3 חוויות חקלאיות מושלמות לכל גיל, בעמק יזרעאל

שבועות הוא חג החקלאות הישראלית ועמק יזרעאל הוא המקום המושלם לחגוג אותו.


טלי מאיר-צ'יזיק | 20.5.2017
מבוך בעמק,
עמק יזרעאל, מעוז החקלאות הישראלית, אסם התבואה והשדות הירוקים הנעים ברוח האביב. בכל שנה מארח העמק היפיפה את חגיגות הביכורים של המדינה – בבגדים לבנים, עם פרחים בשיער וסלסלות מלאות כל טוב, יוצאים ילדי וילדות העמק לחגוג ואיתם אורחים מכל הארץ. בשנים האחרונות מוסד מעמדו של העמק כמארח הרשמי של חגיגת שבועות, נוספו אירועים באתרים השונים והחג הפך ל"פסטיבל חלב ודבש". הפסטיבל הוא אמנם שיא ססגוני מקסים של ריקודי-עם, הופעות מוסיקליות ושווקים מקומיים, אבל לא חייבים פסטיבל כדי להגיע לכל האטרקציות שנמצאות כאן, כל השנה כדאי להגיע ולטעום מהנוף הייחודי והשילוב של חקלאות ותיירות.

מרכז הדרכה לעופות מים

לאיריס ותלי (נפתלי) לוין היה משק עופות חקלאי רגיל לגמרי, אך כהורים לשישה ילדים הם יכלו לראות מה החיבור לבעלי-הכנף הקטנים מעורר בבני הדור הצעיר. הילדים לקחו את האפרוחים, גידלו אותם, למדו דרכם על עולם הטבע ועם הזמן הבינה איריס שזו חוויה שיכולה לתרום לכל ילד. בידיו הטובות בנה תלי משק קטן בזעיר-אנפין ליד הבית, כל מה שיש במשק גדול ועוד קצת – בריכה קטנה לברווזים ולאווזים המיוחדים, קיני הטלה לברווזות, מדגרה לשמירה על הביצים, בית אימון לאפרוחים הקטנים ועוד...

כיום, כ-13 שנים מאז שנפתח המשק למבקרים, הסיורים בין התחנות השונות מרכיבים מערך הדרכה שלם. בימות השבוע צריך לתאם הגעה, אבל ביום שבת מוזמנות כל המשפחות להגיע, כל כמה זמן יוצא סיור מהמבנה המרכזי וההדרכה מותאמת לפי אופי הקבוצה שנוצרת. פעוטות יכולים למצוא פה מגע עם האפרוחים הפלומתיים, ילדים יפתחו פתח ללימוד עולם בעלי החיים, בני נוער יוכלו לשמוע על תהליכי הרבייה בטבע ומבוגרים יידהמו לגלות כמה הם בעצם לא יודעים עדיין.

ברווזים בכפר, כפר ברוך 053-7106383

להעיף ירקות באוויר

חקלאי עמק יזרעאל נודעו ברצינותם וביחס הבלתי-מתפשר שלהם לעבודת האדמה. נאמר שהם אנשים כבדי-ראש, שקמים כל בוקר לפני השמש ועובדים עד שכבר אי אפשר להבדיל בין גבעול חיטה לגבעול שעורה בשדה. רבים מבניהם ובנותיהם עדיין עובדים כך, אך חלקם כבר משלבים קלילות אל תוך הטיפול בקרקע, בתוצרת ובסביבה. במושב היוגב הקלילות החדשה הזו מגיעה לגבהים חדשים עם שלושה מלפפונים שעפים באוויר, תוך רכיבה על חד-אופן.

בכל יום שבת וחג נפתחים שערי המשק של נטלי והילל פרץ, והם מזמינים משפחות לקחת חלק בשילוב שתי האהבות הגדולות שלהם – אמנות הקרקס ואמנות גידול המזון. אורחי המשק נהנים ממופע קרקס אקרובטי של 45 דקות, ריצה בין הממטרות, שימוש במגלשת מים של 25 מטר וסדנאות קרקס. לצד הפעילויות הללו יש גם פינת חי, גינות ירק וכתב חידה שאפשר לפתור בין ערוגות הירק. בתשלום נוסף תוכלו לקטוף לעצמכם ולקחת הביתה מן התוצרת האורגנית העונתית של המשק.

הקרקס החקלאי, היוגב, 053-7106578

ללכת לאיבוד בשדות העמק

קטעי שירה כתובים על שלטים גדולים הם אלה שיבטיחו להולכים במבוך של מיכאל את דרכם. שני מבוכים גדולים ניצבים בשדות, בין מושב שדה יעקב לבין הכביש הראשי המחבר את העמק ליקנעם (צומת השומרים לצומת התשבי). הנהגים הכלואים רוב הזמן בקופסאות הפח על הכביש העמוס, לרוב פקוק, לא יודעים שפנייה קטנה לדרך הלבנה מזרחה יכולה להוביל אותם למבוך מיסתורי יותר ומרגיע הרבה יותר.

מבוך השירים נקרא מבוך החבלים, כי השיחים שמרכיבים אותו עדיין נמצאים בצמיחה ולכן הוא בנוי כרגע בעיקר מחבלים. למבוך הזה יש פתרון אחד ופעמים רבות במקום שלט עם השיר הנכון, מגיע ההולך הנבוך מבוי סתום ובו שלט קטן יותר עם משפט מעורר השראה כמו: "יגעת ומצאת, תאמין", או "שבור ימינה! שברת שילמת!".

במבוך השיחים לא תוכלו לראות את ההולכים סביבכם. זהו מבוך מסובך יותר עם הרבה יותר דרכים נכונות ורבות הדרכים לטעות ולתעות בהן. כאן מלוות את הנבוכים במבוך אימרות שפר של חכמים וסיפורים עם מוסר השכל. טרם היציאה למבוך תקבלו ממיכאל דף אותו תוכלו למלא בכל מה שלמדתם מהסיפורים ומהמסע. כן, מדובר במסע, כל מבוך יכול לארוך בסביבות שעה ואף יותר. כי מהרגע שנכנסתם, לא תדעו איך תצאו.

קמפינג במבוך - פעילות מיוחדת ומומלצת במבוך נועדה לבני נוער (ומעלה). הדשא היפה והמטופח לצד המבוכים מאפשר לינת-שטח במקום. הלינה כוללת שיטוט במבוכים עם פנסים, חוויה מרגשת ומתאימה במיוחד לקבוצות הרפתקניות.

מבוך בעמק, שדה יעקב, 053-6113212
מאמרי מערכת