בית הצייד: מקדש הבשרים של הר מירון

במקדש הבשרים של סלימאן מגוש חלב ישנו מזבח. והמזבח הוא הגריל שבמרכז המקדש, שהובא ארצה בייבוא מיוחד מהולנד, ומתוכו הוא מוציא את נתחי הבשר המשובחים ביותר שאפשר למצוא בצפון.


דורון שפר | 29.11.2018
בית הצייד.
המראה הראשון שבו נתקלנו כשנכנסנו לחלל מסעדת "בית הצייד" בגוש חלב היה כובע הבוקרים הגדול שעיטר את ראשו של מארחנו, באשיר סלימאן, השף והבעלים של המקום. היכן עוד פוגשים היום בוקרים, תהיתי, ואז נתקל מבטי במתקן הגריל האדיר הניצב במרכז חלל המסעדה. גוף התנור ככבשן, תוכו אש חיה המאכלת בולי עץ ושפתו העליונה משטח פלנצ'ה מתכתי עגול ורחב ונתחי בשר טריים ועסיסיים נצלים עליו בפצפוץ רוחש וחושני.

אף שהייתה זו שעת ערב ובחוץ צנחו מטה המעלות – כבר התרחב לבנו והתחמם.

המראה השני שלכד את עינינו עם הגיענו אל השולחן היה מתקן העץ שניצב במרכזו ובו חופנים של בוטנים שלמים, בתרמילם. בכל אחד מהשולחנות ניצב מתקן כזה, בצורה זו או אחרת, ובכולם ערימות של בוטנים. למטה, על הרצפה שמתחת לשולחנות, דרסו נעלינו את הקליפות שהשליכו הסועדים לשם. אגדה עממית מספרת שקליפות בוטנים מתחת לרגליים הן סימן למזל.

ואז כבר הבנו: זו לא עוד סטיקייה ולא מסעדת בשר טובה. הגענו למקדש בשרים אמיתי!

בית הצייד.
בית הצייד. צילום: דורון שפר.
וכמו בכל מקדש, גם במקדש הבשרים של סלימאן מגוש חלב ישנו מזבח. והמזבח הוא הגריל שבמרכז המקדש, שהובא ארצה בייבוא מיוחד מהולנד, ומתוכו הוא מוציא את נתחי הבשר המשובחים ביותר שאפשר למצוא בצפון. פשוטו כמשמעו.

למשל, נתח בשר רך-רך המכונה טומהוק, שהוא למעשה אנטריקוט המוגש על עצם במשקל כולל של מעל קילו. המנה, לחובבי בשר אמיתיים, נצלית בחום במיומנות מרשימה ומוגשת ברמת עשייה מידיום, על מגש עץ מסיבי לצד ירקות קלויים, תפוחי אדמה מהתנור ורוטב על בסיס שמנת.

הבשר כה רך וכה נימוח וכל ביס בו ממלא את החך בטעם עשיר ובתשוקה מפעמת... עונג אמיתי.

או נתח טיבון, משויש ומיושן היטב, שהוגש לשולחן כשתל מג'דרה עדשים חרוכה לצדו ועל שניהם שיני קונפי שום. אחרי שמן הטומהוק נותרה רק העצם, כבר לא יכולנו לעמוד במשימתנו "לגמור הכל מהצלחת", ונאלצנו להכנע די מהר ובתסכול רב לנתח אדיר הממדים ולהשאיר את רובו על הצלחת רק מפאת חוסר מקום בבטן.

מנות עיקריות נוספות שאפשר למצוא בתפריט: פרייב ריב, פורטהאוס, סטייק טיבון, וכן נתחים רגילים כמו פילה, אנטריקוט, סינטה, ושייטל.

שיטת הצלייה המיוחדת הזאת, המתאימה לצלייה איטית ומבוקרת על גבי הרשת הגבוהה ולצלייה מהירה בחום גבוה במיוחד על הפלטה התחתונה, כשהיא נעשית בחלל המסעדה מול עיניי הלקוחות, מייצרת משהו שהוא מעבר למנה מעולה. היא מייצרת חוויה שיתופית, ותחושה שהלקוח, הסועד, הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הכנת ארוחתו.

למעשה, בראשו היצירתי של באשיר באמת התבשל הרעיון הזה מן הרגע הראשון שבו חשב על המסעדה. הוא תכנן להקים "גריל חברתי", שיתופי, ולהציבו בקיץ ברחבה החיצונית של המסעדה, ולהזמין את הסועדים להשתתף בתהליך הצלייה או סתם לשבת סביבו וליהנות מחום הלהבה.

המסעדה עצמה, שנפתחה אך לפני כחודשיים, שוכנת במבנה אבן עתיק בכניסה לכפר. למבנה הכפרי תקרת עץ טבעי, כסאות ענקיים מעץ טבעי, וקירותיה מעוטרים בפריטים וחפצים השאולים מעולם הציד: ראש צבי (מלאכותי), רובי ציד, כובעי ציד, משקפת, מצלמה, עורות חיות ועוד.

בית הצייד.
בית הצייד. צילום: דורון שפר.
כל הבשר המוגש במסעדה הוא בשר עגלות, המטופל בידיו המיומנות של באשיר, בעל ניסיון של כ-15 שנה בעסקי המסעדנות. באשיר מיישן את הנתחים במקרר יישון הנמצא גם הוא בלב המסעדה וגלוי לסועדים, ובחצר שבחוץ ניצבת גם מעשנה, שבעזרתה הוא מעשן נתחים נבחרים.

המסעדה אמנם מוגדרת "מסעדת שף", אבל בראש וראשונה זו מסעדת בשרים שכל תפריטה מושתת על תאוות הבשר. ישנן מנות ראשונות טובות כמו נקניקיית צ'וריסו ביתית (33 שקלים), קרפאצ'יו סינטה עגל (38 שקלים), מבחר סלטים טריים ומרעננים (35 שקלים) ועוד – אבל לא בשבילם הרי ניסע עד לגוש חלב.

מחירן של מנות הבשר המגוונות נחשב נמוך במונחים של מסעדות איכות: 40-30 שקלים למאה גרם. התוספות המגיעות עם המנה כלולות במחיר.

המסעדה מגישה גם קינוחים מקומיים ויינות משובחים, המלווים את הבשר.

בית הצייד ,Hunter House, בכניסה לגוש חלב (מאחורי בניין המועצה וסמוך לנקודת המשטרה).

פתוח: א'-שבת 23:00-12:00.

טלפונים: 04-8722708; 052-6621001.

נגישות לכיסאות גלגלים.

לא כשר.


תוכן מומלץ לעיון: מסעדות בצפון, מסעדות בחיפה, מסעדות בהרצליה
מאמרי מערכת