הדור הבא: אילת היא עיר הנופש החכמה הראשונה בישראל

אילת משתדרגת והופכת לעיר הנופש החכמה הראשונה בישראל: חיבור לאינטרנט מכל פינה, אפליקציה חכמה שתשפר לכם את החופשה הבאה, ובקרוב גם כרטיס חכם לתיירים שיגיעו לעיר. בואו לגלות את כל השידרוגים שעברה העיר ומה מצפה לכם בחופשה הבאה


מערכת מפה | 6.3.2017
אילתים אוהבים לארח, צילום:
אילת היא אחת מהערים היחידות בארץ אליה אפשר לצאת לחופשת חורף חמימה ולבלות על חוף הים, גם כשבמרכז הארץ גשום וסוער. במהלך עונת החורף גם עומס המבקרים פוחת והמלונות מציעים הזדמנויות קורצות מאוד מבחינת מחירים. נתון זה קיבל חיזוק משמעותי בכתבה שפרסם אתר התיירות העולמי המוערך tripadvisor, בה דירג את עשרת יעדי התיירות העולים בעולם ל-2017, ומיקם את אילת במקום השביעי המכובד. "אילת המקסימה היא אחד מיעדי הנופש הפופולריים בישראל" נכתב בכתבה.

העיר הדרומית, שהייתה ידועה עד כה במגוון סוגי נופש שלה, המתאימים לכל מצב רוח ולכל תקציב, משדרגת את המעמד שלה בתור בירת הנופש החכמה של ישראל ומובילה תהליך מתקדם להפוך לעיר חכמה וירוקה יותר. מאחורי התהליך המחייב עומדים שירותים דיגיטליים מתקדמים בתחומי תקשורת, מידע, פיקוח ושירות - אשר יהפכו את החופשה הבאה שלכם באילת לנגישה יותר, איכותית יותר יעילה יותר ומשתלמת יותר. כאשר מדובר בתיירות, ה'חוכמה' הגדולה, על פי הגורמים המובילים את התכנית, היא לספק חוויה מותאמת אישית, עם גישה למידע עדכני בכל רגע נתון ומכל פינה בעיר.

מהי 'עיר חכמה'?
"אין הגדרה אחת לעיר חכמה, וכל עיר בוחרת את הדגשים שלה", אומר אלי לנקרי, סגן ומ"מ ראש העיר, המוביל את תכנית העיר החכמה באילת ומשמש גם כיו"ר תאגיד התיירות. "בעיניי עיר חכמה זו היכולת להשתמש בחדשנות ובקדמה טכנולוגית כדי לשפר את ניהול העיר ואת איכות החיים של התושבים והנופשים המבקרים בעיר, תוך שיפור וגיוון החוויות של המבקר בעת שהותו בעיר, ובדרך גם ליצור התייעלות וחסכון במשאבים. תהליך העיר חכמה הוא בעיניי אמצעי ולא מטרה".
עיר חכמה, גרפיקה:
עיר חכמה, גרפיקה: שאטרסטוק
כאשר מדובר בעיר כמו אילת, אחד הדגשים המשמעותיים בתכנית העיר החכמה הוא שיפור חוויית המבקר. לכן, העיר רושתה ביכולת חיבור לאינטרנט אלחוטי Wi-Fi ללא תשלום, מה שמאפשר למבקרים להתחבר לאינטרנט בכל מקום ולקבל מידע עדכני, זמין ואיכותי על כל מה שקורה ושצפוי לקרות בסביבתם או סתם לגלוש לצרכיהם והנאתם. החיבור מאפשר מצד אחד לגלות את כל המידע והסודות של העיר (מסיבה טובה, פסטיבל מעניין), ומצד שני לשתף את החברים בבית, כדי שיוכלו לקנא בתמונה שלכם מחוף הים בזמן שהם יושבים קפואים במשרד.

אילת 2.0 לתייר - חלק מתמונה גדולה בהרבה
היוזמות החדשות והדיגיטליות בתחום התיירות באילת הן חלק ממהלך מקיף שמטרתו ייעול מערכות העיר השונות, באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בשוק. למעשה, אילת היא אחת מבין תריסר ערים שנבחרו לקחת חלק בתכנית הדגל של האיחוד האירופי בתחום הערים החכמות, ואף קיבלה מהאיחוד האירופי מענק בסך 580 אלף אירו לטובת הנושא.
"הסיבות שהובילו לקידום תכנית זו באילת היו מאפייניה הייחודיים של העיר וריחוקה ממרכז הארץ, לצד הצורך להעניק לתושביה ולמבקריה שירות טוב יותר", אמר מאיר יצחק הלוי, ראש העירייה אשר היה ראש העיר הראשון בישראל שהחליט על הפעלת התכנית הייחודית ל"עיר חכמה יותר" בעיר. "לאחר 4 שנים של קידום התהליך, אני רואה תוצאות מדהימות וברכה בעמלנו, הן מבחינת שיפור איכות החיים של תושבינו והן בחשיבה ובפעולות שנעשות למען התיירים הרבים המבקרים בעירנו" הוסיף ראש העירייה.

תכנית העיר החכמה של אילת, שהחלה ב-2012 על ידי צוות עיר חכמה בראשותו של סגן ראש העיר אלי לנקרי, מקיפה את כל המאפיינים של עיר חכמה, כולל ממשל חכם, כלכלה חכמה, תחבורה חכמה, סביבה חכמה, אנשים חכמים וחיים חכמים. כיום פועלים בעיר מעל 30 מיזמים בתחומים שונים בתור חלק מהתכנית, בין היתר בפן האקדמי, התחבורתי, התייעלות אנרגטית, תעסוקה ופיתוח כלכלי, תקשורת ישירה עם התושבים, ניטור ופיקוח מרחוק לשמירה על ביטחון התושבים והמבקרים, רשת מצלמות וחיישנים ועוד.
אחד מנושאי הדגל בתכנית הוא פרויקט "העצמאות האנרגטית", כאשר בהתאם לחזון, אילת תהיה בתוך 5 שנים העיר הראשונה שכל צרכי האנרגיה שלה יהיו מאנרגיה סולארית ותהפוך לעיר עצמאית אנרגטית. כבר כיום אילת וחבל אילות מייצרים כ- 70% מצרכי האנרגיה של העיר והאזור מאנרגיה סולארית, ובהמשך הפרויקט יכלול, בנוסף לשדות ותחנות כוח סולאריות ומבני הציבור, גם את משקי הבית והעסקים בעיר.
שדה התעופה אילת, צילום:
שדה התעופה אילת, צילום: שאטרסטוק
ב-2017 צפוי להיפתח שדה תעופה בינלאומי במרחק 19 ק"מ בלבד מאילת, אשר על פי התכנית כל צרכי האנרגיה שלו יתבססו גם הם על אנרגית השמש. אחד הפרויקטים הנבחנים בימים אלו הוא הבאת אוטובוסים חשמליים ובעתיד גם אוטונומיים, אשר יזרימו נוסעים משדה התעופה לעיר ובחזרה, בצורה חסכונית ויעילה. הפרויקט אמור להתבסס על סטארט-אפ שפותח בחממה הטכנולוגית של אילת-אילות, חברת "אלקטרואד" המפתחת כביש חשמלי שיטעין את הרכבים החשמליים שינועו עליו.

"התהליך עצמו והחשיבה הלוגית שלו מובילים בעצמם ליצירת פרויקטים ייחודיים לטובת התושבים והמבקרים הרבים המגיעים אלינו" מוסיף לנקרי. "כך למשל ננפיק בקרוב 'כרטיס חכם' לכל תייר, שיעניק הנחות והטבות ותמריצים לתיירים בבתי העסק בעיר, בחנויות, מסעדות, אטרקציות, פסטיבלים ואירועים בעיר, בתחבורה ציבורית, ועוד".

חופשה ב'עיר נופש חכמה' - חוסכים בעלויות ונהנים משדרוג ברמת השירות

בנוסף למידע הזמין והמעודכן המתאפשר באמצעות החיבור הציבורי ל-Wi-Fi, תהליך ה'עיר החכמה' בתחום התיירות כולל גם צעדים שיספרו חיסכון ניכר בעלויות הנופש שלכם. למשל, רוב חופי הים בעיר הנהיגו מחירון חדש ומפוקח היטב. מעכשיו מוצעים כל המוצרים הפופולאריים במחירים הוגנים: בקבוק מים יעלה 5 ₪, שתייה קלה - 8 ₪, קרטיב - 4 ₪, כיסא נוח ב-6 ₪ בלבד, ועוד. את המחירון החדש תמצאו בכניסה לחופים הרלוונטיים - לא תוכלו לפספס את השלטים.
מחירון מפוקח בחופי אילת, צילום:
מחירון מפוקח בחופי אילת, צילום: שאטרסטוק
עוד היבט חשוב בהתנהלות של התיירים הוא התניידות נוחה בעיר. בהיבט הזה, המוניות של העיר נמצאות בתהליך שדרוג השירות ממש בימים אלו. רבים מהתיירים מגיעים לעיר בטיסה, כך שהמונית מהווה כלי תחבורה עיקרי עבורם. ביוזמה חדשה מטעם העירייה, תאגיד התיירות העירוני ומשרד התיירות, הוחלט למתג את המונית של אילת כמובילה באשר לאיכות השירות. מאות נהגי מוניות נכחו בסדנאות שירות מקצועיות, חתמו על אמנת שירות מחייבת ואף קיבלו ערכת מיתוג עם תג שם, עם מדבקה בתוך המונית ומדבקה חיצונית. בחודשים הקרובים צפוי להתחיל פיילוט לבחינת מכוניות חשמליות עבור נהגי המוניות.

כל הדרכים הנוחות להתעדכן - אתר משודרג, עמוד פייסבוק ייעודי ואפליקציה נוחה כחלק מפרויקט 'העיר החכמה' באילת, שודרגו והוקמו ערוצי מדיה חדשים לעדכון התושבים והמבקרים בכל הנוגע למתרחש באילת. ראשית, אתר התיירות הרשמי של העיר באינטרנט מספק מידע מעודכן, איכותי ונוח להתמצאות. בדף הפייסבוק "אילת פלוס" יכול המבקר להתעדכן במה שמתרחש בעיר. הרשת החברתית מאפשרת לגולשים עצמם להמליץ על מקומות ואטרקציות, וכך מתקבלת תמונה אמיתית ואותנטית יותר של העיר.
צילום מתוך האפליקציה של העיר
צילום מתוך האפליקציה של העיר
לא פחות חשובה היא אפליקציית התיירות החינמית Eilat Plus. מעבר לאפשרויות הלינה והאטרקציות המוכרות הנחשבות 'חובה', האפליקציה מציעה מידע על כל האירועים העדכונים החמים ביותר. אם בעבר נזדקקנו לחבר האילתי שיסביר לנו על כל מה שמתרחש בעיר, כיום נגלה שהאפליקציה יכולה להחליף בקלות את החבר המקומי, עם המלצות לאירועים הכי חמים ולמקומות הכי טרנדיים בעיר.

האפליקציה, עמוד הפייסבוק ואתר האינטרנט יעזרו לכם לגלות עולם קולינרי עשיר ומגוון, ואפילו פסטיבלים שאולי תופתעו לשמוע עליהם - מפסטיבל תיאטרון רחוב, דרך פסטיבל מוזיקה קאמרית ועד תחרות 'איירון מן' הישראלית - כל הפסטיבלים האלו מתקיימים באילת בחורף הקרוב ומזמינים אתכם לקחת פסק זמן חורפי בדרום החם.

פרטים נוספים על מגוון האפשרויות והשירותים המתקדמים של 'עיר הנופש החכמה' אילת ועל שלל האירועים והאטרקציות שמחכים לכם בעיר בחופשתכם הקרובה תוכלו למצוא באתר האינטרנט של תאגיד התיירות העירוני אילת, www.redseaeilat.co.il

*הכתבה נכתבה בשיתוף פעולה עם תאגיד התיירות אילת*
מאמרי מערכת