50 שנה לששת הימים: 5 מסלולי טיול בירושלים שאסור לפספס

רגע לפני שאתם מספרים לעצמכם שאתם כבר מכירים את ירושלים ואת האזור, והייתם פה כבר עשרות פעמים, אספנו לכם חמישה מסלולים שכל חובב ירושלים חייב לבקר בהם. רמז: לא כולם בתוך העיר, אבל כולם חלק בלתי נפרד ממנה.


שי יגל | 15.6.2017
ירושלים, צילום:
מה לא נאמר על ירושלים בשבועות האחרונים? אוחדה, שחוררה, נכבשה, או כל שילוב של השלושה, ועדיין כל כך מעט נאמר על המדבר שלה. המדבר שיורד אל ים המלח בדרך יריחו. המדבר שיש בו הכל, ותופס עוד ועוד מקום על מפת הטיולים שלנו. הצט

למטיילים ברגל ובג'יפים הצטרפו בשנים האחרונות רוכבי האופניים, המגלים כל יום שביל חדש בתיבת ההפתעות של המדבר שנמצא רק שעה ממרכז הארץ. את המדבר של ירושלים ״גילו״ חובבי הבדידות והשקט כבר לפני מאות שנים, פה נולדו המנזרים הראשונים, כאן גנזו מגילות, ופה הקריבו קורבנות. ההסיטוריה הארוכה כל כך הופכת את המרחב הזה למרתק, ומגוון במיוחד, שכולל את נאת המדבר של נחל פרת, לצד המנזרים מרשימים כמו מרסבא וסנט ג׳ורג, ולקינוח מפלי נחלי קומראן ואתר המגילות הגנוזות.

הכי קרבי - גלישה בנחל קומראן

מדבר יהודה כולו עם מצק העתקים המפריד בין רמת המדבר לים המלח, מלא במפלי ענק שהם חוויה לחובבי גלישת המצוקים ובכלל לאוהבי אנדרנלין. אין צורך לנסוע רחוק, דווקא נחל קומוראן הנמצא למרגלות ירושלים מציע את אחד מאתרי הגלישה הכי טובים שיש, עם גישה נוחה, ואתגר במידה הנכונה. שילוב של טיול גלישה יחד עם ביקור בגן הלאומי. במקום הזה נמצאו המגילות הגנוזות, אותן אלה שנמצאות בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל. אל תשכחו לבדוק את מזג האויר. במידה ויש סכנת שיטפונות או חום כבד עדיף לדחות לפעם אחרת. נחל קומראן הוא לא מסוג המקומות שלוקחים בהם סיכונים מיותרים.
גלישה בנחל קומראן,
גלישה בנחל קומראן, צילום: ערוצים בטבע
הכי משפחתי - עין פאוור

עין פאוור הוא מעין ענק בלב המדבר שמימיו עולים ויורדים בצורה מחזורית. אין במדבר מעיינות רבים, ומעין כזה יש רק אחד. עין פאוור הוא מעין פועם, שכאמור מתמלא ומתרוקן באופן טבעי ולאורך כל זמן. המעיין הוא חלק מנחל פרת, נאת מדבר גדולה המתחילה אי שם באזור הישוב ענתות ומזרימה מי מעיינות טבעים אל העיר יריחו. מעין פאוור תוכלו לצאת לטיולים קצרים לאורך המים הזורמים, או לאתגר את המשפחה בטיולים ארוכים יותר במורד הנחל אל אזור מנזר סנט ג׳ורג המרשים, או במעלה הנחל אל חלקו המפורסם יותר של נחל פרת. אל תתנו למזג האויר הקריר בירושלים לבלבל אתכם, המדבר אומנם קרוב אך חם מאוד, נחל פרת והאזור שמסביב לעין פאוור מציע מגוון רחב של טיולים. במיוחד בקיץ, התאימו את הטיול למזג האויר.
עין פאוור,
עין פאוור, צילום: goodlife
הכי מקיף - שביל ירושלים

מכל השבילים שיש לנו בארץ, ויש הרבה כאלו, אפשר היה לצפות ששביל ירושלים יתפוס מקום מרכזי. בכל זאת אחת הערים היפות בעולם, מוקפת הרים ויערות, ושביל אחד שמשלב את כל זה יחד לטיול רגלי מגוון במיוחד. חמישים שנה לאיחוד העיר זה בדיוק הזמן להכניס את שביל ירושלים אל מפת הטיולים של ישראל. ממש לא חייבים ללכת את הכל ובטח שלא ברצף, אבל בהחלט שווה לקחת כל פעם מקטע ולהשלים את המסלול כולו, ירושלים כבר לא תראה לכם אותו דבר אחרי ההליכה בשביל. מומלץ להתחיל בקטע הנוח והיפה שמתחיל מעין חנדק, ניקבה נהדרת למרגלות בית החולים הדסה עין כרם, ומסתיים בכנסת שאותה אין צורך להציג. טעימה ראשונה מכל העולמות טבע, נופים, היסטוריה ואפילו קצת ציונות.
סמל המדינה מול הכנסת,
סמל המדינה מול הכנסת, צילום: חנן ישכר
הכי חובה - העיר העתיקה וחפירות הכותל

זה כמעט לא חשוב אם כבר סיירתם בעיר העתיקה סיור עומק, אם כבר ירדתם לחפירות המרתקות שמתחת לכותל או אם לא ממש טיילתם באזור. תמיד טוב לחזור לטיול בעיר העתיקה. נראה כאילו גם אם הייתם פה מאה פעמים זה עדיין מרשים גם בפעם המאה ואחת. החפירות באזור הכותל נמשכות כל הזמן, עוד ועוד אתרים נפתחים לביקורים וכל אחד מעניין לא פחות מקודמו. כנראה שהיסטוריה כל כך ארוכה וכל כך מיוחדת לא תמצאו בהרבה מקומות בעולם. לא צריך להיות דתי כדי להכיר את עומק הקשר ההיסטורי שבין ירושלים ליהדות, אבל אחרי סיור אל העיר שמתחת לעיר העתיקה לא רק תכירו את הקשר הזה אלא גם תרגישו אותו. אם כבר טיילתם פה כמה פעמים, כדאי לבדוק אלו אתרים חדשים פתוחים כרגע לציבור הרחב וללכת על אלו שאתם פחות מכירים. אבל אם זו הפעם הראשונה שלכם, נסו להקדיש יום מלא כדי להכיר את המקומות לעומק.
הכי שובר שגרה - טיול ברכב מצפון לים המלח

אזור בקעת הירדן מצפון לים המלח מלא באתרים הסטורים מרתקים שקשורים בצורה ישירה אל ירושלים. למעשה חלק מהאתרים הללו, הקדושים בעיקר לנוצרים, עדיין פעילים כאתרי תפילה ועליה לרגל. צליינים מכל העולם מגיעים לפה רק כדי לגעת במימי הירדן באתר הקסר אל יהוד, ובהמשך מבקרים באחד המנזרים שפועלים פה כבר 1000 שנים.

ישראלים רבים לא מכירים את האזור, ואין סיבה טובה לכך. זה אחד האזורים הכי מעניינים בארץ, ואין צורך להיות נוצרי כדי לבקר באתרים ולהתרשם מהטקסים המיוחדים ומהאווירה המיוחדת במקום. בואו להכיר חלק של ירושלים שאתם כנראה ממש לא מכירים. אפשר בהחלט לטייל פה ללא הדרכה, אבל מומלץ לקרוא קצת על האיזור ועל הנצרות לפני שבאים. זה יהפוך את הטיול ממעניין, למרתק.
קסר אל יהוד,
קסר אל יהוד, צילום: חנן ישכר
מאמרי מערכת