מומלץ לסופ"ש: מסלולים מומלצים בהרי ירושלים ולכיש

מעיינות, מערות ומחילות, היסטוריה וארכיאולוגיה, נוף משגע ומזג אוויר מושלם. רגע לפני חופשת הפסח, זה הזמן לצאת לטיול קצר בטבע של הרי ירושלים ולכיש. חפשו את פריחת סוף החורף רגע לפני שהיא נעלמת, צאו להרפתקאות במחילות עתיקות, וצננו את הרגלים במי המעיינות הקרים, והכל קרוב קרוב.


שי יגל | 24.11.2018
תורמוסים
הרי ירושלים מפוסרמים בריבוי המעיינות שבהם. במשך אלפי שנים הייתה התישבות רציפה במרחב שבין ירושלים למישור החוף, חקלאות שהייתה מבוססת ברובה הגדול על חקלאות, ולכן אפשר למצוא מאות ואלפי שרידים להתיישבות חקלאית בהרים. אחד הדברים הכי טובים שהותירו לנו אותם חקלאים קדמונים, הן בריכות המים שאוגרות את מי המעיינות הפורצים בין שכבות הגיר הקשה של הרי ירושלים. באתר מפה תמצאו מידע רב על מעיינות בהרי ירושלים למי שירצה למצוא עוד.

עין שריג

עין שריג היא אחת הקלאסיקות של הרי ירושלים. המעיין נמצא בקצה הצפוני של שביל המעיינות, שהוא טיול נהדר בפני עצמו. בריכה בינונית מחופה באבנים שהמים בה קרירים וצלולים. אפשר להגיע קרוב קרוב בעם הרכב ואפשר וגם לסיים פה את הטיול על שביל המעיינות ולהגיע אחרי שהוצאתם איזה קלוריה או שתיים.
מתרחצים בעין שריג,
מתרחצים בעין שריג, צילום: shimrit
עין לבן

המעיין, שעבר שיפוץ לא מזמן, הוא ״בריכת השחייה של ירושלים״. המעיין קרוב מאוד לעיר עצמה, והוא אחד המעיינות היפים באזור. על הגעה בימי שישי עדיף לוותר אלא אם אין ברירה, דווקא שבת וכמובן ימי השבוע הם עדיפים. אל תצפו להיות פה לבד, אבל כמה אנשים זו בהחלט לא סיבה לא לקפוץ לאחד המעיינות הכי גדולים ושווים של הרי ירושלים.


טיפ מהרלב"ד: הימנעו מהיסחי דעת בזמן נהיגה
- קיבלתם מסרון? תנו ליושב לצידכם לכתוב או לקרוא את המסרון במקומכם
- הורידו אפליקציה שמבטלת את את הצליל של קבלת מסרון, חוסמת מסרונים או שולחת הודעת תשובה אוטומטית
- שלחו או קראו מסרונים רק בתום הנסיעה
לפרטים נוספים לחצו כאן

עין חנדק

לא רחוק מעין שריג נמצאת אחת הפינות החביבות עלינו בהרי ירושלים. מעיין שמלבד שהוא נחמד בפני עצמו, יש לו גם ניקבה ארוכה ארוכה ויפה, שמלאה במים קרים ונעימים. הליכה קצרה מכביש הגישה לאבן ספיר תביא אתכם אל המעיין ונקבתו. לצערנו הרב בשנים האחרונות נוטה המקום להיות מלוכלך, כך שאם גם תביאו שקית ותאספו קצת זבל, גם תעשו מעשה חינוכי וטוב וגם תהנו מאחלה מקום.

עין קובי

לא תמיד יש פה מים ולכן הוא פחות מטוייל משאר אחיו הרטובים תמיד. אבל גם כאשר המעיין אינו מלא שווה להגיע לפה. טיול באזור או פשוט להנות מפיקניק בפינה היפה הזו. תביאו פנסים ותוכלו לשוטט מעט במערכת המים המורכבת הזו, שבעברה הזרימה מים אל הטרסות היפות שבמורד נחל קובי. המעין עצמו מוקף בוסתן טיפוסי עם עצי שקד, רימונים ותאנים, ובעונה הזו גם בפרחים והרבה ירוק.
עין קובי,
עין קובי, צילום:חנן ישכר
יש פרחים שבני חלוף

עוד חורף מוזר מגיע מהר מהצפוי אל קיצו. לצד ימים קרים וקודרים רוב הארץ סובלת בצורות. הפרחים אומנם פורחים, ואף פורחים יפה בכמה מקומות, אך הפריחה קצרה מאוד השנה. אנחנו כבר לקראת סוף מרץ והפרחים הולכים ונעלמים, ירוק מתחיל לפנות את מקומו לצהוב ומוקדם מהצפוי. זו קריאה אחרונה לכל מי שלא עוד לא הוציא את הראש מהבית, ולא הכין קפה שחור לצד רקפות בצל סלע, מי שעוד טייל בין השדות הכחולים - סגולים של תורמוס ההרים, זה או עכשיו או רק בשנה הבאה, אחרי החום הגדול.

חורבת בית לויה

החורבה, שהיא מקום מעניין בפני עצמו, הכולל כנסייה עם שרדי פסיפס ועשרות ממצאים ארכיאלוגיים, היא גם במקום נהדר לראות פריחה. עם עשרות מיני פרחים הפזורים סביב, ובמיוחד מרבדי התורמסים שזו כאמור ההזדמנות האחרונה לראות אותם השנה.
חרבת בית לויה,
חרבת בית לויה, צילום: goodlife
חורבת בית עיטב

פשוט אין עונה שהמקום הזה לא יפה. אבל בעונה הזו הוא יפה במיוחד, בזכות הפריחה הנהדרת והנוף הירוק. חורבת בית עיטב הוא אחד מטיולי המשפחות הכי טובים של הרי ירושלים ואולי בכלל. הליכה בדיוק במידה הנכונה, קצת עליה קצת ירידה, נוף, שרידים ארכיאלוגיים שאפשר לשחק ביניהם ובתוכם, ואפילו מעיין קטן וחביב. בקיצור, בשביל להגיע לכאן הפריחה היא רק תירוץ.
פריחת השקד,
פריחת השקד, צילום: יעל צור
נחל קטלב

מסוג המסלולים שרבים מכירים, אבל ברגע האמת לא זוכרים ללכת אליו. אז הנה תזכורת לטיול משפחות קליל, כייפי ועם כמה אפשרויות באורכים שונים. פריחה חביבה, תחנת הרכבת הישנה וכמובן עצי קטלב מרשימים בתוך ערוץ הנחל הסלעי וסביבו. מסלול מעגלי שיוצא מבר בהר. המסלול לא ארוך ואפשר לשלב אותו עם קפיצה לאחד ממעיינות האזור, ולהרוויח גם קצת מים.

בית גוברין

בית גוברין הוא אחד הגנים הלאומים הכי יפים שיש בארץ, רצף של מערות מרשימות שכל אחת עולה על קודמתה, אתר מרשים שסוגר למשפחה יום טיול שכולל את כל מה שצריך. המערות הן אטרקציה נהדרת. לא עוד הליכה של יום שבת, אלא חוויה שאין ילד שלא יחזרו ממנה עמוס חוויות. בבית גוברין יש פה הרבה יותר מהמערות עצמן. האזור כולו מלא בעונה הזו בפריחת חורף, והכרות עם הסיפור ההסטורי המרתק של המקום תוסיף לטיול מימד לימודי מרתק על היסטוריה של אלפי שנים. הרבה לפני הפייסבוק והוואצאפ אנשים ניהלו פה מפעל התישבות אדיר.
בור מים,
בור מים, צילום: מערכת מפהתוכן מומלץ לעיון: אטרקציות באילת, אטרקציות בצפון, אטרקציות בבאר שבע
מאמרי מערכת