לא רק בקיץ: 10 סיבות לצאת עכשיו לחופשת חורף בארץ

רגילים לצאת לחופשה בקיץ או בחגים? אין לכם מושג מה אתם מפספסים. בואו לגלות מהן הסיבות הטובות ביותר לצאת לחופשת חורף דווקא בישראל.


טלי מאיר-צ'יזיק | 2.2.2017
בימים יפים רואים מכאן את החרמון,
סיבה מספר 1: כי עכשיו רואים את החרמון

זוכרים את הימים האלה בקיץ – מאובקים ומזיעים מגיעים לאיזו גבעה ומישהו מצביע בכיוון כללי צפונה ואומר "בימים יפים רואים מכאן את החרמון", אבל אף פעם לא רואים משם את החרמון? זה קורה כי הקיץ הישראלי ברובו מאובק והביל.

אבל ימי החורף, הו! ימי החורף! במיוחד הימים האלה שבאים מיד אחרי הגשם, הם רעננים וצלולים. ממש עכשו אפשר לנסוע לאורך הירדן, לטייל ליד הכנרת או לשבת בג'קוזי בגליל וממש לראות את החרמון.
זה סימן שהאוויר צלול עד למרחוק. חייבים לראות את זה כדי להאמין שבימים יפים באמת רואים את החרמון.

הבוסתן במשק שביט, מושב ארבל,
הבוסתן במשק שביט, מושב ארבל, באדיבות המקום
איפה?
את הר החרמון המושלג אפשר לראות מראש מצוק הארבל, מעל החוף המערבי של הכנרת. אם הגעתם עד לכאן אבל יצא יום מעונן, רדו למושב ארבל לסוויטות של משק שביט. שרה וישראל הם מארחים מנוסים, גם בסוויטות וגם במסעדה המומלצת בחצר.

לפעמים מרוויחים כאן גם שלג,
לפעמים מרוויחים כאן גם שלג, צימרים מבודדים ביער, ארץ בראשית
סיבה מספר 2: כי לא יפריעו לכם

החורף היא העונה הרגועה יותר בעסקי התיירות בישראל, יש פחות תיירים בצימרים ובמלונות, פחות תיירים במסעדות ובאטרקציות, פחות משפחות עם ילדים ובגדול - הכל פנוי יותר מבדרך-כלל. המארחים פנויים להתייחס לכל אורח בתשומת לב רבה יותר, הכל נינוח ורגוע יותר. אם תרצו לצאת מהצימר קצת יותר מאוחר, בחורף יש לכם סיכוי טוב יותר להצליח להשיג דחייה בשעת היציאה. לא עומדים עם סטופר כי ממילא יש יותר מקום וזמן.

איפה?
במצפה מתת, שני הצימרים של ארץ בראשית שוכנת בקצה שביל אבנים ארוך שעובר בתוך היער. כל צימר קיבל מנה גדושה של שקט, מבודד בתוך הטבע הירוק מסביבו.

כפר נופש בוטיק,
כפר נופש בוטיק, חדרי גולן במושב רמות
סיבה מספר 3: כי המחירים שווים יותר

מכיוון שבחורף יש פחות תנועה, הרי שחוקי ההיצע והבישוק קובעים שגם המחירים ירדו. כשבאתרים מצוינים מחירים לעונה ומחוץ לעונה – עכשו זה הזמן של מחירי "מחוץ לעונה". בחורף המחירים יכולים אפילו להגיע לחצי ממחירי הקיץ, שלא לדבר על הטבות שונות שנכנסות לפעמים כמו בקבוק יין לצימר, ארוחת בוקר כלולה במחיר או שוקולדים מפנקים. כי בחורף אפשר.

איפה?
ממש בכל מקום. אבל בכל זאת המלצה מיוחדת על חדרי גולן שממש חייבים להכיר במושב רמות. כפר נופש קטן של 10 חדרי אירוח, עם חצר וגינת משחקים, פינות חמד וחדר אוכל הצופה אל הנוף. החורף הוא הזדמנות מצוינת להכיר את מיני-כפר-הנופש השקט והמטופח הזה.

ג'קוזי עם נוף אל הכנרת הסוערת,
ג'קוזי עם נוף אל הכנרת הסוערת, אי ירוק במושב מעלה גמלא
סיבה מספר 4: כי ג'קוזי בגשם זה הכי מגניב

בעלי הצימרים נוהגים להסביר שיש להם ג'קוזי או ג'קוזי-זרמים או האט-טאב או ג'קוזי ספא... רוב האורחים לא באמת יודעים מה ההבדל. מה שבטוח זה שכל אחד מהם עושה את העבודה – מים חמים, מקום לשני אנשים (לפחות) וזרמים תת-מימיים שעושים טוב לגוף.
ג'קוזי ממוקם היטב - מול חלון גדול הצופה אל הנוף, צופה אל החורש או בתוך אוהל חורפי ומחומם בחוץ – הוא המקום להיות בו בעת סערה. כשהרוח מנשבת בחוץ, הגשם דופק על החלונות... תנו לנו רק לשבת בפנים, במים מעלי אדים, עם כוס של יין מקומי ולצפות על החורף ממקום בטוח.

איפה?
הג'קוזי עם הנוף היפה ביותר בארץ נמצא במעלה גמלא, בשכונה על המצוק. שלל הצימרים בשכונה מתחרים זה עם על השימוש המופלא שכולם עושים בנוף, אבל בעיניינו אי ירוק של אדי לוקח גם בעיצוב, גם בתחושה הנעימה וגם במיקום המושלם של הג'קוזי ופינות הישיבה. זה המקום לצפות ממנו על הכנרת בשעת סערה.

מבנה מבודד במטע תפוחים ובו העיקר הוא הקמין האפריקאי,
מבנה מבודד במטע תפוחים ובו העיקר הוא הקמין האפריקאי, נסרין במג'דל שאמס
סיבה מספר 5: כי אפשר להפעיל את הקמין

בקתות שמציעות קמין זה ה-דבר. נכון, צריך מיומנות מסוימת כדי להפעיל אותו, אבל לרוב בעלי הצימר ישמחו לעזור. אולי לא בכל מקום יש הצדקה לחימום, אבל האש באח העצים בתוך הבקתה מעניקה את התחושה של חורף אמיתי, כזה שנושא ניחוחות מארצות אחרות, קרות יותר. חום הקמין נעים יותר מחום של מזגן, הוא פחות מייבש ויש בו משהו עוטף וביתי, אפילו בשביל אלה מאיתנו שאין להם אחד כזה בבית (טוב, רובנו).

איפה?
במעלה הדרך העולה אל החרמון, קצת לפני מג'דל שאמס, יש פניה קטנה מן הדרך למטע תפוחים. שם הולך ונבנה לו "נסרין" - מתחם אירוח באבן מסותתת. בינתיים יש מבנה אחד, לא מאוד מוסדר, עם גנרטור ובלי חיבור לרשת החשמל, ולידו גינת תבלינים. המבנה הוא חלל גדול עם ספות ומטבחון וחדר שירותים. אין בו הרבה. אבל מה שכן יש בו זה קמין אחד מאוד מיוחד, בייבוא אישי מאפריקה, שסביבו יכולה משפחה להתכנס כשסוער בחוץ.

לצאת מהשגרה, בית בבאר שבע העתיקה,
לצאת מהשגרה, בית בבאר שבע העתיקה, באדיבות המקום
סיבה מספר 6: כי חייבים לשבור את השגרה

כאן לא צריך הרבה הסברים- זה קצר, זה פשוט וכולנו מבינים את זה. אפילו אם בחרתם לעסוק במשהו שאתם ממש ממש אוהבים, זה עדיין הופך למטלה כשזה מה שעושים כל הזמן. כולנו צריכים מדי פעם הפוגה משגרת היומיום והזמן הטוב ביותר לקחת אותה הוא עכשו – רגע לפני שהמחירים עולים שוב לקראת פסח, רגע לפני שכולם יוצאים לחופשות וממלאים את הדרכים. עכשו, כשהכל עדיין פנוי בשביל חופשה אמיתית.

איפה?
הכי לשבור שגרה זה עם הרעיונות היוצאים-מגדר-הרגיל של משפחת הירשפלד. קודם הם לקחו אוטובוסים ישנים והפכו אותם לצימרים מוקפדים ביישוב הכי מבודד בארץ (צימרבוס בעזוז, כמובן). עכשו, הם יוצאים במסע לטיפוח העיר העתיקה בבאר-שבע. בניין ישן שלקחו על עצמם שופץ והפך לפנינה אמיתית בשם בית בעתיקה, בית מעוצב ומתוכנן כמו שאיל ואביגיל יודעים לתכנן ולבצע. מעניין מה יהיה הפרויקט הבא שלהם.

קפיצה קטנה לעמק, עם או בלי המשפחה,
קפיצה קטנה לעמק, עם או בלי המשפחה, וילה בכפר
סיבה מספר 7: כי הילדים מסודרים

מי שיש לו ילדים יודע - החופשות והקיץ הם מסע מתמיד לחיפוש עיסוקים והשגחה – צריך לתאם לו"ז צפוף עם שלל גורמים, כל אחד צריך לדעת מתי ואיפה לאסוף את האוצרות הקטנים. זה משגע.
אבל בחורף הילדים מסודרים – יש גנים, יש בתי-ספר, יש חוגים. עכשו כבר נכנסנו לשגרה, כל אחד יודע מה סדר היום שלו ומה סדר השבוע, מי עושה מה ומתי. נשאר רק למצוא בייביסיטר או סבתא שתישן איתם לילה או שניים.... ולחמוק לחופשה קטנה ונחוצה בהחלט. לילה אחד של שינה עמוקה במצעי מיטה לבנים שמישהו אחר טורח לכבס. בוקר אחד בו לא צריך להכין אותם למסגרות. לילה אחד כזה ואנחנו מסודרים להמשיך למשוך את העגלה הזו.

איפה?
גם אם הילדים מסודרים, אפשר בכל זאת לחטוף גם אותם מהשגרה ולקפוץ ביחד לגיחה משפחתית מחוץ לזמן הרגיל. איזה ילד לא אוהב להפסיד כמה ימים בבית-ספר לטובת כמה ימים עם ההורים?
כל הרכב משפחתי יכול למצוא לו מקום בוילה בכפר, במושב כפר יחזקאל בעמק יזרעאל. המיקום המעולה קרוב לגלבוע (בקרו בכתף שאול), לעמק המעיינות ונמצא במרחק קפיצה קטנה מהגליל.
תמצאו כאן קמין עצים וג'קוזי וכל מה שצריך בשביל להירגע אפילו כשהילדים בסביבה.

נעים לטייל,
נעים לטייל, עדי גור אריה
סיבה מספר 8: כי מזג האוויר מושלם לטיולים

בישראל, כשיורד קצת גשם, מיד כולנו מרגישים שזו סערה. אולי ההרגל הזה לחיים במקום יבש כל-כך משכיח מאיתנו את כל מה שכמה טיפות קטנות יכולות להזכיר. אבל באמת שרוב הזמן האוויר צלול ונקי, חלק מהזמן מטפטף ולעיתים רחוקות החורף מביא גם איזו סערה הגונה. את הסערות כמובן צריך לבלות בג'קוזי מול הנוף וליד הקמין, אבל שום טפטוף לא ימנע מאיתנו ליהנות ממסלולי הטיול המיוחדים שנתברכה בהם הארץ.
החורף מביא איתו מזג אוויר קריר, נוח וידידותי לנהנים מהליכה נינוחה. כמובן שמיטיבי הלכת יכולים אפילו לצאת באוגוסט לטיפוס על הארבל, אבל רובנו מעדיפים לחוות את הטבע במזג האוויר הממוזג והנעים. כך יפים הם גם הרי הדרום ושוצפים הם מפלי הצפון.

איפה?
מדרשת בן-גוריון בשדה בוקר מוקפת שכונות שהולכות וצומחות סביבה. מטבע הדברים, שכונות המדרשה מושכות אליהן אוהבי-טבע וחובבי-מדבר. כך יצא שבמקום מתגורר מגוון עצום של מדריכי-טיולים מנוסים היודעים להדריך כל קבוצה ולכל מטרה. שניים מהם מנהלים צימרים ותפסו את עיניינו.
יובל הוא מדריך טיולים שבנה בחצרו גב-מים עמוק לרחצה. את הגב ומקלחת חוץ ברוח דומה חולקים בני הבית עם יחידת אירוח קטנה וחמודה שיש לה פרטיות משלה לצד החצר של הדר במדבר.
בקצה השני של היישוב שוכנת יחידת הדיור זמן מדבר, של דנה, מורת דרך ומדריכת טיולי אופניים. דנה מוכיחה שכל אחד, בכיל גיל, יכול לצאת לטיולי אופניים בשטח וליהנות מהם באופן מושלם. אישיותה הכובשת הופכת כל טיול לחוויה.

החורף טעים בחורף אצל יעקוב בשראביכ,
החורף טעים בחורף אצל יעקוב בשראביכ, באדיבות המקום
סיבה מספר 9: כי האוכל טעים יותר

זו האמת לאמיתה. המסעדות הטובות והמיוחדות, אלה שמחפשות את האוכל המקומי ומשקיעות ברכיבים טריים, נהנות בחורף משלל ירוקים וירקות מהמשקים סביבן. הטובות ביותר אף טורחות לשלוח טבח ללקט קצת מהחוביזות, העולש וגרגר הנחלים בסביבה ולהכין מהם מטעמים.
זוהי שעתו היפה של הטבע ולכן שלל הטעמים והניחוחות המלבלבים שלו באים לידי ביטוי גם במנות של טובי השפים היצירתיים. זה הזמן לתפוס את השף במסעדה הקטנה על אם הדרך, זה שעושה תבשיל שהוא זוכר מבית אמא או זה שמוסיף למתכוניו את הגזר שגדל בחווה השכנה. בחורף יש זמן ליצירתיות ויש חומרי גלם מעניינים שמלבים אותה.

איפה?
סביר להניח שהמקום הנכון ביותר לטעום את החורף הוא אצל יעקוב במסעדת שראביכ. יעקוב מהכפר ראמה מלקט צמחי-בר ומוסיף אותם לתבשילים, המשתנים לפי העונות השונות. אם אתם באים לחניית המכוניות המקורה הזו כדי למצוא מהו הטעם של החורף, עזבו את הבשר, לכו על התבשילים הירוקים ועל הסלטים הטריים. כך צריכים לטעום עונתיות רעננה.

הכל פורח בדרום אדום,
הכל פורח בדרום אדום, צילום: רותי רוטשטיין
סיבה מספר 10: כי הכל פורח

לימדו אותנו שבאביב הכל פורח, זה נכון אבל לא לגמרי מדויק. הפריחה בישראל מתחילה בחורף. עצי השקד היפים מכסים את הגלבוע בפריחה, הכלניות צובעות את חבל אשכול, רקפות ממלאות את החורשות ועוד מעט יתמלא מנחת מגידו בשלל צבעים. בואו לגלות את טיולי הפריחה היפים ביותר לחורף 2017.

איפה?
הדרום אדום וחבל הבשור פותח את שעריו למטיילים. המשק האורגני טבע הבשור במושב עין-הבשור מציע אירוח נדיב הכולל תשורות מתוצרת המשק.

ושתי סיבות בונוס: כי החרמון מושלג ואילת ריקה

בין פסח לסוכות אילת עמוסה, ממהרת, מלאת אנשים כל-כך שקשה להוסיף אפילו סיכה. מעטים יודעים שבחורף הטיילת מול הים פנויה להליכות רגועות, המלונות מציעים אווירה אחרת - רגועה יותר. בחורף באילת יש פחות אורחים, יש פחות עובדים והנה הדבר המדהים באמת - כשצוותי הבידור נחים, אילת מתפנה לארח הרבה תכניות תרבות מרתקות ושוות קפיצה.
בקצה השני של המדינה, גבוה מעל כולנו - החרמון מושלג. רק עכשו. פיסה קטנה של חו"ל במרחק נסיעה במכונית.
מאמרי מערכת