50 שנים לששת הימים: המקומות שחייבים להכיר ביהודה ושומרון

קוראים לו המזרח הפרוע, שומעים עליו הרבה בחדשות ובעיתונים, אבל למעלה משליש מהישראלים לא ביקרו ביהודה ושומרון מעולם. בואו להכיר מקרוב את אחד האזורים היפים ביותר בישראל ולגלות את המקומות שחייבים להכיר ביהודה ושומרון.


מערכת מפה | 22.6.2017
אמת הביאר
50 שנה אחרי מלחמת ששת הימים עדיין קשה לומר שיהודה ושומרון הפכו להיות חלק משמעותי במפת הטיולים של כלל החברה הישראלית. תושבי המקום, ואנשי הציונות הדתית בכלל, אכן מגיעים לחלק מהמקומות, ובמיוחד לאזורים כמו גוש עציון, ועמק שלה, אבל כלל האוכלוסיה עדין לא לגמרי שם.

על הפוטנציאל האדיר של האזור אין עוררין. אלו מקומות מרתקים גם מבחינה היסטורית וגם מבחינה נופית. עם מקומות כמו רכס כביר שהארץ כולה נשקפת ממנו ועד העיר העתיקה סבסטיה שהיא אתר יחודי ברמה עולמית. נכון, אי אפשר להתעלם מהבעיות הביטחוניות שיש באזור לאורך השנים (לפעמים יותר ולפעמים פחות), אבל זו ממש לא סיבה לוותר על הכרות עם חבלי ארץ מיוחדים אלו. קבלו 5 מקומות מרשימים במיוחד ועם הרגשת ביטחון מלאה כאילו אתם במרכז הארץ.

הכי מלכותי - גן לאומי הרודיון

הורדוס היה המלך שבנה ובנה ובנה. רבים מהאתרים ההיסטורים שאנחנו מוצאים בכל רחבי הארץ ובמיוחד המפוארים שבהם, קשורים לאותו מלך שנוי במחלקות אשר כל כך הרבה ארועים דרמטיים נקשרו בשמו. בשנים האחרונות נוספה עוד חתיכה לפזל של ההרדיון: מקום קיברו של המלך עצמו שהיה בגדר תעלומה במשך אלפי שנים ונמצא סוף סוף.
מערכות מים ענקיות, חומות בצורות, ומקווה טהרה, הם רק חלק ממה שיש פה. זהו גן לאומי שהכניסה אליו בתשלום, אך עם תמורה נהדרת לכסף. ההגעה לפה פשוטה מאוד ובטוחה, דרך שכונת הר חומה בירושלים מגיעים תוך כמה דקות אל האתר, וכמו תמיד באזור הזה עומדים על קו שמפריד בין המדבר להרי ירושלים, כך שגם מבחינת נוף אתם במקום הנכון.
גן לאומי הרודיון
גן לאומי הרודיון bizra
הכי משפחתי - אמת הביאר

בישראל כולנו מחפשים אטרקציה עם מים ועדיף שתיהיה קרובה. אמת הביאר היא בדיוק הדבר הזה שכולנו מחפשים. מפלט מהחום אל מים קרירים הזורמים מתחת לאדמה בניקבה עתיקה. קשה להפריז ביחודיות של המקום, יש עוד מערכות מים בישראל, אבל לא כאלה. ההרגשה היא כאילו המערכת הזו עוד פעילה לחלוטין, המים זורמים, והזמן כמו עומד מלכת.
מדהים כמה המקום הזה קרוב לירושלים. רגע אתם עוד בשכונות גילה, או אפילו במרכז העיר, ורגע אחרי אתם מתחת לאדמה עם פנסים על הראש ורגלים במים. הכניסה לאתר בתשלום סביר, ובהחלט יש הרגשה שהמקום מתוחזק, הסברים מרתקים ואפילו מקום להורים שנשארים בחוץ לשתות איזה קפה טוב. אז פעם הבאה שאתם שוברים את הראש על מה לעשות בחופש הגדול, הנה אפשרות נהדרת.
אמת הביאר
אמת הביאר, צילום: קובי הראתי
הכי טוסקנה - תצפית קידה ועמק שילה

חייבים להודות שעמק שילה זה מעט יותר למתקדמים. הוא נמצא אי שם על הדרך שבין אריאל לירושלים. מוקף מטעי זיתים וכרמי ענבים, מרוצף בשדות חקלאיים, ממש אירופה בלב המזרח התיכון.
בקצה המזרחי של העמק ניצב האתר של שילה העתיקה, בו הוקם אתר מרשים ומרתק, שהוא שער כניסה לעמק כולו. בצדו המערבי של העמק, ממש על גבול המדבר, נמצא הישוב הציורי קידה, שסמוך אליו במרחק הליכה קצרה, נמצאת אחת התצפיות היפות בארץ. הירדן והבקעה ממלאות את הנוף מקצה לקצה, הר - מדבר - ושוב הר. באזור שבין שילה העתיקה ממזרח וקידה במערב אפשר לטייל ברגל, באופניים, וברכב. הישובים הרבים המקיפים את העמק מעניקים לטיול פה הרגשת בטחון, ובתוספת התושבים החביבים במיוחד, מקבלים אווירה נהדרת לטיול.

הכי קרבי - מערת חריטון

ברוכים הבאים למערה הכי ארוכה בארץ! מעל 2 ק״מ של מחילות שחצבו המים בסלע הגיר, נהר תת קרקעי שפעם זרם פה, ולא עוד. הנהר השאיר אחריו מערכת מחילות בכמה מפלסים שיוצרים מבוך מרתק. חלק מהמערה מסומן בחיצים עם מחזירי אור כדי להקל על הניווט, אבל הניווט פה אינו פשוט, ומומלץ לבוא עם מישהו שמכיר את המקום. מי שיעזור אומץ ויכנס אל עומקה של המערה יזכה בחוויה נדירה. זהו פשוט מסע אל בטן האדמה, מסע אין סופי. תמיד יש עוד לאן ללכת או יותר נכון עוד לאן לזחול.
החושך פה מוחלט דקה אחרי שנכנסים, ופנסי ראש הם מצרך חובה, לפחות אחד לכל אחד. אל תשכחו להביא סוללות להחלפה ופנסים חלופיים, קשה מאוד לצאת מפה בלי תאורה טובה. אין שום צורך לגרור חוטים וחבלים אל תוך המערה, אלו נשארים אחר כך לשנים רבות ופשוט מלכלכים את המקום. הכניסה מומלצת לילדים מעל גיל 5, וכאמור עם מישהו שכבר יהיה במקום ומרגיש בטוח להוביל קבוצה בפנים. קצת מפחיד אבל לגמרי שווה את זה.
ילד במערת חריטון,
ילד במערת חריטון, צילום: briaz
מאמרי מערכת