם כבר עומדים ברחבת התצפית שמעל המפל. מי שיגיע לפה ביום סוער וקר יעריך מאוד את הקרבה לאוטו. אחרי כמה דקות בקור ובגשם, החזרה לאוטו החם בדרך למבשלת הבירה או היקב הקרוב היא לא פחות מפינוק נהדר.
תצפית אל מפל נחל עיט
תצפית אל מפל נחל עיט goodlife
בריכת האירוסים - מפל של סוף שבוע

רמת הגולן היא ארץ של טבע מים וחופש אבל גם של שטחי ואש וצבא, וחלקים גדולים שלה סגורים למטיילים באמצע השבוע. אחד המקומות היפים ביותר שיש לגולן להציע היא בריכת האירוסים. בריכת האירוסים נמצאת בליבו של שטח אש פעיל, ולכן הכניסה אליה אפשרית רק בסופי שבוע או בחגים. צריך להבין שמדובר באחד המקומות הכי יפים שיש, ולכן שווה לכם לחכות.

מהבריכה אפשר להנות במשך כל השנה, מים רבים ממלאים אותה והמפל שנשפך אליה זורם גם בשיא הקיץ, אבל בימי החורף הגשומים הופכת החוויה לשונה לגמרי. המפל הרגוע הופך באחת את עורו, וכמויות מים אדירות זורמות ממנו אל הבריכה ובהמשך אל נחל זויתן. לאחר הגשם הופכת הדרך אל הבריכה לבוצית במיוחד, ואם עברו שם כמה טנקים במהלך השבוע אז בכלל מדובר באתגר בוץ משמעותי, אבל אף אחד עוד לא מת מקצת בוץ, עזרו אומץ ודלגו בין השלוליות.
מפל ובריכת האירוסים
מפל ובריכת האירוסים שגיא דגן
נחל עורבים - בשולי הרמה ברמת הגולן אם אתה לא זורם אתה לא נחשב, וכך נשכח מהתודעה הציבורית נחל עורבים, אחד הנחלים היפים של הגולן. הנחל יורד בחדות משיפולי הגולן אל עמק החולה, בסדרה של מפלים בגדלים משתנים. בימים רגילים הוא מוכר יותר כערוץ היבש שבגללו אי אפשר להגיע ברכב פרטי לבריכת הירדנון הסמוכה, אבל עם בוא החורף הוא הופך לאטרקציה המרכזית של האזור בעוד בריכת הירדנון הקרה תמתין לתורה בקיץ הבא. אפשר לצפות אל הזרימת הנחל מכמה מקומות סכביש שעולה מקיבוץ גונן לרמת הגולן, אבל אם מזג האויר מאפשר, מומלץ ללכת לאורך דרך הג'יפים המובילה אל הנחל ולהגיע עד לערוצו הזורם. דברים שרואים מכאן לא רואים מהכביש.

טיפ קטן - בראש הנחל במאגר עורבים מוזרמים מדי פעם בשעות לא קבועות מי קידוח חמים במיוחד, תנסו ואולי יתמזל מזלכם כם ספא מפנק במיוחד. בטח כשמדובר ביום חורף קר.
נחל ערבים, תצפית מהכביש
נחל ערבים, תצפית מהכביש מערכת מפה
מאמרי מערכת