50 שנים לששת הימים: הטיולים היפים ביותר ברמת הגולן (פרויקט מיוחד)

בין החגיגות הרבות לניצחון הגדול של 1967, אסור לשכוח את השינוי שעבר על עולם הטיולים הישראלי. מרמת הגולן, דרך יהודה ושומרון ועד ירושלים, בואו לגלות את המסלולים היפים ביותר שאסור לפספס. והפעם - ברמת הגולן.


שי יגל | 11.6.2017
השבוע לפני 50 שנה בדיוק יצאה לדרך המלחמה ששינתה פה הכל, השינוים הפוליטים, הצבאים, והכלכלים, נסקרים באין סוף כתבות על גבי אין סוף עמודים, מוספים ומסמכים. אך מעבר לכל הדברים החשובים האלו, שינוי גדול לא פחות על על עולם הטיולים, עולם חדש של הרים, עמקים, ונופים נפתח לפתע, ומאז ועד היום נמצאים חלק גדול מהאזורים שנוספו אז למפות הטיולים שלנו לחלק בלתי נפרד ממנה. אומנם אל סיני המדהימה אנחנו מביטים מרחוק עם ערגה למרחבים שאינם נגמרים, אך גם בלי כל המדבר הזה, יש לנו לא מעט. מבין עשרות המסלולים והאתרים קשה לבחור בטובים ביותר, לכל אחד זמן משלו ואווירה אחרת, אבל לכבוד 50 שנות טיולים בגולן, נדוג לכם את הקלאסיקות שפשוט אסור לפספס.

הגולן - המערב הפרוע של ישראל

הגולן הוא מגרש המשחקים של המדינה, אחד המקומות היחידים בארץ שיש בהם מים בשפע יחסי. מאגרי המים הגדולים, הנחלים הזורמים והמעיינות הרבים, הופכים את האזור למוקד משיכה לחובבי המים, שזה בגדול 95% מתושבי מדינת ישראל. מרחבי הגולן קצת כמו המים שבו, הם מחזה נדיר בנופה של ארצנו הצפופה, המשוואה שאומרת - או מדבר או בתים אינה קיימת פה, מבט מאופק ועד אופק מגלה אזור רחב ידיים המנוקד ישובים, שונה מאוד מנוף הבתים המנוקד ירוק המאפיין את שאר צפון ומרכז הארץ.

אך רמת הגולן היא לא רק מים ומרחבים, זה אחד המרחבים ההיסטורים הכי מעניינים שיש לנו עם בתי כנסת עתיקים כדוגמאת קשתות רחבעם (אום אל קנטיר), או בית הכנסת העתיק בקצרין, לצד בתי הכנסת אסור לפספס את סוסיתא ההלנסטית שנחרבה ברעידת אדמה, יושבת על גבעה הצופה אל הכנרת וכלוללת כמה מהדוגמאות הכי יפות בארץ לרחוב בעיר עתיקה.
מפל הג׳ילבון,
מפל הג׳ילבון, צילום: עדי פרץ
הכי קרבי - הקניון השחור בנחל זוויתן

אחד המסלולים המיוחדים שיש בארץ. גלישת סנפלינג בתוך המפלים הזורמים של נחל זויתן, כאשר אבני הבזלת השחורות עוטפות אותך מכל הצדדים. המים הקרים, הגלישה, והשחיה בסופו של כל מפל, משלימים חוויה שאין דומה לה בשום מקום אחר בארץ. אל תשכחו שהטיול במקום דורש מדריך גלישה מוסמך, ציוד תיקני, ורישום מראש, אמנם מעט מורכב אבל לגמרי שווה.
יוצאים בשייט מעוד מפל בנקיק השחור,
יוצאים בשייט מעוד מפל בנקיק השחור, צילום: Adif
הכי משפחתי - נחל אלעל והמפלים הלבן והשחור

טיול משפחות טוב הוא כזה שהולכים בו, לא המון, אבל הולכים. נחל אל על הוא בדיוק כזה, שילוב של הליכה במידה עם מים, מפלים, ונופים ככה שמרוויחים את חבילת טיול המשפחות הקלאסית. חשוב לזכור שההליכה אינה קצרה, ובמיוחד חשופה מאוד לשמש, כך שבימים חמים צריך לתכנן הטיב את הטיול ולא להגיע בשיא החום.
שוחים במפל הלבן,
שוחים במפל הלבן, צילום: שי יגל
הכי נוף - הר בנטל

לעד נזכור את מזכ״ל האו״ם קופי ענן. לא כי הוא עשה משהו, אלא בגלל בית הקפה עם נוף הכי יפה בארץ אי שם במרומי הר בנטל שנקרא על שמו. לא משנה איך תבחרו לעלות להר בנטל, בין אם ברגל בעליה הקצרה והתלולה שהיא חלק משביל הגולן או פשוט בנסיעה בכביש הגישה המתפתל אל ראש התל, יקח לכם כמה שניות להתאושש מהנוף הנפלא הנשקף מכל כיוון, בין אם תחפשו פטריות עשן בסוריה המדממת או תשקיפו דווקא מערבה אל הכנרת והגליל או דווקא תחפשו את פסגתו לעייתים לבנה של החרמון, אין סיכוי שלא תצאו נפעמים. אומנם העליה ברגל לא קלה, אבל בעיקר בחורף מומלץ לעלות ברגל, לחוש את גובהו של התל ברגלים.
מבט מהר בנטל,
מבט מהר בנטל, צילום: blue
הכי מיוחד - רוג׳ום אל לירי (גילגל רפאים)

אחד האתרים הכי מסתוריים שיש בארץ, מבנה יחודי הבנוי ממעגלי ענק של גלי אבנים, שללא ספק ניבנו בעבודת נמלים שלקחה שנים ארוכות, וכל זה ללא סיבה נראת לעין, לא ניכר שיש שימוש שאינו לשם פולחן ליצירה המיוחדת הזו. אולי בגלל שבמבט ראשון לא רואים פה הרבה אולי בגלל שהמקום נמצא בשטח אש, אבל החידה העתיקה הזו לא עלתה על מפת הטיולים של ישראל, ולא זכתה לשום תחזוקה, שילוט, או פירסום, היתרון הוא שגם בשיא העונה סביר להניח שתיהיו פה לבד. כמו מקומות רבים בגולן האזור חשוף כולו לשמש וחם מאוד בקיץ, השעות הכי יפות פה הן קצת לפני השקיעה, שהחום יורד קצת והאור עושה חסד עם המקום.
גילגל רפאים מהאוויר,
גילגל רפאים מהאוויר, צילום: מערכת מפה
הכי רומנטי - סוסיתא

אם תבואו לעיר העתיקה סוסיתא בשקיעה, כנראה שתהיו פה לבד לגמרי, אחרי שתראו את השמש יורדת אל מעבר להרי הגליל התחתון מאירה את הכנרת בצבעים עזים של אדום וכתום, לא תצליחו להבין אייך יכול להיות שלא הייתם פה קודם, וללא ספק תחזרו שוב. מעבר לנוף כל כך ארץ ישראלי של טבריה והכנרת, זהו אחד האתרים האריכולגים הכי מעניינים בארץ, ודווקא לא כזה שדורש הרבה דימון, הרחוב שהיה פעם הרחוב הראשי של עיר שוקקת חיים, נשמר כמעט במלאו, ויחיד עם עמודים הענק מעוטרי הראשים לא צריך להיות ארכיאולג מומחה כדי להבין מה היה פה רגע לפני שרעידת האדמה השאירה רק הריסות וזכרונות. כביש הגישה לסוסיתא מעט משובש, ועם הרבה סיבובים, סעו בזהירות במיוחד בשעות החשיכה.
עמודי ענק בסוסיתא,
עמודי ענק בסוסיתא, צילום: מערכת מפה
מאמרי מערכת