חופשה בדרום: המדבר מציע את אפשרויות הנופש המיוחדות ביותר בישראל

האור החורפי צובע את המדבר בצבעים עזים, ומזג האוויר מושלם לטיולים בטבע ולצילומים בלתי נשכחים. לא משנה אם תבחרו בצימרים, מלונות בוטיק או חאן בלב שום מקום, המדבר מציע את אפשרויות הנופש המיוחדות ביותר בישראל


טלי מאיר-צ'יזיק | 12.1.2017
מכתש רמון,
המדבר משנה את פניו הטבעיות בכל עונה, אך עם הזמן הולכות וצצות גם פינות חמד מעשי-ידי אדם. בזהירות רבה, מתוך מחשבה של השתלבות עם הטבע אדיר המימדים שאין ספק בנוכחותו כאן, הולכים ונוצרים עסקים קטנים, מתפתחים רעיונות ונרקם סיפורו של המדבר הישראלי.

פתחי הכניסה אל המדבר

שלוש דרכים הן המובילות אל המדבר – המזרחית מפלסת כיוון מים המלח אל הערבה, השנייה מפלחת את מהשטח הפתוח הגדול בין דימונה לערד ועל השלישית חולשת באר שבע, בירת הנגב. כל אחת מהן מגישה נקודת מבט אחרת על החורף, פרשנות משלה לפיצוח המרחבים האדירים ביותר שיש לישראל להציע.

בפאתי ערד, גבוה מעל הים הנמוך ביותר בעולם, הרים חומים-צהובים מקיפים סביב ויוצרים אווירה להרהורים רוחניים. מעורסל בין ההרים, מאפשר המתחם של זמן מדבר פנאי להרהורים כאלה. אכן, עם השמיים פתוחים מלמעלה והכוכבים פזורים ממש מאופק לאופק, קשה שלא להיסחף לשאלות קיומיות ומחשבות עמוקות על כל מה שנעלם מאיתנו בהמולת השגרה.

זמן מדבר,
זמן מדבר, באדיבות המקום

המקום הזה, זמן מדבר, הוא דלת נהדרת אל המדבר ואל האופן האחר בו מתנהל הדופק שלו. כאן מתגוררים אנשים שאכפת להם מהמקום בו בחרו לחיות, שמחפשים את הדרך להתחבר אליו וכך הם מתנהלים על פי עקרונות האקולוגיה. המקום נועד לפתוח צוהר אל הטבע, באמצעות סדנאות, ארוחות טבעיות, מסלולי טיול רגלי ואופניים ואפילו יוגה. זו הכניסה אל המדבר וזה הרגע לשנות את הקצב, אפילו שחורף, הזמן במדבר צועד אחרת.

רבים הם אנשי המדבר, רבות הן הדרכים לחיות אותו, אך הבחירה במדבר איננה מובנת מאליה, לכולם יש את הסיבה עבורה הגיעו לכאן. מסורות האירוח במדבר עתיקות כמו דברי ימי האנושות – אולי המרחבים העצומים בהם על האדם לצעוד כדי להגיע למקום עם מים ואוכל הם אלה שהולידו את המסורות הללו. תרבויות המדבר העתיקות התפתחו עם עקרונות מבוססים של טיפול פתוח ואדיב בכל אורח המוצא את דרכו לפתח האוהל.

אירוס המדבר,
אירוס המדבר, אסף פינצ'וק

הכביש ממשיך דרומה ומלון אירוס המדבר לא יכול להיות שונה יותר ממה שפגשנו עד כאן. בכל זאת, גם המלון הפורח הזה מייצג את רוח המדבר בדרכו שלו. בעיירה ירוחם שפעם הייתה שמו של מקום מנומנם והיום מייצגת את ההתחדשות והפנים הצעירות של הנגב, צמח לו מן החולות מלון שמייצג את האנרגיות המתחדשות. בית מלון קטן ומוקפד, נקי ומצוחצח, עומד לו בגאון במרכז הדרום. אין פרט שנעלם כאן מהמנהלים הצעירים והנמרצים - מארוחת הבוקר, דרך חדר הכושר ועד הבריכה המחוממת.
צעירי ירוחם המנהלים את המקום מכירים את סביבותיו כמו את כף ידם. שמורת האירוסים והחלמוניות הפורחת, פארק האגם, מסלול החוות החקלאיות והמכתש הגדול – כולם טיולים המתאימים למשפחות כמו גם לזוגות רומנטיים שרוצים להלך יד ביד במרחבים. מכאן נפתח המדבר על מלוא הדרו.


מבירת הנגב אל הר הנגב

דרך המלך אל הנגב עוברת בעיר הבירה של המדבר – באר שבע שוכנת שם עוד מהימים שהיא הייתה מקום היישוב האחרון לפני איזור נרחב שחלשו עליו שבטים נודדים וסוחרים רכובים על שיירות גמלים. העיקר באר שבע שכנה בעבר, כפי הנראה, באיזור בו ניצב כיום הגן הלאומי תל שבע. העיקר העתיקה במרכז באר שבע נבנתה בתקופת השלטון העותמאני והיא בת למעלה מ-100 שנים. 350 מבנייני העיר העתיקה שומרו ושופצו, מוזיאון הנגב לאמנות שוכן במבנה יפיפה שכזה כמו-גם בית האמנים בנגב.

סיפוריה של העיר העתיקה,
סיפוריה של העיר העתיקה, בית בעתיקה, באר שבע

הבית בעתיקה, מבנה עתיק ויפיפה במיוחד שנרכש על ידי משפחת הירשפלד והפך לבית מלון קטן, הוא פינת חמד אמיתית בלב העיר. לאחר ששיפצו אוטובוסים והפכו אותם לאחד ממתחמי התיירות המסקרנים ביותר בנגב, פנו איל ואביגיל דווקא אל תוככי העיר ובחרו שם להפיץ את האור הזוהר של חווית האירוח שהם אמונים עליה. מצד אחד, אין שני מקומות יותר שונים מה'צימרבוס' בישוב הכי קטן ומבודד (עזוז) והבית בעתיקה הבוטיקי בלב העיר השנייה בגודל שטחה בישראל. מצד שני, שניהם מביאים לידי ביטוי את אהבתם של בני הזוג לאירוח ואת הכישרון שלהם להקפיד על קוצו של יו"ד בניקיון, בעיצוב ובנוחות.


להתבודד מול המדבר הפתוח

הנגב הוא גם מקום של חוות בודדים. אם כבר נגענו בעזוז, הרי שאמנם מדובר במקום יישוב אך אין מבודד ממנו. כעשר משפחות יושבות מזה למעלה מעשור על שטחים שאמורים להיות שטחים זמניים, לפני הקמת יישוב של קבע. מתי יוקם יישוב הקבע? אין איש יודע.
אי שם בקצה דרך המתפתלת מפתחת ניצנה דרומה, בקרבת מקום לגבול עם מצרים, אבל רחוק מספיק כדי לשכוח שמדינות בכלל קיימות בעולם. בדיוק שם, התמלאו בינתיים השטחים הזמניים במבנים ארעיים – קרוואנים, קרונות רכבת, אוטובוסים ישנים ומאהלים... כל משפחה כפי ראות עיניה ולפי יכולותיה. אין חצאי דונם מוגדרים, אין שבילים או מדרכות, אין וועדת תרבות ואפילו לא ברור מה העניין עם הדואר. בין אלה לאלה הוקם הצימרבוס הידוע של משפחת הירשפלד הגדולה.

חאן בארותיים,
חאן בארותיים, באדיבות המקום

בקרבת מקום, בפאתי היישוב האקלקטי, שוכן גם החאן המפורסם ביותר בנגב. אם עזוז הוא ישוב שאיננו ממש ישוב, במערב הפרוע של מדינת ישראל שאיננה ממש מורגשת שם, הרי שחאן בארותיים הוא הקצה של הקצה. ממש בתוך המדבר. מקום אליו אוהבים האורחים לחזור כדי לחוות את תחושת ההיעדר והשקט שאין שנייה לה בשום מקום אחר בישראל. גם החאן הוא מזן מקומות האירוח האקולוגיים. התאורה העמומה בשעות הערב מופעלת על-ידי אנרגיה סולארית ומאפשרת לחווית המדבר לעטוף את הנוכחים. המארחים מגישים ארוחות בוקר וערב במאהל המרכזי ואם תרצו ליהנות מפיצה לאורחת צהרים תוכלו לפנות לקפה עזוז ביישוב עצמו. החאן הוא מקום פופולרי כל-כך עד שיתכן קצת עומס בסופי שבוע, עם זאת, עונת החורף היא העונה הרגועה יותר וסביר להניח שברוב המקרים תוכלו ליהנות עם תום מהאיזור המבודד.

מקום חדש להניח בו את הלב


חולפים על פני חוות בודדים, מעבדות רוחשות של יינות, זיתים, גבינות ורעיונות חדשים להפרחת השממה, מציצים לצריף של בן גוריון וממשיכים אל שפת מכתש רמון. שיירות הסוחרים בדרך הבשמים הארוכה השאירו כאן את ניחוחותיהם ובעקבוציהם קרוי האיזור המסחרי המקומי – רובע הבשמים. הרובע מכיל את בתי המלאכה השוקקים של אמנים צעירים ואנשי רוח הנקבצים אל העיירה בחיפוש מתמיד אחר מקורו של ההד הנישא מההרים. מצפה רמון שוכנת על הר הנגב הגבוה, הקיץ כאן קריר וחורפים אחדים אפילו מביאים איתם פתיתי שלג. כשמגיעים השטפונות, זהו המקום לצפות בהם ממרחק בטוח. חידוש מרגש ומסקרן מגיע מרובע הבשמים של ההר – ההאנגר הגדול של הדס וסער בדש, מרחב ענק ובליבו מטבח מקצועי וטאבון עצים מחמם, הולך ומשתנה ממש בימים אלה.

הכי חדש שיש,
הכי חדש שיש, הדסער

הדסער, שעד עכשו היה מתחם קניות למוצרי המדבר ובית קפה מקסים אליו הגיעו כל מי שידע מה לחפש במצפה – הופך למתחם אירוח. המטבח המאובזר ישאר ליבו של המקום, ההאנגר הגדול יחולק לפינות חמד, שלושה חדרי שינה נוחים ומפנקים יתפסו את מקומם של המוצרים השונים. הכל ברוח העיצובים הנעימה והנינוחה שמאפיינת את המארחים המקסימים ששמם יצא למרחוק, הרחק הרחק אל מעבר לכנפיו של המדבר ולכל מקום אליו נוסעת הרוח.
המתחם גדול ומתאים רק לקבוצות, שימצאו בו גם את האפשרות לערוך כינוסים קטנים, סדנאות בישול בריא עם המארחים ואפילו את הרעיון החביב עלינו ביותר – טיול פיקניק למגדלים מקומיים. סער מציע לקחת את האורחים לסיור בין הגבנים, החקלאים, היקבים והמגדלים המקומיים – לרכוש את המוצרים שלהם, לשמוע על החוות ולסיים בארוחה מקומית טרייה ומעולה בשטח.

עד הקצה

בסופו של דבר, כל הדרכים דרומה מתנקזות לאילת, עיר שכמו כל המדבר מתגלה ביופיה האמיתי דווקא בימי החורף. תקצר היריעה כאן מלתאר את נקודות האור המנצנצות בה כעת, העונה הרגועה מאפשרת לאורחים לגלות עד כמה האילתים הם מארחים נלהבים. די בכך שנמליץ לעקוב אחרי האילתית עדי גור אריה, המספרת את החיים באילת כפי שיש זמן ורוגע לספר אותם בתקופה הזו, כשממש אפשר לראות את העיר עצמה ולא רק תיירים.
מסלולי טיול יוצאים ונפתחים כמו מניפה מן העיר הדרומית בחזרה אל המדבר. למעשה, אלה הם רגעיהם היפים והנינוחים ביותר.
הדרך לאילת,
הדרך לאילת, עדי גור אריה

מאמרי מערכת