שילה קדומה – עיר מקראית שקמה לתחייה

את החוויה התנכ"ית שלנו בשילה הקדומה, פתחנו "בנסיעה בקפסולת זמן", 3,500 שנה לערך לאחור, כבר בכניסה למקום יש תחושת "דה ז'ה וו" כבירה באוויר – מעין חיבור למקורות שלנו מהעבר הרחוק. באר עתיקה עם מים בתוכה מזמינה את המבקר להיכנס לתוך עולם היסטורי מרתק ומסקרן.


גיל אהרוני | 11.4.2018
שילה הקדומה.
בין הרים וגבעות בתוך חבל בנימין - חבל ארץ מיוחד במינו עם אופי ונופי בראשית, נמצאת שילה הקדומה. שילה הייתה עיר ישראלית בנחלת שבט אפרים בדרום השומרון, בתקופה שבין התנחלות השבטים בארץ כנען לבין הקמת ממלכת ישראל המאוחדת. שילה הייתה מרכז דתי-פולחני של 12 שבטי ישראל ושימשה כבירת ממלכת ישראל הקדומה. כיום באזור זה של שילה הקדומה, הוקמה ממלכה מסוג אחר, ממלכה עם חוויות ואטרקציות לכל המשפחה שברקע נופי התנ"ך.

את החוויה התנ"כית שלנו בשילה הקדומה, פתחנו "בנסיעה בקפסולת זמן", 3,500 שנה לערך לאחור, כבר בכניסה למקום יש תחושת "דה ז'ה וו" כבירה באוויר – מעין חיבור למקורות שלנו מהעבר הרחוק. באר עתיקה עם מים בתוכה מזמינה את המבקר להיכנס לתוך עולם היסטורי מרתק ומסקרן המתאר איך חיו כאן אבות-אבותינו לפני שנים רבות. אנו ביקרנו במקום בחוה"מ פסח, שלכבודו הוקמו תחנות הפעלה למכביר, אשר מדמות באופן מדויק את החיים בשילה הקדומה. בכניסתנו לאטרקציה עברנו בחנות מזכרות עתירת מונומנטים ברוח התקופה המציעה לרכישה: מזוזות מעוטרות, כדי חרס, מיכלי שמן זית ועוד.

שילה הקדומה.
שילה הקדומה. צילום: גיל אהרוני.
משם המשכנו לעבר תחילת רצף התחנות המוצע. ריחות קטורת ממלאים את חלל האוויר בניחוחות קדומים. בחרנו לפתוח את הסיור ההיסטורי שלנו בסדנא להכנת קטורת. קיבלנו ממפעיל התחנה, מכתש ועלי לצורך ביצוע המשימה. ליקטנו מתוך קערות פלסטיק נפרדות: לבונה, קינמון, ציפורן, עלי וורד ולבנדר. לאחר בחירה מוקפדת על-פי ההלכה של צמחי התבלין, הנחנו אותם בתוך העלי והתחלנו לכתוש אותן. לאחר קבלת תערובת גרוסה המפעיל נסך את התערובת אל תוך אוד לוהט עם גחלים. הריחות, הכל כך מיוחדים, הופצו באוויר הפתוח ואת יתרת התערובת קיבלנו כמתנה בצנצנת זכוכית.

התחנה הבאה, שהייתה לטעמי מיוחדת במינה, העניקה למקום טא'ץ היסטורי משמעותי היא קדרות באובניים. הילדים מייצרים בעצמם כלי מחימר ע"י סיבוב אובניים, תוך עיצוב צורת הכלי באמצעות האצבעות. לאחר מכן המוצר הסופי מיובש בשמש ובסוף הפעילות יילקח כמזכרת .

שילה הקדומה.
שילה הקדומה. צילום: גיל אהרוני
מרח' המלאכות המשכנו ללכת לאורך שביל המוביל לכיוון "מגדל הרואה", על-מנת לצפות במיצג אור קולי המתאר את שהיה במשכן שילה בתקופה המקראית. לאורך כל הדרך פגשנו עתיקות מתקופות שונות וחצרות קדומות. בנוסף בדרך לתל, שחקנים המעלים סיטואציות חיים מתקופת קדם באופן קומי ומלבושים ברוח התקופה, נגנים צעירים מנגנים להנאת העוברים ושבים. בהגיענו לפסגת התל, נכנסנו לתוך "מגדל הרואה" לצפות בסרט שהוקרן בטכנולוגיה ייחודית על רקע מקום הימצאו המשוער של משכן שילה. הסרט מגדיר וממחיש באופן סיפורי את שקרה כאן, הדמות המרכזית היא עלי - הכהן הגדול שמושח את שמואל לנביא. שמואל היה בנה של חנה ששנים ציפתה לבן המיוחל ולבסוף אלוהים נענה לתחינותיה. היריעה האפית המסקרנת נמשכת אל תוך סיפור נבואתו של שמואל אודות הטרגדיה הקרבה ובאה – מלחמת פלשתים בישראל ומותם של בניו - חופני ופנחס - של עלי הכהן הגדול.

משם המשכנו לתחנה מעניינת נוספת, צפייה אל עבר המשכן הקדום עם משקפי מציאות מדומה הממחישים באופן וירטואלי, היכן ממוקם המשכן על פני השטח. בין התחנות נכנסו גם למערה קדומה אשר שימשה כבית יהודי מהאסכולה המקראית, המעבר בין חדרי הבית נעשה באמצעות סולמות מאחר שהוא בנוי באופן מדורג יורד.

שילה הקדומה.
שילה הקדומה. צילום: גיל אהרוני
לסיכום שילה הקדומה, חוויה מעולם אחר תרתי-משמע. המקום עשיר באטרקציות למכביר המאפשר בשקט להעביר פה יום פעילות מלא ומהנה עם הילדים, כל זאת בלי לאבד עניין. בנוסף במקום מונומנטים ארכיאולוגיים עתיקים מתקופות שונות כמו בזיליקה מהתקופה הביזנטית, בורות מים ועוד.

החבילות המוצעות כאטרקציה תיירותית: 9 תחנות הדרכה ברחבי האתר שחלקן מלוות בהמחזה ע"י שחקנים וחלקן ע"י מדריכים הנותנים הסברים והדרכות; מתחם ילדים "שילהדודס" הכולל: באולינג, סולמות וחבלים, חץ וקשת, ג'ימבורי, פינות ליטוף, עמדת תקיעה בשופר, מוזיאון אינטראקטיבי ומציאות מדומה.

החבילה המשודרגת: כל מה שבכרטיס הבסיסי כולל 2 סדנאות לבחירה מרח' המלאכות הקדומות: קדרות, קליעת נצרים, פסיפס, מקרמה, צביעת תיקים.

ובנוסף כניסה למיצג שילה – המציג את תולדות שילה הקדומה.

נגישות לנכים: חלקית- ניתן להגיע לאזור הכניסה למתחם הפעילויות ללא בעיה, לפעילויות בתל עצמו אין נגישות – אך יש אפשרות באמצעות רכב מקומי.

שעות פעילות: א'- ה' – 17:00-8:00 ו' – 13:30-8:00.

אפשר להזמין סיורים מודרכים בתשלום. בחג העצמאות, הכניסה חינם.

ניתן להזמין פעילויות במקום.

למי מתאים –הפעילות מותאמת לכל הגילאים.

כתובת – שילה הקדומה(סמוך ליישוב שילה) 10דקות מאריאל.

טלפון - 02-5789111.

סיווג המקום - אתר תיירות.

אטרקציות נוספות במקום – חנות מזכרות של מוצרי האזורי, קפיטריה, טרקטורונים וריינג'רים, מסלול טיול נחל שילה בקרבת המקום.

מאמרי מערכת