העגורים באים! עמק החולה, ציפורים נודדות ומים זורמים

לא צריך להיות חובב ציפורים המבדיל בין יונה לבין צוצלת כדי להתרשם מלהקות הענק שקולן מהדהד בימים אלה ברחבי עמק החולה. להקות הציפורים הנודדות הן רק קצת הקרחון, בואו לגלות את כל מה שיש לעמק החולה להציע.


שי יגל | 9.3.2017
עגורים בעמק החולה, צילום:
מאז ומעולם ישבה ישראל על צומת דרכים. עוד בימי קדם עברו פה הדרכים המקשרות בין אפריקה החמה לאירופה הקרה. אך לא רק אנשים וסחורות נדדו על הציר שבין החום והקור. הרבה לפני ששירות גמלים חצו את המדבר והביאו סחורות אל נמל עזה ומשם לאירופה, חצו את הארץ מליוני ציפורים בדרכן מארצות הקור אל ארצות החום וחזרה. בלהקות ענק, בראשי חץ עצומים הן עוברות אלפי קלמטרים בכל שנה וכל זה מעל הראש של כולנו.

את הנדידה המרשימה אפשר לראות במקומות רבים בארץ, אך עמק החולה מתעלה מעל כולם, והפך בצדק גמור להיות שם נרדף לצפייה בציפורים בכלל ובציפורים נודדות בפרט. במרכזו של העמק ניצב אגמון החולה, ה'מכה' של הציפורים. בכל שנה עוצרות פה למנוחה מליוני ציפורים, וזוהי ההזדמנות שלכם להיות חלק מהמסע שלהן.
ציפורים באגמון החולה,
ציפורים באגמון החולה, צילום: m_vizel
האטרקציות המרכזיות באגמון סובבות כולן סביב ציפורים, אם בעזרת רכבי גולף בהם תוכלו לנוע בשקט יחסי בין השבילים אל הציפורים. אפשרות נוספת היא רכיבה על אופניים שנותנת לכל העניין גם קצת אווירה ספורטיבית, אבל אל דאגה השבילים נוחים ומתאימים לכל רמת רכיבה, כך שאופניים בין אם שוכרים אותם במקום ובין אם מביאים מהבית, הן בהחלט אפשרות מצוינת למסע בין ציפורים. עגלות המסתור הרתומות לטרקטור גדול הן חוויה נחמדה, במיוחד לאור העובדה שהסיור בהן כולל גם הדרכה, כך שגם מי שאינו מבין גדול בציפורים, יוכל ללמוד קצת יותר על התופעה המיוחדת הזו. העגלות מגיעות קרוב מאוד לציפורים כך שאפשר ממש לחוש במשק הכנפיים, ולשמוע את צווחות העגורים בווליום גבוה במיוחד.

המלכים הבלתי מעוררים של החולה הם העגורים, הציפור המרשימה הזו זכתה למעמד של כוכב רוק באגמון. פרויקט בעלות כוללת של 3 מיליון שקל הושק כדי לשמור עליהן, והן מופיעות על כל גלויה או חלוצה באזור. אפילו מרוץ יש על שמם. אולי זה השיר המפורסם, אולי אלו הצווחות הנשמעות בכל רחבי העמק ואולי פשוט בגלל שזו ציפור יפה ומרשימה. בכל מקרה צפייה בעגורים היא בגדר חובה. עונת הנדידה של העגורים מסתיימת בקרוב כך שזה בדיוק הזמן לתפוס איזו להקה מרשימה לפני שהם נוטשים אותנו עד לשנה הבאה.
להקת עגורים,
להקת עגורים, צילום: חנן ישכר
מלבד העגורים וחבריהם עמק החולה והסביבה הם גן עדן לטיולים, יש פה מכל הסוגים ולכל עונות השנה. חובבי המים ימצאו בשמורת הבאניס את המעיינות הגדולים בארץ. למרות הבצורת הלא קלה, מים יש פה והרבה, בין אם לאורך הירדן ויובלו, ובין אם המעיינות שבשולי רמת הגולן. חובבי ההיסטוריה יוכלו למצוא פה אתרים יוצאי דופן כגון המבצר הענק בקלט נמרוד או במיצד עטרת המרתק. אי אפשר באמת לדבר על טיולים בסוף החורף בואכה אביב, בלי פריחות בשלל צבעי הקשת והמון המון מרחבים ירוקים. רגע לפני שההמונים מגיעים אל הקייאקים והאבובים נצלו את התקופה המעט יותר רגועה כדי לטייל דווקא במסלולים שעוד כמה שבועות, במהלך הפסח היו עמוסים לעייפה.
להקת ציפורים בשדות,
להקת ציפורים בשדות, צילום: sasmic
לאן כדאי לכם להגיע?

זמן הצבעונים בכפר גלעדי
צבעוני ההרים הוא אחד הפרחים הכי יפים שיש לנו בארץ. כולו אומר מלכות והדר. מסלול טיול קצר, המתאים לכל המשפחה, אל חורבת ניחה הסמוכה לכפר גלעדי תוביל אותנו אל הצבעונים. אומנם יש במסלול עליה קטנה אבל מה זה טיול בלי עליה? ובכלל, הצבעונים יפים הרבה יותר כאשר מגיעים אליהם מעט מתנשפים. הקירבה לכפר גלעדי מאפשרת לשלב את המסלול עם סיור בחצר תל חי, ביקור בפסל האריה השואג, והליכה בשביל הפצועים המוביל מבית הקברות של כפר גלעדי אל תל חי. שילוב של קצת מורשת עם הרבה פרחים יפים.
צבוענים,
צבוענים, צילום: goodlife
על שביל ישראל אל מצודת כח
תחילתו (וסופו) של שביל ישראל בעמק החולה, אי שם ליד תל דן. אחד החלקים הכי יפים של האזור נמצא על רכס רמים. השביל באזור הזה הולך בין עצי היער, אך לא פה ייחודו, אלא בנופים הנהדרים של עמק החולה הירוק, החרמון המושלג, וקו הרקיע של רמת הגולן. הפריחה האביבית, מכרות הברזל הנטושים, והמצוקים המרשימים רק מוסיפים לאווירה האביבית. סופו של השביל במצודת כוח, ובמוזאון הרעות הצמוד אליה. המוזאון מספר את סיפור הקרב הקשה על המצודה במלחמת העצמאות, ובהחלט שווה ביקור. מי שעוד יש לו כוח יוכל לרדת חזרה אל עמק החולה על בסיס שביל הפלמ״ח התלול.
פסגת החרמון המושלגת,
פסגת החרמון המושלגת, צילום: יעל צור
טיול מקיף באופניים בעמק החולה והר נפתלי
המרחבים של עמק החולה ורמות נפתלי מושלמים לרכיבת אופניים. אומנם העליות אל רמות נפתלי מאתגרות בהחלט, אך ריבוי השבילים מאפשר עליה מתונה יחסית. האפשרות לכסות אזור רחב בזמן קצר הופכת את האופניים לכלי שיעזור לכם לשלב בין נפלאות העמק על ציפוריו, נחליו, ומעיינותיו לבין הנוף, הפרחים והאוויר הקריר של האזור ההררי. המסלול הוא ארוך ונותן מענה למי שמחפש טיול מקיף באזור ויש לו את הזמן ואת הכושר לרכיבת אופניים ארוכה. אין שום בעיה להשתמש רק בחלקים שלו, ולבחור רק את מה שמתאים לכם. האזור משופע בשבילי אופניים ודרכי עפר כך שיש גמישות גדולה גם בשלב תכנון המסלול וגם במהלך הרכיבה.
עמק החולה,
עמק החולה, צילום: חנן ישכר

שמורת נחל עיון (רגע לפני ההמונים)

שמורת נחל עיון היא ללא ספק אחת השמורות היפות בארץ, ולכן גם כל כך הרבה אנשים מגיעים לטייל כאן. אין לנו הרבה מקומות שכוללים מסלול הליכה נוח, מפלי ענק, מלא מים זורמים, ופריחה מקסימה. בפסח ובחודשי הקיץ הופך הביקור שמורה לחוויה מעט צפופה, ולכן שווה לנצל את ההזדמנות ולבקר עכשיו בשמורה המיוחדת הזו. מסלול ההליכה בשמורה אינו ארוך במיוחד, ואפשר בקלות לשלב בין ההליכה בשמורה לבין מסלול הטיול לצבעונים בכפר גלעדי שגם הוא אינו ארוך.
מפל הטחנה בחורף,
מפל הטחנה בחורף, צילום: Briza
מאמרי מערכת